1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Boğaziçi Üniversitesi'nde Soruşturma Baskısı
Boğaziçi Üniversitesi'nde Soruşturma Baskısı

Boğaziçi Üniversitesi'nde Soruşturma Baskısı

A+A-

Yağmur altında Kuzey Kampüs'ten yürüyüşe geçen çok sayıda öğrenci, rektörlük önünde soruşturma kağıtlarını yırttı.

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde derslere şapkayla girdikleri gerekçesiyle rektörlük tarafından 16 öğrenci hakkında soruşturma başlatılması, öğrenciler tarafından protesto edildi. Saat 11.30'da Kuzey Kampüs önünde toplanan yaklaşık 200 öğrenci, yağmur altında Güney Kampüs'e doğru yürüyüşe geçti. "Rektör sözünü tut, Akademik onursuzluk" yazılı dövizler taşıyan öğrenciler, sessiz bir şekilde rektörlüğe kadar yürüdü. Alkışlarla üniversite yönetimini protesto eden öğrenciler yaptıkları basın açıklamasında, ayrımcılık yapmaksızın herkese eğitim hakkı tanıyan ve bunu her dönemde bütün gücüyle korumaya çalışan üniversitelerinin bu niteliklerinin bugün ciddi bir tehlike altında olduğuna vurgu yaptı.

Açıklamada, Rektör Kadri Özçaldıran imzasıyla sene başında teşebbüs edilen başörtüsü yasağının Boğaziçililerin yasağı tanımamasıyla bertaraf edildiği belirtilerek, "Bütün bunlardan sonra, bu dönem başında yeniden çok daha vahim, ilkesiz ve zorba bir durumla karşı karşıyayız. İlk dönemin başında 'Şapka gibi farklı örtünme şekilleri ile uzlaşma sağladık' diyen rektör, ikinci dönemin başında ise Boğaziçi tarihinde hiç görülmemiş şekilde, derslerine şapkayla giren 16 öğrenciye birden soruşturma açtırdı. Boğaziçi'nde böyle bir şey hiçbir surette kabul edilemez." denildi.

Boğaziçili öğrencilerin hiçbir arkadaşının inancından ve kimliğinden dolayı ayrımcılığa maruz bırakılmasına sessiz kalmayacaklarını dile getiren öğrenciler, rektörlüğün açtığı soruşturmaları tanımadıklarını ifade etti. Öğrenciler daha sonra başörtülü öğrencilere gönderilen soruşturma kağıtlarını yırtarak rektörlük kapısına bıraktı. Öğrenciler eylemlerinin sonunda olaysız dağıldı.

Sene başında Boğaziçi Üniversitesi yönetimi tarafından getirilen yasak, öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde protesto edilmiş, geri adım atan rektörlük, öğrencilerin şapka ile derslere girmesine izin vermişti.

(CİHAN)

Şapkayla Derse Girdikleri İçin Soruşturma Açılan Başörtülü Öğrencilere Arkadaşlarından Destek

Şapkayla Derse Girdikleri İçin Soruşturma Açılan Başörtülü Öğrencilere Arkadaşlarından Destek

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.