1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Bodrum sahillerinde en çok iki dil kulağıma ça
Bodrum sahillerinde en çok iki dil kulağıma ça

Bodrum sahillerinde en çok iki dil kulağıma ça

A+A-

Sizler bu satırları okurken Kürdistan'ın farklı parçalarından kopup gelen esmer, kavruk yüzlü, yakışıklı Kürd gençleri muhtemelen Bodrum'un bol yıldızlı kumsallarında Kürdçe bir ezgi eşliğinde halay çekiyorlardır kim bilir..." Temmuz ayının ilk haftasını tarihçi-yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın,nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı'nın,sürgüne gönderildiği Bodrum'da geçirdim. Bir dostun ince tatil davetine hayır diyemeyip yollara düştüm. Ege'nin kıvrımlı yollarından kırık düşlerle Bodrum'a doğru akarken zihnimde tipik bir çok gelişmiş, hareketli, canlı ve "yabancı" bir turizm kenti vardı. Uzun ve sıkıcı bir otobus yolculuğundan sonra gece yarısı Bodrum'a vardık. Aşırı sıcaklardan sahilde, yıldızların altında sabahladık. Keyifli ve kısa bir kahvaltıdan sonra eski zaman seyyahları gibi Bodrum'u keşfe çıktık.

Bodrum'u karış karış gezdik. Gezmediğimiz yer, arşınlamadığımız sokak, yürümediğimiz kumsal, önünden geçmediğimiz bar,restaurant,otel neredeyse kalmadı. Şaşkınlığımı dostumdan gizleyemedim ; sokaklarda, barlarda, restaurantlarda, otellerde, sahillerde en çok iki dil kulağıma çalınıyordu: İngilizce ve Kürdçe.

Hatta Kürdçeyi daha çok duyuyordum desem inanın abartıya kaçmış olmam, zira ben Kürdçenin bu kadar çok konuşulmasına Diyarbekir'de bile tanık olmamıştım.

Otuz kadar Kürd genciyle tanıştık, onlarla oturup sohbet ettik, sahilde halay ( delilo idi sanırım ) çektik. Pırıl pırıl gençlerdi. Her biri Kürdistan'ın farklı farklı illerindendi, kimi Urfalı kimi Amedli kimi Ağrılı kimi Bingöllü idi...Beni asıl şaşırtan hepsiyle Kürdçe konuşmama rağmen hiçbirisiyle iletişim sorunu yaşamamamdı. Amedli, Urfalıyı; Hakkarili, Erzurumluyu; Bitlisli, Adıyamanlıyı; Ağrılı, Batmanlıyı hiç zorlanmadan anlıyordu. Bodrumlu Kürd gençleri Bodrum'da ortak bir Kürdçe yaratmışlardı adeta.Bu manzaradan sonra şunu bir kez daha anladım ki Kürdler varoldukça Kürd dili varlığını ebediyen koruyacaktır.

Artı gençlerimiz artık Kürdçe konuşamıyor diyenler,Kürdçenin istikbali hakkında olumsuz şekilde ahkam kesenler,Kürdçenin geleceğini karanlık görmek isteyenler,Kürdçe günbegün eriyor deyip umutsuzluğa düşenler,bugünkü Kürdçeyi tarzanca olarak niteleyenler fena halde çuvallıyorlar(mış) deme gereksinimini bile hissetmiyorum.

Kürdçenin istikbali hakkında hala olumsuz düşünenlere acizane bir tavsiyem var : Şayet imkanları varsa bir hafta sonu tatilini Bodrum'da geçirsinler...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.