1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. BMGK: Irak ile Türkiye sorunları siyasi yollarla çözmeli
BMGK: Irak ile Türkiye sorunları siyasi yollarla çözmeli

BMGK: Irak ile Türkiye sorunları siyasi yollarla çözmeli

A+A-

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Başkanı (BMGK) Christoph Heusgen, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’nde yürüttüğü operasyanlara ilişkin, yaşananların endişe verici olduğunu belirterek, Türkiye ile Irak’ın sorunları siyasi yollarla çözmesi gerektiğini söyledi.

Rûdaw BM muhabiri Mecid Nizameddin Gıli’ye konuşan Christoph Heusgen, Irak’ın Türkiye’nin operasyonlarına ilişkin BM Güvenlik Konseyi’nden toplantı başvurusunda bulunduğuna dair bilgi sahibi olmadığını ifade etti.

Christoph Heusgen, “Türkiye ile Irak’ın sorunlarını askeri değil siyasi yollarla çözmeleri gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Heusgen, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki operasyonları ve Rojava’da Tıl Koçer sınır kapısının açılmasına ilişkin Rûdaw’ın sorularını yanıtladı.

İki sorumuz olacak. İlki Almanya ve Belçika’nın Suriye’de insani yardımlar için özellikle Tıl Koçer olmak üzere sınır kapılarının açılmasına yönelik hazırladıkları tasarı ile ilgili olacak. Suriye’nin kuzey doğusunda kötü bir durum yaşanıyor. Tasarının onaylanması konusunda ne kadar umutvarsınız ve sınır kapılarının açılması Güvenlik Konseyi için ne kadar önemli?

İki sorunuz için çok teşekkür ederim. Belçikalı mevkidaşım ile bu tasarıyı hazırladık. İnsani ihtiyaçlar için bunu hazırladık. Halka sınır kapıları üzerinden insani yardımlar ulaştırılmasına ihtiyaç var. 6 ay öncesinden bu konuda müzakereler vardı ve biz El Yarubiye (Tıl Koçer) sınır kapısının açılmasını istedik. Ama o dönem Çin ve Rusya’nın veto etme tehdidiyle karşılaştık. İnsani ihtiyaçlara göre tavır almalıyız. İnsani yardımlar Şam üzerinden de ulaştırılıyor olabilir ve hatta Dünya Sağlık Örgütü’nün Şam üzerinden Suriye’nin kuzey batısına yardım ulaştırdığını gördük. Ama bu bütün ihtiyaçları karşılamıyor ve yetersiz. Bu eksiklik El Yarubiye sınır kapısının açılmasıyla giderilebilir. Çok zamanımız kalmadı. Daha önce insani yardımların ulaştırılmasını sağlayan tasarının süresi bu ayın 10’unda doluyor. Bölgeye insani yardımların ulaşmasını istiyoruz ve tasarının onaylanması için çalışmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki hafta sonuçlarını göreceğiz. İnsani ihtiyaçlar çerçevesinde hareket ediyoruz. Suriye kuzey batısı ve kuzey doğusunda şu anda insani yardıma ihtiyaç var. Sınır üzerinden gönderme imkanı yok. Yardımların Türkiye üzerinden ve 2504 sayılu tasarıda belirlenen iki sınır kapısı ile gönderilmesi gerekiyor. Tasarının onaylanması için çaba göstermeye devam edeceğiz.

Irak’ta sınırlarda karışıklık artıyor. Türkiye, 2 haftadır Irak topraklarında bir operasyon başlattı. Irak, daha önce Güvenlik Konseyi’ne yaptığı şikayette belirttiği gibi Türkiye’yi durdurmak için güç göndereceğini söylüyor. Güvenlik Konseyi bu konuda ne yapıyor? Acaba bu konuda Irak’tan size bir toplantı talebi geldi mi?

Türkiye ve Irak arasındaki bir savaşa endişe ile bakıyoruz. Bu konunun Güvenlik Konseyi’nin gündemine gelmesine yönelik bir talep yoktu. En azından benim bilgim yok. Benim başkanlığım 14 saattir başladı. Komşular arasındaki bu sorunun askeri değil, siyasi yollarla çözülmesi gerektiğine inanıyoruz.

Türkiye 15 Haziran’da operasyona başladı

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, 15 Haziran günü Güney Kürdistan topraklarında “Pençe-Kartal Operasyonu”nu, 17 Haziran günü de Haftanin bölgesinde “Pençe-Kaplan” operasyonunu başlattığını açıkladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.