1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. BM'den uyarı: Temel insan hakları tehlikede
BM'den uyarı: Temel insan hakları tehlikede

BM'den uyarı: Temel insan hakları tehlikede

Yüksek komiser bu açıklamasını BM İnsan Hakları Konseyi’nin toplantısının açılışında yaptı.

A+A-

İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminden bu yana dünya istikrarını koruma amaçlı olarak insan hakları alanında önemli ilerlemeler kaydedildiğinin altını çizen El Hüseyin, bu ilerlemelerin insan haklarını yollarına engel olarak gören siyasi oyuncular tarafından dikkate alınması gerektiğini belirtti.

El-Hüseyin, siyasi liderlerin yürüttüğü hastalıklı kampanyalara kulak verilmesinin dünyaya çok şey kaybettireceği uyarısında bulundu. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, siyasi liderlerin uluslararası ve bölgesel anlaşmalardan çekilme tehdidinde bulunduğuna da dikkati çekti.

Amerikan medyası, Trump yönetiminin BM İnsan Hakları Konseyi’nden çıkmayı değerlendirdiğini belirtmesine rağmen Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, Amerika delegasyonunun İnsan Hakları Konseyi çalışmalarına katılacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünyanın dört bir yanında ırkçılık ve yabancı düşmanlığının arttığı uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 34. oturumu, İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı.

Bir ay sürecek toplantıların açılışında konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres şunları söyledi:

“Sapkın popülizm ve aşırıcılık birbirini besleyerek ırkçılık, yabancı düşmanlığı, Müslüman karşıtı nefret, antisemitizm ve diğer hoşgörüsüzlük biçimlerini körüklüyor. Sığınmacı ve göçmenlerin hakları saldırı altında. İnsan kaçakçılığı artıyor. Pek çok insan savaşlardan kaçarken uluslararası toplum sorumluluğundan kaçamaz. İşkenceyi yeniden başlatma çağrılarına şiddetle karşı koymalıyız. İşkence korkaklıktır ve onu uygulayan her ülkenin utancıdır.”

İnsan haklarını ilgilendiren konuların tartışılacağı toplantılarda, dünyanın değişik bölgelerindeki sorunlar ele alınacak. Oturumda işkence, inanç hürriyeti, terörizmle mücadele, çocuk hakları, iklim değişliği ve kişisel dokunulmazlıklar gibi konulara ilişkin çeşitli panel ve etkinlikler düzenlenecek.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad El Hüseyin temel insan haklarına dayanan dünya barışı ve istikrarının pervasız siyasi fırsatçılar nedeniyle tehdit altında olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.