1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. BM: Suriye'nin kuzeyinde 3 milyon mülteci için acil yardıma ihtiyaç var
BM: Suriye'nin kuzeyinde 3 milyon mülteci için acil yardıma ihtiyaç var

BM: Suriye'nin kuzeyinde 3 milyon mülteci için acil yardıma ihtiyaç var

BM, yerlerinden edilmiş Suriyelilerin üçte birinin İdlib ve Halep'te soğuk hava için yeterli barınaktan ve temel ihtiyaçlardan yoksun olduğunu söylüyor.

A+A-

 

Birleşmiş Milletler, Suriye'nin kuzeyindeki son yağmurların İdlib ve Halep illerindeki yerinden edilmiş yerlerdeki yüzlerce çadıra zarar verdiğini söyleyerek, 3 milyon Suriyeli mülteciye acil yardım yardımı gerektiğini söylüyor.

6,7 milyon mülteci olduğu tahmin edilen yerinden edilmiş Suriyelilerin üçte biri, yeterli barınaktan ve ısıtma yakıtı, battaniyeler ve giysiler gibi soğuk hava için temel ihtiyaçlardan yoksundur.

BM Acil Yardım Koordinatör Yardımcısı Ramesh Rajasingham Çarşamba günü Güvenlik Konseyi'ne verdiği bir brifingde Suriye'de 9,3 milyondan fazla insanın gıda güvensizliğinden muzdarip olduğunu söyledi, bu bir önceki yıla göre 1,4 milyon kişi arttı.

Sayının artmasının beklendiğini söyledi.

Save the Children hayır kurumuna göre, son altı ayda açlıkla karşı karşıya kalan çocukların sayısı 4,6 milyonu aştı.

"Bunun 10 yıllık bir çatışmanın, çok zayıf bir sağlık sisteminin, COVID-19 salgınının Suriye'yi etkileyen korkunç ekonomik koşullarının ve çocukların sağlıklı büyümek için ihtiyaç duyduğu besinleri alamadığı tüm faktörlerin bir kombinasyonu olduğunu biliyoruz." Save the Children'ın Suriye müdahale direktörü El Cezire'ye söyledi.

Çöken ekonomi gıda fiyatlarının yükselmesine neden oldu ve hükümet ekmek sübvansiyonlarını azaltmaya başladı.

Dünya ülke direktörü Corinne Fletcher, "Ülke çapında 1.600 dağıtım bölgesine gıda dağıtıyoruz ve bu siteler üzerinde yüksek bir baskı var ve insanlar bir noktada yardım alabilmeleri için listelerimize alınmaya geliyorlar" Suriye Gıda Programı dedi.

Dokuz yıllık savaş milyonları yerinden etti ve yaklaşık 500.000 kişiyi öldürdü, savaş öncesi nüfusu 23 milyon olan Suriye'yi bölgesel veya uluslararası oyuncular tarafından desteklenen farklı gruplar tarafından kontrol edilen rakip bölgelere bıraktı.

Yaklaşık 5,6 milyon Suriyeli de ülkelerinden kaçmak zorunda kaldı. Suriye mülteci krizi, II.Dünya Savaşı'nın sonundan bu yana yaşanan en büyük insani krizlerden biri olmaya devam ediyor.

KAYNAK AL JAZEERA VE HABER AJANSLARI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.