1. YAZARLAR

  2. Zeki Savaş

  3. Bismillahirrahmanirrahim
Zeki Savaş

Zeki Savaş

Yazarın Tüm Yazıları >

Bismillahirrahmanirrahim

A+A-

       Besmele, bu yazının hem başlığı hem de konusudur.

Günde beş vakit namaz kılan her müslüman, günlük namazlarında ortalam 40-50 kez besmeleyi okur. Gündelik bir çok fiiline de besmele ile başlamayı meleke haline getirmiş olanların bu zikri tekrarı çok daha fazladır. Müslümanların yaşamında besmele ile ilgili tekrarın kesreti, konunun anlamı üzerinde durmayı hakkediyor.

Besmelede Allah u Tebareke ve Teala’nın üç ism-i azamı vardır:

Birincisi Allah: Lafzüllah, Allah’ın zatının ismidir. Bu isim, Allah’ın tüm isimlerini ve  kemal sıfatlarını içermektedir. Allah’ın diğer tüm isimlerinin anlamı bilindiğinde, lafzüllahın ifade ettiği anlamın azameti daha iyi anlaşılır. Bu nedenle de besmeledeki ilk isimdir Allah ismi. Allah isminden sonra gelen ilk iki isim de anlam açısından büyüklükleri itibariyle Rahman ve Rahim isimleridir

İkincisi Rahman: Bütün varlıklar, varlığını Allah’ın varlığından almaktadır. Vücut bulan her şey, vücudunu O’na borçludur. Vücudun ve  varlığın menbaı O’dur. Mahlukun varlığı sonuç, Allah’ın varlığı sebeptir. Allah olmasa hiç bir şey var olmazdı. Allah var olduğu için diğer varlıklar vardır. Allah’ın hakikati hem kendi zatı için hem de diğer tüm varlıklar için delildir. İşte her şeye hilkatın başında yani bidayeten ve de hikmete binaen vücut veren ve vücut verdiği her şeye kemal sıfatlarını veren, tekamül imkanını veren, vermeye kesintisiz olarak devam eden Allah’ın varlığının/vücudunun ikitza ettiği bir isimdir Rahman ismi.

Cemadat, nebatat, hayvanat ve insan bu ismin feyziyle varlığını ve tekamülünü sürdürmektedir. Bu hayatta kafiri de mümüni de, dinsizi de bu ismin feyziyle yaşamaktadır. Çünkü Rahman isminin feyzi maddi alemde kapsayıcıdır, her hangi bir kesimle sınırlandırılmamıştır. Allah’ı inkar edenler de, O’nu tanımayanlar da bu ismin feyzinden yararlanmaktadır.

Üçüncüsü Rahim: Rahim ismi, manevi alemle, manevi kemallerle ilgilidir. Bir diğer ifadeyle varlık aleminin sonucuyla, nihayetiyle ilgilidir. Doğal olarak Rahim isminin feyzi, herkesi kapsamayacak. Herkes bu ismin feyzini hakkedemeyecek. Rahim ismi, ahiret ile ilgilidir. Bu sebeple “Ya rahmane el-dünya ve rahime el- ahire (Ya rahmaneddünya ve rahimelahireti)“ denmiştir.

Bu muhtasar değinilere binaen ‘Bismillahirrahmanirrahim’, Zat-i İlahi’nin ve O’nunu ism-i azamının mazharı olan genel ve özel rahmetini, kuşatıcı ve kamil manada ifade etmektedir.

Besmele ile başlamak, Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla başlıyorum demektir. Bu üç ism-i azamın anlam derinliklerine bir nebze aşina olmak, besmeleyi dile getirdiğimiz zamanlardaki tefekkür ve ruh halimizde derin değişimler meydana getirir ve besmelinin gücünü ve bereketini idrak etmemize katkı sunar.

Besmele, bir bilinç halidir. Bu bilince ulaşanlarda anlamlı bir meleke haline gelir besmele.

Her fiil, bir inşadır. İnşaya bütün varlığı inşa edenin adıyla başlamak, kulun varlıkla ilgili bilincini gösterir. Var isem, inşa edebiliyorsam, senin sayendedir ve senin isminle başlıyorum demektir.

Besmelesizlik gafletin, besmele ile başlamak şuurun göstergesidir, farkında oluşun ifadesidir. Besemele, farkındalık oluşturur. Anlamını bilerek başlamak daha derin bir farkındalık teşkil eder.

Besmele, kul ile Allah arasındaki anlamlı ilişkiyi ifade eder. İnsan muhtaç ve alandır, Allah ğani ve verendir.

İnsanın Allah’a ihtiyacı dediğimizde ilk akla gelen, yaşamak için gerekli olan şeyler olur. Oysaki ihtiyacın başında varlık ihtiyacı gelir. Var olmak için O’na muhtacız. Varlığımız O’nun varlığına bağlıdır. Varlığımız O’nun feyzine bağlıdır. Eğer Rahman olan Allah bir lahza feyzini varlık aleminden kesse,  her şey yok olur.

Halık-mahluk ilişkisinde şuur sahibi olarak yaşamanın önemli yollarından biri, anlamı üzerinde yoğunlaşarak ve derinleşerek besmeleyi meleke haline getirebilmektir.  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum