1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. BİR SKANDAL FOTOĞRAF DAHA
BİR SKANDAL FOTOĞRAF DAHA

BİR SKANDAL FOTOĞRAF DAHA

A+A-

Ya hukuk ya Ergenekon

HSYK yaz kararnamesi için bir kez daha toplanıyor. Ya Ergenekon toplantıları müdaviminin direttiği gibi savcılar görevden alınacak ya da yargı bağımsız karar verecek

Haziran sonunda çıkması gerekirken, Ergenekon, KCK ve faili meçhul savcıları-hakimleri ile bu operasyonlara izin veren İstanbul ve Diyarbakır başsavcılarının görevden alınması teklifi nedeniyle geciken yaz kararnamesi için HSYK bugün bir kez daha toplanıyor. Ek kararname şeklinde hazırlanan korsan taslağa itiraz eden Adalet Bakanlığı, toplantılara temsilci göndermedi. Teklifi getiren HSYK üyesinin Ergenekon toplantılarına katıldığını ve kararname taslağı HSYK’ya geldikten sonra Ergenekon sanıklarıyla görüştüğünün belgelenmesinin ardından bugünkü kritik toplantı sonrası yaz kararnamesinin açıklanması bekleniyor.

HEDEFTEKİ SAVCI VE HAKİMLER

15 Haziran’da HSYK’ya gönderilen kararname taslağı konusunda bir ay boyunca sessiz kalan HSYK üyesi Ali Suat Ertosun, son dakikada verdiği önerge ile toplantıları kilitlemişti. Ertosun, Ergenekon savcıları ve Ergenekon davasına bakan mahkeme heyetinden iki hakim, PKK’nın şehir yapılanması KCK operasyonunu yapan 5 savcı, faili meçhul cinayetleri soruşturan savcılar, faili meçhullerle ilgili Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz’ü tutuklayan mahkeme heyeti başkanının görevden alınmasını istedi. Ertosun, Ergenekon ve KCK operasyonlarına izin veren İstanbul ve Diyarbakır Cumhuriyet başsavcılarının da görevden alınmasını talep etti.

Adalet Bakanlığı, söz konusu girişime yargı bağımsızlığını zedelediği, yargıya müdahale niteliği taşıdığı, hakimlik teminatına aykırılık barındırdığı gerekçesiyle karşı çıktı. Bazı HSYK üyelerinin korsan taslağı geçirme konusunda ısrar etmesi üzerine son iki toplantıya Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman katılmayınca müzakereler bitmedi ve kararname de çıkmadı.

KENT OTEL MÜDAVİMLERİNDEN

Ergenekon savcılarının görevden alınmasını isteyerek kriz çıkaran HSYK üyesi Ertosun’un, Ergenekon iddianamesinde ‘örgüt toplantısı’ olarak gösterilen Kent Otel Toplantıları’na 13 kez katıldığı ortaya çıktı. 15 Haziran’da kararname taslağının HSYK’ya gönderilmesinin ardından Ertosun, Ergenekon sanığı Engin Aydın ile görüntülenmişti. Tüm bu ilişkilerin deşifre olmasının ardından teklifin ‘Ergenekon savcıları ve hakimleri kalsın ancak KCK ve faili meçhul savcıları alınsın’a dönüştüğü iddia edilmişti.

Mustafa Duyar’ı Ertosun’a sorun

Ergenekon iddianamesinde, Sabancı suikastı sanığı Mustafa Duyar hangi cezaevine nakledilirse Nurişler olorak bilinen Nuri ve Vedat Ergin’in de oraya nakledildiği ve sonunda Duyar’ın Nuriş tarafından öldürüldüğü anlatıldı. Nuri Ergin, ‘Zekeriya Öz, Ali Suat Ertosun’un neden Mustafa Duyar’a yakınlık gösterdiğini sorgulasın’ dedi. O dönem Ertosun Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürüydü.

Ankara’da çok ilginç trafik

15 Haziran’da kararname HSYK’ya gitti. Sonra Ertosun’la Aydın buluştu. Aydın daha sonra YARSAV Başkanı ile bir araya geldi•Adalet Bakanlığı’nın 15 Haziran’da yaz kararnamesini tamamlayarak HSYK’ya göndermesinin ardından Ankara’da ilginç bir trafiğin yaşandığı ortaya çıktı. Star geçen hafta HSYK üyesi Ali Suat Ertosun ile Ergenekon sanığı Engin Aydın’ın 15 Haziran’dan sonra yaptıkları görüşmenin fotoğraflarını yayınlamıştı. Görüşme trafiğinin bu kadarla bitmediği ortaya çıktı.

HSYK’DAN ÜÇ İSİM YARSAV ÜYESİ

Engin Aydın’ın, Ertosun’la görüştükten hemen sonra YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile buluştuğu belirlendi. Eminağaoğlu, Engin Aydın ve Ergenekon şüphelisi Sabih Kanadoğlu’nun avukatı İsmail Sami Çakmak ile aynı masada yemek yerken görüntülendi.

YARSAV’IN SUSKUNLUK NEDENİ BU MU?


Ergenekon, KCK ve faili meçhul savcılarının görevden alınmasının istendiği HSYK’nın üç üyesinin YARSAV üyesi olduğu ortaya çıkmıştı. Atama bekleyen ancak geciken kararname nedeniyle zor günler geçiren hakimler ‘YARSAV niye sessiz? Bizimle ilgilenmesi için illaki Ergenekoncu mu olalım?’ diye isyan ediyorlar. Suskunluğun nedenini de bu fotoğraf açıklıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.