1. YAZARLAR

  2. Sena Betül ÇEKER

  3. BİR SEVDA  MI, YOKSA DAVA  MI ?
Sena Betül ÇEKER

Sena Betül ÇEKER

Yazarın Tüm Yazıları >

BİR SEVDA  MI, YOKSA DAVA  MI ?

A+A-

 

Yazılarını okumaktan büyük keyif aldığım Şefik Sevim'in "İDEALLER VE GERÇEKLER" makalesinde  yazar,  idealin tanımını yaparken şu ifadeyi kullanmış: "Sünnetullah doğrultusunda Allah'ın ulaşabileceğimizi buyurduğu en iyi, en üst nokta". İnsanı derinden  sarsan ve ideallerini sorgulamaya götüren bir ifade bu : "SÜNNETULLAH DOĞRULTUSUNDA".

İdeallerimizin muhasebesini yapacak olursak, kriterlerimizi belirleyen "nedir, kimdir?"soralım kendimize. Kimimiz iyi bir meslek sahibi olmak ister, kimimiz  zenginlik, makam, mevki... Bunların hayalini kurmakta  elbette bir sıkıntı yok. Sıkıntı tam da şu noktada başlıyor esasında; tüm bunları amaç olarak mı, araç olarak mı görüyoruz? Araç olarak görüyorsak, hangi şeye, kime ulaşmak için araç? Daha refah bir hayat sürmek için mi, başkaları üzerinde güç ve etki sahibi olmak , kendimizi ispat için mi yahut bir sevda için mi? 

Tercihini Allah'tan yana kullanan insan için Rabbimiz  kitabında şu gerçeği sunuyor bizlere: "Ben insanları ve cinleri yalnız bana kulluk etsinler diye yarattım". (ZARİYAT SURESİ 56)  Bu ayet açıkça bize gösteriyor ki, insanın ideali Allah'a kulluk vazifesi olmalı.  Diğer bütün hayaller, idealler bu amaca hizmet etmeli. Örneğin doktor olup, insanlar için faydalı işler yapma idealini benimseyen  bir bireyin , bunu sünnetullah doğrultusunda yapmazsa şayet , haksız kazanç, rant, popülarite uğruna da yapamayacağı birşey yoktur sanırım.

İman edip, Allah'a karşı sorumluluğunu ve konumunu hatırda tutan insanın , imanını salih amelle desteklemesi gerektiğini  sıklıkla kitabında  vurgulayan Rabbimiz, idealleri sünnetullaha göre belirlemek adına bizlere yön göstermekte ki ; kulları hüsrana uğramasın. Asr suresinde Rabbimiz şöyle buyurmakta :

" ASRA ANDOLSUN Kİ, İNSAN ZİYANDADIR. ANCAK İMAN EDİP, SALİH AMEL İŞLEYENLER MÜSTESNA "     

Az ama öz bir içeriğe sahip olan bu süre imanın ispat gerektirdiğini de haykırmakta adeta bizlere. Bu anlamda İdeallerimizi  salih amel içerikli şekillendirdiğimiz takdirde sünnetullaha uygun bir ideal anlayışını yaşatabiliriz. İdeallerimiz ancak bu şekilde bizi diri tutup, aktif kılacak ve bizi bireysellikten, bencillikten uzak tutacaktır. İnsanlar birbirinden emin olacak, güvenin verdiği huzur, dalga dalga kalplerimizi sükunete erdirecek. İşte asıl o zaman ideallerimiz gerçek manasını bulacak ve  gelip geçici bir sevda olmaktan çıkıp, mezara kadar sürecek bir dava olacak. Sevda çoğu zaman gelip geçici iken , içinde sevdayı da, hayali de, gerçekliği de barındıran sünnetullaha  uygun bir ideal ise, sevdası uğruna "SEVDİĞİNİ " satmayı ya da unutmayı değil, "SEVDİĞİ" uğruna davayı gütmeyi doğuracak. Ve böylelikle Hakka dayalı bir davası olanın da, onurlu, sarsılmaz bir mücadele ruhu filizlenip yeşerecek, her gittiği yere güzellikler bırakarak, ömrünü ihya edecek.

İdeallerimizi Vedud olan için şekillendirecek basiret, feraset ve dirayet sahibi olmak temennisiyle...  Fİ EMANİLLAH.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum