1. HABERLER

 2. GÜNCEL

 3. ''Bir partinin genel başkanı, cumhurbaşkanı olmamalı''
''Bir partinin genel başkanı, cumhurbaşkanı olmamalı''

''Bir partinin genel başkanı, cumhurbaşkanı olmamalı''

Deniz Baykal'ın açıklamalarına yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Bir partinin genel başkanı, cumhurbaşkanı olmamalı" dedi ve belirlenecek aday için partinin yetkili kurullarını işaret etti.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında referanduma ilişkin açıklamalarda bulundu. Deniz Baykal'ın açıklamalarına yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Bir partinin genel başkanı, cumhurbaşkanı olmamalı" dedi ve belirlenecek aday için partinin yetkili kurullarını işaret etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunuyor. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları:

'HAYIR ÇIKTIĞINI BÜTÜN DÜNYA KABUL EDİYOR'

 • Sandıklardan hayır çıktığını bütün dünya kabul ediyor. Evet sonucu meşru değil. YSK yasalara aykırı kararlar verildi. O kadar açık ki üzerinde tartışılamaz bile. Yasa geçersiz sayılır diyor geçerli saydılar. Ne hukuk ne kanun ne TBMM'nin iradesini bir kenara attılar. Ben çete diyorum. Yasalara aykırı bir oluşum bir grup bir araya gelir yasalara aykırı karar verir onlara çete denir. YSK benzer bir tercih yaptı. O nedenle hayır çıktığına yüzde yüz eminim. Siyasi otoriteden talimat aldılar yasaları açıkça çiğnediler ve eveti çıkardılar. Bu toplumun vicdanı bunu kabul etmez. Bütün uluslararası raporlarda da gayrimeşru bir referandum olarak tanımlanıyor. Hangi demokraside yasalara aykırı bir düzenleme meşru sayılır. Siz parlamentonun yetkilerini alıp bir kişiye teslim edeceksiniz ve bu ülkenin insanları buna evet diyecekler, hayır dediler.

'KAÇ TANE MÜHÜRSÜZ PUSULA VAR, KİMSE BİLMİYOR'

 • (Her sandık başında sizinde temsilciniz vardı. Sandıklar açıldı oylar sayıldı sizin temsilciniz not aldı belki tutanak tuttu. Var mı elinizde şu kadar oy mühürsüz pusulayla çıktı, o oylarda şu kadar evet bu kadar hayırdı gibi.) Başlangıçta mühürsüz oy pusulaları ayrılmıştı. Dolayısıyla onlar tutanağa daha sonra sayılıp geçirilecekti. YSK bu kararı verip bir mesajla sayılacaktır dendiği andan itibaren hepsi sayıldı. Dolayısıyla kaç tane var kimse bilmiyor.

'YASANIN SAYILMAZ DEDİĞİNE SİZ SAYILIR DİYORSUNUZ'

 • (Bu uygulamanın daha önce 5 seçimde de uygulandığı yönünde eleştiriler var. Dolayısıyla işlerine gelmediği için itiraz ediyorlar daha önce uygulanmış kuraldır dendi.) Hiçbir tutarlılığı yok. 2010'dan sonra hangi örneği veriyorlar? 2010'dan önce doğrudur var örneği. YSK mühürsüz oy pusulaları kullanıldı diye bir seçimi iptal etti ve ilçede o seçim yenilendi. Yasa bu kadar açıkken sizi nasıl kendinizi parlamentonun iradesinin üstünde konumlandırıyorsunuz ve nasıl yasanın sayılmaz dediğine siz sayılır diyorsunuz.

'ÇETE LAFIYLA İLGİLİ SUÇ DUYURUSUNDAN MEMNUN OLURUM'

 • (Az evvel çete ifadesini kullandınız YSK için, bugün bir açıklama yapıldı eleştiriler üzerinde suç duyurunda bulunulacağı açıklandı) Çok memnun olurum. Eğer benimle ilgili çete lafıyla ilgiliyse suç duyurusu götürüp hakimin önüne bunu koyacağım. Başka illerdeki hakimlerin yazdığı muhalefet şerhlerini de koyacağım. Bazı hakimler muhalefet şerhi koydu yasa bu kadar açıkken biz bunu nasıl sayarız dediler. Kendileri muhalefet şerhleri yazdılar. Kanun böyle diyor, genelge böyle, eğitim filmlerinde de böyle, bütün uygulama böyle, sabahtan akşama böyle, 17'de bir talimat alıyorlar ve bir kişinin başvurusu üzerine bütün bunları yok sayıp yeniden sayıyorlar. O yüzden burada kazanan hayır. Çalınan oy YSK'da gasp edildi. YSK'nın nasıl olsa evet çıkaracağı konusunda o kadar eminler ki seçimler sonuçlanmadan biz kazandık dediler, balkon konuşması yaptılar vesaire. Ama bütün dünya bu olaya tanıklık etti ve bunun doğru olmadığını bütün dünya kabul ediyor.

'GAYRIMEŞRULUĞUN HUKUKİ OLARAK ONAYLANMASINI BEKLİYORUZ'

 • (Cumhuriyet Halk Partisi olarak AİHM'e başvuracaksınız. Ne hedefliyorsunuz beklentiniz nedir?) Gayrimeşruluğun hukuki olarak onaylanmasını bekliyoruz. Yasalara aykırılığı çok açık. Oradaki hakimlerde bakınca şaşıracaklardır büyük ihtimalle. Önce AİHM'in konusuna girer mi girmez mi ona bakacaklar. Bununla ilgili güzel bir dilekçe hazırlığımız var akademisyenlerle çalıştık ve önümüzdeki günlerde başvuruyu yapacağız. Bir yasa mühürsüz oy pusulaları geçersizdir diye tanımlar ve hakimde mühürsüz oy pusulaları geçerlidir diye karar verirse herhalde yargıç sen kendini ne zamandan beri parlamentonun üstünde konumlandırdın diyecektir. Ne zamandan beri TBMM'nin yetkilerini kullanmaya başladın diye soracaktır.
 • (Beklentiniz yönünde bir karar çıkarsa sonrasındaki yol haritanız ne olacak?) Şu andaki gayrimeşruluk onaylanmış olacaktır.
 • Biz sadece hayır oyu kullananların hakkını savunmuyoruz evet oyu kullananlarında hakkını savunuyoruz. Halk oylamasına şaibeyi bulaştıran evet veya hayır oyunu kullanan vatandaşlar değil. Şaibeyi bulaştıran YSK'da konumlanmış bir grup çeteci. Yasaya aykırı çıkıp karar almaları. Dolayısıyla evet oyu kullanan vatandaşın tercihi bizim başımızın üstünde. Siz seçimlerin s ağlıklı sonuçlandırılmasıyla görevlendirilmişken yasaları bir tarafa atıp ben bildiğimi okurum derseniz bu doğru olmaz. AİHM'e gideceğiz derken yeniden Avrupa'ya gittiler Türkleri devleti şikayet ediyorlar dediler. Biz devleti filan şikayet etmiyoruz. Bir haksızlık olduğu açık hiçbir yoruma vermeyecek kadar açık. Peki nasıl olur da ben haksızlık karşısında susacağım. Kim bana sen sus diyecek.

'YSK ÜYELERİ HAKKINDA AYRICA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ'

 • (Olumlu bir sonuç çıkmazsa bunu biz değerlendiremeyiz yanıtını alırsanız örneğin…) Onu bilemem. Değerlendiremeyiz demesi buna meşruluk kazandırmaz. Bizim bütün arzumuz kendi görev alanına girdiğiniz görüp bunu incelemesi. İncelediği andan itibaren bütün gerçekler ortaya çıkacaktır. AGİT raporunda var, Avrupa Konseyi'nde Türkiye'nin denetime alınmasında bu da var. Bütün dünyanın bildiği bir gerçeği yargı kararıyla tescillemek istiyoruz. Sandığa gitti bu vatandaşlar. Görevlerini yaptılar. Kimisi evet dedi kimisi hayır dedi. Siz kullanılan bu oyların tamamını yasalara aykırı şekilde gayrimeşru bir hale getiriyorsunuz. YSK üyeleri hakkında ayrıca suç duyusunda bulunacağız. Bir yargıcımız var ona saygı duyuyorum gayet güzel bir muhalefet şerhi yazmış. Hem anayasaya hem yasalara aykırılığı gayet güzel yazmış. Dolayısıyla diğerleri hakkında hem Danıştay hem Yargıtay üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Çünkü yasaları açıkça ihlal etmişler. Bunu anlamak için hukuk fakültesini bitirmeye gerek yok ilkokulu da bitirmeye gerek yok. Akıl sahibi olmak yeter.

ADAYLIK AÇIKLAMASI

 • Demokrasiden yana olanlar 'Hayır' dedi. Tüm baskılara rağmen yüzde '49' 'Hayır' dedi. Toplum karpuz gibi ortadan ikiye ayrıldı. İlk sakıncasını gördük, Cumhurbaşkanı partili oldu.
 • Evet ve Hayır'ın gerekçelerini araştırıyoruz.
 • Bir partinin genel başkanı cumhurbaşkanı adayı olmamalı. Tarafsız olacağımıza namus ve şeref üzerine nasıl yemin edeceğiz?

'EKMELEDDİN İHSANOĞLU DOĞRU TERCİHTİ'

 • Ekmeleddin İhsanoğlu, doğru bir tercihti. Değerli bir insan. Bugün Cumhurbaşkanı olsaydı, Ortadoğu'da yaşananların hiçbiri olmazdı. Dışlanan değil kucaklanan bir Türkiye olurdu.

SAĞLAR VE İNCE'YE YANIT

 • (Fikri Sağlar ve Muharrem İnce'nin eleştirileri üzerine) Bizim partimizde bütün arkadaşlarımız, herkesi eleştirebilirler. Ama hiç kimse kendisini partinin üstünde görmemeli. Kamuoyunda istediğimi söylerim diyen varsa kusura bakmasın. Grup toplantısında 'kapının önüne koyarım' dedim, 5 dakika alkış kesilmedi. Kısır çekişmeler yapanın partide yeri yoktur. 'Ben bakanlık yapmıştım, şunu yapmıştım, bunu yapmıştım' Ne yaparsan yap kardeşim.
 • Bunlar 'dedikodu partisi' diye bir parti kurabilirler. Kimse kusura bakmasın. Kısır çekişme yapan gidip dedikodu partisi kursun.
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.