1. YAZARLAR

  2. Muhammed Taha Uğurlu

  3. BİR KÜÇÜK(!) SOYKIRIM
Muhammed Taha Uğurlu

Muhammed Taha Uğurlu

Yazarın Tüm Yazıları >

BİR KÜÇÜK(!) SOYKIRIM

A+A-


Bundan tam otuz bir yıl önce insanlık tarihinin en acımasız soykırım girişimlerinden biri yaşandı.

Yaklaşık beş bin masum insanımızın öldüğü bu katliamın Enfal Hareketi olması da ayrı bir utanç kaynağı.

Masum insanlara yönelik yapılan bu kimyasal saldırının adının Kur’an’daki bir ayete telmihte bulunması katliama haklılık payı çıkarmak adına yapılmış korkunç bir hamledir. Böyle bir olayın hiç bir anlayışta yeri olamaz.

Saddam’ın kendi halkına yönelik yaptığı bu saldırıda BM ve AB gibi dünya barışına katkı sağlayan büyük kuruluşlar yine üzerlerine düşen görevi yerine getirdiler(!)

Bu durumu sadece kınamakla yetinen dünya devletleri yapmış oldukları bu hareketle büyük takdir kazanmış oldular(!)

Hatta bununla da kalmayıp birbirlerine sarılarak ölen bir baba ile yavrusunun çekilmiş fotoğrafını yılın fotoğrafı ilan ettiler!

Daha önce Hiroşima- Nagazaki ve Vietnam’da da benzer senaryoları izlediğimiz bu durum, artık normal karşılanabilir bir hâle geldi. Çünkü kendi varlığı ya da ulaşılmak istenen emeller uğruna başvurulan her yol mübah sayılmaya başlandı. Saddam’ın düşüncesi de buydu. İran- Irak savaşının son zamanlarında İran ordularına destek veren Halepçe halkının bu davranışını sindiremeyen Saddam, çözümü kimyasal kullanmakla gördü. Eli kanlı bir diktatörün yaptığı bu vahşetin arka planında ise emperyalizmin vahşi yüzü ABD bulunuyordu. Özellikle devrimden sonra sürekli ABD karşıtı politikalar üreten İran, kendi askerlerinin Kürtler tarafından sevinçle karşılanması üzerine ABD, buna Saddam eliyle yaptığı kimyasal gazlarla yanıt verdi. Dolayısıyla olan yine mazlum Kürt halkına oldu. Olayın ardından birçok masum insan hayatını kaybetti ve binlerce kişi göç etmek zorunda kaldı. Bunun yanında kimyasal gazların etkisiyle birçok yerde hâlâ tarım yapılamamakta ve birçok bebek sakat doğmaktadır.

Bu kadar kötü sonuçlar doğurmasına rağmen insanlık bundan hâlâ ders çıkarmamakta ve büyük devletler sömürgelerini genişletmek adına etkisi büyük ve bilançosu ağır yöntemlere başvurmaktadırlar. Bu bize gösteriyor ki güçlü olan her kimse güçlülüğünü korumak adına binlerce masumun hayatını hiçe saymakta tereddüt etmez. Yapılan bu saldırıların ardından akıllarda sadece ufak ama yürek burkan birkaç detay kalır. Tıpkı Halepçe’de katliam sabahı çocukların kimyasal gaz kokusuna “Anne elma kokusu geliyor.” demesi gibi...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.