1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Bir can bir yıl
Bir can bir yıl

Bir can bir yıl

A+A-

Tokat’ta 9 Ağustos 2003 günü saat 24:00 sıralarında U.T. yönetimindeki traktör, kara yolunda seyir halinde iken, yolda park etmiş bir araca çarpmamak için yoldan çıkarak kapalı olan bir iş yerinin cam ve çerçevesini kırarak eşyaya zarar verme suçunun işlenmesine neden oldu. U.T. olay yerinden kaçtı. Yapılan ihbar üzerine polis memurları H.A. ve O.C. olay yerine gelerek U.T. nin kullandığı traktörü izlemeye başladı.  

KOŞARAK TRAKTÖRÜ YAKALADI •
Polis memuru H.A. koşarak yetişip traktöre tırmandıktan sonra tabancayla ateş etti. Polis memurunun silahıyla ateş etmesinden sonra arkadan iki mermi girişi tespit edilen U.T. hayatını kaybetti. Polis memuru H.A. nin tıbbi müdahalede bulunmadığı, olay yerinden hemen ayrıldığı, olaydan dört saat sonra Jandarmanın olaydan haberdar edildiği kaydedildi.

BİR YIL BİR AY HAPİS •
Tokat Ağır Ceza Mahkemesi, alkollü traktör sürücüsünü durdurmak için arkadan ateş ederek ölümüne sebep olan Polis memuru H.A.’yı ‘taksirle adam öldürme’ suçunu işlediği gerekçesiyle bir yıl bir ay 10 gün hapis cezasına mahkum etti. Karar tecil edildi. Dosyanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 1. Ceza Dairesi, öldürme kastı olmaksızın U.T. nin ölümüne sebebiyet veren polis memuru H.A. ile ilgili yerel mahkemenin kararının düzeltilerek onanmasına oy çokluğu ile karar verdi. Karara muhalif kalan Yargıtay 1. Ceza Dairesi üyeleri Salih Zeki İskender ve Sezai Akbulut, Daire kararını eleştirdiler. Muhalif üye İskender, “Devlet erkini elinde bulunduranların yasa dışı güçlerini bireyler üzerinde kullanması polis devletinde rastlanan bir olgu” görüşünü dile getirdi.

İNSAN HAKLARINA SAYGI •
Sanık polisin, “Tahrik altında kasten adam öldürme” suçundan mahkûm edilmesi gerektiği belirten İskender, karşı oy yazısında şu görüşleri dile getirdi: “Devletler kamu düzeninin sağlanmasından sorumludurlar. Bununla birlikte, her türlü koşulda devletin kamu düzenini savunmak için hareket ettiği durumda bile insanların temel haklarına saygı gösterilmesi gerekir. Ortada kamu düzenini ağır şekilde bozan durum yoktur. Öldürülen yakalanmamak için uyarılara karşın kaçmaya kalkışarak edilgen direniş göstermiştir. Sanığa karşı etken hiçbir saldırısı ve davranışı yoktur. Tek amacı takipten kurtulmak ve yakalanmamaktır. Polis, öz savunmada bulunmak, başkalarının canına ve ırzına yönelik saldırıyı önlemek, kaçan tutuklu ve hükümlü kişilerin durdurulması, suç üstü durumunda ağır cezalık bir suçtan şüphelinin arandığı yerden çıkıp kaçmaya çalışanın yakalanması, karakola karşı yapılan saldırıların önlenmesi, saldırıları ve karşı koymaları önlemek amacıyla ve Devlet nüfuz ve icraatına silâhla karşı gelinen olaylarda silah kullanılabilir.”

MUHALİFLERE GÖRE KARAR ÇIKARSA •
Karşı oy kullanan Yargıtay 1. Ceza Dairesi üyelerinden Sezai Akbulut da sanık polisin tahrik altında kasten insan öldürme suçunu işlediğine dikkat çekti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nin verdiği bu karara Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Dosya, önümüzdeki aylarda Yargıtay Ceza Genel Kurulu gündemine gelecek. Ceza Genel Kurulu, karara muhalif kalan üyelerin görüşü doğrultusunda karar verirse, polisler zor kullanmayan kişilere ateş ederken iki kez düşünmek zorunda kalacak

 

taraf

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.