1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Beşikçi: Kürdler için tek yol devletleşmektir
Beşikçi: Kürdler için tek yol devletleşmektir

Beşikçi: Kürdler için tek yol devletleşmektir

Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de İsmail Beşikçi Vakfı’nın şubesi açıldı. İsmail Beşikçi Vakfı Erbil Şubesi açılışına Kürdistan Bölgesi Kültür Bakanı ve Erbil Valisi katıldı. Açılışta bir konuşma yapan İsmail Beşikçi ‘’Kürdler için tek yol devletle

A+A-

Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de İsmail Beşikçi Vakfı’nın şubesi açıldı. İsmail Beşikçi Vakfı Erbil Şubesi  açılışına Kürdistan Bölgesi Kültür Bakanı ve Erbil Valisi katıldı. Açılışta bir konuşma yapan İsmail Beşikçi ‘’Kürdler için tek yol devletleşmektir’’ dedi.

 Dün Erbil’de İsmail Beşikçi Vakfı’nın şubesi açıldı. Açılışa Sosyolog İsmail Beşikçi’inin yanı sıra, kuzey ve güney Kürdistanlı aydın, siyasetçi, sanatçılar ile Kültür Bakanı Xalit Doskî katıldı. Şubenin açılışı ardından Peştewani Salonu’nda saat 16:30’da bir kısa sunum yapıldı.

 Açılışta İsmail Beşikçi Vakfı Genel Yönetim Kurul Başkanı İbrahim Gürbüz, Kürdistan Bölgesi Kültür Bakanı Xalit Doskî, Erbil Valisi Newzad Hadî, Kürd Yazarlar Birliği Başkanı Mem Botan, Kürdistan Akademiler Birliği Yönetim Üyesi ve İsmail Beşikçi birer konuşma yaptı.

 Açılış konuşmasını yapan  İsmail Beşikçi Vakfı Genel Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Gürbüz, Erbil’de şube açmalarındaki amaçlarını aktardı. İbrahim Gürbüz İsmail Beşikçi’nin insanlığın vicdanı olduğunu, Kürd toplumunda ulusal bilincin gelişmesinde büyük katkı sahibi olduğunu, hayatını Kürdlere adadığını belirterek, İsmail Beşikçi’yi yaşatmak için bir grup Kürd aydın ve işinsanlarının da desteği ile vakıf kurduklarını belirtti. İlk vakıf çalışmasını İstanbul’da kurduklarını ikinci şubeyi Diyarbakır’da açtıklarını belirten Gürbüz, üçüncüsünün Erbil’de açılmasında katkısı bulunan herkese teşekkür etti.

 Açılışta Erbil Valisi Newzad Hadi bir konuşma yaparak, Kürdistan Bölgesi başkenti Erbil’de İsmail Beşikçi gibi Kürdlere kendini adamış büyük bir insana ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirtti.

 Ardından konuşma yapan Kürdistan Bölgesi Kültür Bakanı Xalit Doskî Kuzey Kürdistan’da hiç kimsenin Kürdlerden bahsetmeye cesaret edemediği bir dönemde, Kürdler üzerine araştırma kitapları yazmasının çok anlamlı bir çıkış olduğunu belirtti. Erbil’de açılan vakıf sayesinde Kürd siyasetine önemli katkılar sunacağını belirtti.

Doskî IŞİD ile bin km bir cephede savaşan Peşmergeler kadar, bilim ve aydınlama çalışmalarını da değerli olduğunu kaydetti.

 Açılışta ayrıca Kürd Yazarlar Birliği Başkanı Mem Botan, Kürdistan Akademiler Birliği Yönetim Üyesi birer kısa konuşma yaptı.

 ‘Erbil sadece petrol satım merkezi olarak değil, Kürd kültür merkezi olarak ta anılmalı’

 Açılışın sonunda kürsüye gelen Sosyolog İsmail Beşikçi, vakfın açılışında katkı sahibi olan vakfa ofis bağışında bulunan İşinsanı Yakup Süt ile Barzani Yardım vakfı Başkanı Musa Ehmed’e ve emek sarf eden tüm dostlarına teşekkür etti. Teşekkürlerinin karşılığını çok önemli çalışmalar vereceklerinin altını çizdi.

 Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve doğalgazdan elde ettiği gelir ile büyük bir ilerleme sağlayacağını belirten İsmail Beşikçi ‘’Erbil sadece petrol alım-satım merkezi olarak değil, Kürd tarihi, kültürü,sanatı, ulusal bilincinin geliştiği merkez olarak da anılmalıdır’’ dedi.

Kürdlerin bir aydınlanma dönemine geçtiğine dikkat çeken Beşikçi, bu dönemde Kürdistan Bölge Yönetimi’nin iki önemli sorumlulukla karşı karşıya olduğunu belirtti.

 ‘Kürdistan Bölge Yönetimi Kürdistan’ın bağımsızlığını artık gündeme almalı’

 Bu önemli iki sorumluluk hakkında Beşikçi şunları söyledi: ‘’2014 Haziran ayı öncesi IŞİD savaşı başlamadan KBY Kürdistan topraklarının %65’ini kontrol ediyordu. Sadece Erbil, Duhok ve Süleymaniye kontrollerindeydi. Bağdat hükümeti 140. Maddenin gereklerini yerine getirerek Kürdistan İdaresi Dışında Kalan Kürd Bölgeleri’nde yapması gerek referandumu yapmıyordu. IŞİD ile mücadeleyle birlikte Peşmerge Güçleri Kürdistan topraklarının % 90’ını geri aldı. Şengal’in kurtarılmasıyla %95’i kurtarıldı. KBY bunu fırsat bilerek Kürdistan İdaresi Dışında Kalan Bölgeleri Kürdistan Bölgesi’ne katmak için resmi çalışma yapmalıdır. Bu süreçte bu bölgelerde referandumu gündeme getirmelidir. ’’

 

KYB’nin artık bağımsızlık çalışmalarını başlatması gerektiğini belirten Beşikçi, bunu Bağdat ile barış ve diyalog ile yapması gerektiğini belirtti.

Bağdat ile bir anlaşmaya varılmaması halinde ise Kürdistan Bölgesi’nin tıpkı 1991’de Kosova gibi tek taraflı bağımsızlığını ilan etmesi gerektiğinin altını çizdi. Beşikçi bu konuda şunları dile getirdi: ‘’KBY önünde en iyi örnek Kosova’dır. Kosova 1991’de Sırbistan’a rağmen bağımsızlığını tek taraflı ilan ettiğinde ne Avrupa, ne de ABD gibi güçler Kosava’yı tanımadı. Sırbistan ile bir çatışma süreci yaşandı. Kosova en sonunda 2008’de yeniden bağımsızlığını ilan etti ve tüm büyük ülkeler tarafından kabul edildi ’’

 AB ve ABD’nin Kürdistan’ı desteklediğini belirten Beşikçi, İran, Türkiye gibi bölge ülkelerinin ise Kürdistan’daki gelişmelere karşı çıktığını anti-Kürd ittifakı güttüğünü belirten Beşikçi Kür partilerinin bir olması halinde bu ittifakı anlamsızlaştıracağını kaydetti. Beşikçi bu çerçevede Kürdistan Bölgesi’ndeki iki büyük partinin (PDK ve YNK) stratejik anlaşmasını yeniden güncellemesi gerektiğini söyledi.

 Sosyolog İsmail Beşikçi konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: ‘’Kürdlerin uluslararası topluluğa dahil olması için tek yolu vardır: O da devletleşmektir.’’

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.