1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. 'Beş Yıl Daha Kaybetmeyin!'
'Beş Yıl Daha Kaybetmeyin!'

'Beş Yıl Daha Kaybetmeyin!'

A+A-

Mayınsız Bir Türkiye Girişimi, Ottawa Mayın Yasağı Anlaşması'nın yürürlüğe girişinin 10. yılı münasebetiyle düzenleyeceği etkinlik takvimini bir basın toplantısıyla duyurdu.

İstanbul'daki Taksim Hill Otel'de gerçekleştirilen toplantıda konuşan Mayınsız Bir Türkiye Girişimi'nden Muteber Öğreten, beş yıldır imzacıları arasında olduğu anlaşmanın gerekliliklerini yerine getirmediğine dikkat çektiği Türkiye'yi acilen harekete geçmeye çağırdı.

"Beş yılı kaybettik, beş yılı kaybetmemek için acilen harekete geçmeliyiz."

Girişimin hafta dolayısıyla gerçekleştireceği bir diğer etkinlik, 28 Şubat Cumartesi günü saat 11:00'de Taksim meydanında mayın mağdurlarının katılacağı masa tenisi turnuvası olacak.

Acilen yapılması gerekenler

Anlaşmaya göre stoklardaki mayınların imha işlemi için son tarihin (1 Mart 2008) üzerinden bir yıl geçtiğini ve imha işleminin tamamlanmadığını ve kurbanlarının durumlarının iyileştirilmediğini söyleyen Öğreten'in acilen yapılması gerekenleri sıraladı:

  • Stoklardaki mayınların imha işlemleri tamamlansın
  • Toprağa döşeli mayınların temizliği başlatılsın
  • Mayınlı ve mayın olduğundan şüphe edilen alanların etrafı çevrilsin, siviller korunsun
  • Tüm mağdurlara acil ve uzun vadeli tıbbi bakımın yanı sıra kara mayını mağdurlarına ve ailelerine psikolojik destek sağlansın,
  • Mayınlı alanlarda yaşayan halkla özellikle çocuklara mayın risk eğitimi verilsin,
  • Mağdurlar, gereken tıbbi, ekonomik ve sosyal hizmetlere ulaşabilmeleri sağlansın.

Birdal: İmha edilmeyen mayınlar

 yaşam hakkı ihlalidir

Basın toplantısında söz alan ÖDP İstanbul milletvekili Ufuk Uras Meclis kürsüsünden defalarca dile getirmelerine rağmen mayınlar konusunda hükümetin hiçbir adım atmadığını belirtti ve ekledi:

"Mayınsız bir Türkiye'nin çocuklara ve gençlere bırakacağı en güzel mirastır."

CHP İstanbul milletvekili Çetin Soysal, mayınla mücadelenin yalnızca STK'lere bırakılmaması gerektiğinin altını çizdi ve parlamentonun ve kamuoyunun ciddi adımlar atması gerektiğini vurgularken, DTP Diyarbakır milletvekili ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Akın Birdal da mayınların yoğun olarak Kürt bölgelerine döşenmiş olduğuna dikkat çekti.

Türkiye'nin altına imza attığı anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmeyerek yaşam hakkını ihlal ettiğini belirten Birdal bölgedeki mayınların derhal temizlenmesini ve yapılacak çalışmaların barış aktivistlerinin kampanyalarıyla birleştirilmesini istedi.

Türkiye'deki mayın kurbanlarının sayılarının tam olarak bilinmediğini ve bunun bir eksiklik olduğunu kaydeden Boyraz da mağdurların rehabilitasyonu için Doğu ve Güneydoğu'da gerekli tıbbi imkanların bir an önce sağlanmasını talep etti.

Mayınsız Bir Türkiye Girişimi, 25 Şubat Çarşamba saat 18.00'de İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde, 27 Şubat Cuma saat 16.00'da Mazlumder İstanbul şubesinde ve 1 Mart Pazar günü saat 18:00'de Mezopotamya Kültür Merkezi'nde film gösterimleri yapacak.

Basın toplantısına SDP Genel Başkanı Filiz Koçali, aktivist Şanar Yurdatapan Küresel BAK'tan Tayfun Mater, SODEV'den Erol Kızılelma ve çeşitli STK'lerden temsilciler katıldı.(Bia)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.