1. HABERLER

  2. EDİTÖRDEN

  3. ''Ben Sadece İpi Çözdüm''
''Ben Sadece İpi Çözdüm''

''Ben Sadece İpi Çözdüm''

Batı sadece ipi çözüyor...

A+A-

 

 

Bu ara Batı ile İslam ülkeleri özellikle körfez ülkeleri arasındaki ilişki trajik/komik bir halde. Olayların gelişim seyri kurgusu ve sonuçları hayli düşündürücü. Olayın vahameti izlemekte olduklarımızın çok ötesine geçmiş. Bölgede hak hukuk adalet adına bir adım atamayanların Müslüman kardeşleri ve Hamas’ı bahane ederek nasıl bir dengesizliği ortaya koyduklarını görüyoruz. Sadece Katar krizi değil Suriye’de altı yıldır süren iç savaş, Yemen’de düşülen tuzak vb. çatışma bölgeleri felaketin boyutunun giderek büyüdüğünü gösteriyor.  

Batı savaş siyaseti tekniklerinde çağ atladı ve bunu şuan İslam dünyası üzerinde uyguluyor. Askeri ölmüyor savaştan ciddi paralar kazanıyor ve en önemlisi kendisine rakip olabilecek bir enerjiyi bertaraf ediyor.  

Bir hikâye anlatılır. Konuya izah için iyi bir örnek. Hikâye şöyle. Bir gün İblis yani şeytan sıkılır ve bir şeyler yapmak ister. Etrafta gezinirken bir hayvan ahırına gözü ilişir, merak eder ve içeri girer. Ahırda biz buzağı ve inek vardır. Buzağı ahırdaki bir direğe bağlanmıştır. İnek ise evin gelini tarafından sütü sağılmaktadır. Buzağı annesinin sütünün sağıldığını görmekte ve bu duruma çokta keyif getirmeyen bir haldedir. İblis bu tabloyu görünce aklına bir şey yapmak gelir ve şunu düşünür, buzağının ipini çözersem ne olur. Ve düşündüğünü yapar iblis. İpi çözülen buzağı annesinin sütüne doğru büyük bir coşkuyla koşar. Tabi bu koşusu süt sağmakta olan evin gelinin yere düşmesine ve incinmesine birde sağılan sütün yere dökülüp ziyan olmasına sebep olur. Gelin bunu görünce sinirlenir ve az ilerisindeki sopayla buzağının kafasına vurur. Buzağı kafasına gelen darbeyle sendeler ve yere düşer. Bunu gören inek yavrusunu savunma adına evin gelinini boynuzlarıyla vurmaya yaralamaya başlar. Bu olanlar gürültüye ve gelinin imdat çığlıklarına dönüşür. Dışarıda olan gelinin kayın pederi sesler üzerine ahıra koşar. Kayın peder inek tarafından boynuzlanan gelini görünce eline aldığı tırpanla ineği öldürür. Bu işlem sırasında da gürültü devam eder artan gürültü gelinin kocasına bir şeyler oluyor ahırda koşayım dedirtir. Eline aldığı pompalı tüfekle bir çırpıda ahıra varır. Gördüğü manzara babasının elinde tırpan ve eşinide yerde cansız yatıyor oluşudur. Bu acı manzarayı gören koca babasının geline yani eşine bir şeyler yaptığı fikrini oluşturur ve babasına sıkar. Baba, gelin, inek ve buzağı maalesef ölmüştür. Elinde tüfekle bu dört cenazenin başında bekleyen genç olan biteni yeniden kurgulamaya başlar cesetlerin duruş şekli yarların nasıllığı olayın kendisi tarafından nasıl yanlış anlaşıldığını göstermeye başlar. Bunu anlayan genç kederinden oracıkta intihar eder. İblis bu olup biteni bir kenarda izler ve sırıtarak şunu söyler benim ne suçum var ‘’ben sadece ipi çözdüm’’.

Evet batı buzağının ipini çözerek işini görüyor. Bir köşede oturup işin keyfini çıkarıyor.

 

ufkumuz haber editör

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.