1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. BELÇİKA’DA SİYASİ KAOS: HÜKÜMET İSTİFA ETTİ.
BELÇİKA’DA SİYASİ KAOS: HÜKÜMET İSTİFA ETTİ.

BELÇİKA’DA SİYASİ KAOS: HÜKÜMET İSTİFA ETTİ.

A+A-

Belçika’da Başbakan Yves Leterme, devlet kurumlarında reform konusunda bir uzlaşma sağlayamaması üzerine dün akşam hükümetinin istifasını Kral 2. Albert’e sundu.


Belçika Kraliyeti’nden yayınlanan açıklamada, Kral’ın, hükümetin istifasını sunan Başbakan Yves Leterme’i kabul ettiği belirtilerek, Kral’ın kararını saklı tuttuğu ifade edildi. İstifa haberinin gelmesi ile ülkede siyasi kaos yaşandığı söyleniyor. Leterme istifadan sonra yaptığı açıklamada, “Belçika’daki federal sistemin limitlerine ulaştığını” söyledi. 

Siyasi uzmanlar, Belçika Kralı’nın bu açıklamasıyla şu anki Hristiyan-Demokrat hükümetin başbakanının hala görevini sürdürebileceğine inandığını, yerine henüz başka bir isim belirlemediğini ve bu konudaki danışmalarını sürdürmek istediğini belirtiyorlar.

Koalisyon hükümetini geçen yılın Haziran ayında yapılan genel seçimler ve uzun müzakereler ardından 20 Mart 2008’de kuran, 116. gününde istifasını sunan Leterme, ülkedeki Valonlar ile Flamanlar arasında, kurumsal reformlar konusunda görüş farklılıklarının “aşılamaz düzeyde” olduğunu açıkladı.

Başbakan ile 4 saat görüşen Kral, siyasi parti başkanlarını kabul ederken istifayı askıda tutuyor.

Başbakan Leterme ise, “Belçika’daki federal sistemin limitlerine ulaştığını” söylerken, koalisyon hükümetinin başlangıçta belirlediği takvim ve programı uygulayamadığını açıkladı.

İstifayı bir “sürpriz” olarak nitelendiren Belçika basını, “Ekonomik kriz döneminde gemisini terk eden kaptandan” söz ediyor ve 13 aydır devam eden siyasi çalkantıların “tahammül edilemez boyuta ulaştığını” savunuyor.

Siyasi partiler, “acil erken seçim” gereğinden söz ederken, Valonlar ve Flamanlar birbirlerini suçlayan açıklamalar yapıyor.

Kral II. Albert’in istifayı reddetmesi veya Leterme’e tekrar hükümeti kurma görevi vermesi olasılığı göz önünde bulunduruluyor.

Siyasi kriz, Belçika’yı, “beklenen bölünmeye yakınlaştıran yeni bir adım” olarak değerlendiriliyor.(NTV)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.