1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Belçika yargısından PKK kararı
Belçika yargısından PKK kararı

Belçika yargısından PKK kararı

Belçika’da Temyiz Mahkemesi, İstinaf Mahkemesi’nin 2019 yılında aldığı PKK’nin “terör örgütü” olarak değerlendirilemeyeceği ve bu çerçevede yargılamanın söz konusu olamayacağı yönündeki kararını onayladı.

A+A-

 

Belçika’da İstinaf Mahkemesi’nin PKK ile ilgili aldığı karara ilişkin Türkiye’nin avukatları ve bir savcı temyize başvurmuştu. Temyiz’de ilk duruşması 14 Ocak günü görülen davada Türkiye savunma yapmak için süre istemişti.

 

Temyiz savcısı ilk duruşmada verdiği mütalaada İstinaf Mahkemesi’nin PKK davası ile ilgili aldığı kararın yerinde olduğunu ifade ederek, onaylanması yönünde kanaat belirtmişti.

Temyiz Mahkemesi dün görülen duruşmada İstinaf Mahkemesi’nin aldığı kararı onayladı.

PKK’nin avukatı Jan Fermon, karar sonrası yaptığı açıklamada, alt mahkeme savcısının yaptığı itirazın Temyiz’de reddedildiğini söyledi.

Fermon, “Bir önceki kararda PKK’nin terörist örgüt olmadığı, bir iç savaşın parçası olduğuna hükmedilmişti” dedi.

Kararın nihai olduğunu vurgulayan Fermon, “Önemli bir karar olduğunu düşünüyorum. PKK’ye ilişkin uzun bir tartışma vardı. Uluslararası hukuka uygun bir karar olduğunu düşünüyorum. Adil bir karar. Avrupa bazında, Kürt sorununa siyasi bir çözüm konusunda katkı sağlayacağını umuyorum. Mahkeme, PKK’nin terörist olmadığına hükmetmesi Avrupa açısından bir kapı açtı. Avrupa’nın ciddi anlamda bir siyasi çözüme yoğunlaşmasının yolu açıldı” değerlendirmesinde bulundu.

Bu kararın Belçika hükümetinin AB’nin terörist örgütler listesine ilişkin tutumunu da etkileyebileceğini söyleyen Fermon, “Bu siyasi değil, hukuki bir karardır. Hükümet üzerinde doğrudan değil ama dolaylı etkisi olacak” dedi.

Kasım 2018’de Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı aldığı bir kararda 2014-2017 arasında PKK’nin terörist örgütler listesine alınması için sunulan argümanları yetersiz bularak, listeyi iptal emişti. Bu karara AB adına İngiltere itiraz etmiş ve 2018 listesine PKK otomatik olarak yeniden alınmıştı. Liste için argümanlar değişmezken, Mart 2019’da Kürt tarafı, yeni listeye karşı da başvuruda bulunmuştu.

Davanın geçmişi

Belçika mahkemeleri son yıllarda, PKK lehine beş karar aldı. En son, İstinaf Mahkemesi 8 Mart 2019’da, iki ayrı davaya ilişkin karar verdi. Her ikisinde de, PKK üyesi olduklarından şüphe edilen kişi veya kurumların Belçika mahkemelerinde “terörist bir grubun faaliyetlerine katılmaktan yargılanamayacağına” hükmedildi. Mahkeme, PKK’yi “uluslararası olmayan” uzun süreli bir çatışmaya dahil olmuş, “devlet olmayan silahlı bir güç” olarak değerlendirerek, Belçika anti-terör yasasının bu tür bir vakada işletilemeyeceğini belirtti.

Brüksel’deki dava, 2006’da başlayan bir soruşturma kapsamında açılmıştı. Gerçek ve tüzel kişilerden oluşan toplam 37 kişi ve kurum yargılama konusu olmuştu. Bunlar arasında iki Kürt medyası ve 9 Ocak 2013’te Paris’te katledilen Fidan Doğan (Rojbin) da vardı.

Bu davanın yanı sıra, aynı dönemde Faysal Çolak isimli başka bir Kürt’e de dava açılmıştı. Çolak, Belçika’dan bazı teknik malzemeleri Güney Kürdistan’a götürerek PKK’ye vermekle suçlanıyordu. Bir süre cezaevinde de kalan Çolak için ayrı heyetler tarafından iki mahkeme kararı çıkmıştı. Sonuncusu, 8 Mart 2019’da ana davayla birlikte açıklandı. Mahkeme, PKK’nin terör örgütü olarak değerlendirilemeyeceğini ve Çolak’ın da bu çerçevede yargılama konusu olamayacağına hükmetti.

Türkiye Belçika yargısının kararına tepki gösterdi

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Belçika Yüksek Mahkemesinin Belçika İddianame Odası kararını onaylamasına tepki göstererek, “Bu karar hukukun açıkça ayaklar altına alınmasıdır” açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Belçika’da süren ve Türkiye'nin müdahil olduğu “Ariadna Davası” olarak da bilinen PKK Soruşturması hakkında Belçika Yüksek Mahkemesinin verdiği karara tepki gösterildi.

Açıklamada, “Belçika Federal Savcılık yetkilileri, Belçika Yüksek Mahkemesinin PKK terör örgütü bağlantılı 36 özel ve tüzel kişiye karşı Federal Savcılığın 2010 yılında başlattığı soruşturmanın yargıya taşınmasını önleyen Belçika İddianame Odası kararını onayladığını bildirmiştir. Bu karar hukukun açıkça ayaklar altına alınmasıdır” ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.