1. HABERLER

  2. EDİTÖRDEN

  3. Bayramın Ümmete İbrahim’i bir duruşa vesile olmasını dileriz/Editörya
Bayramın Ümmete İbrahim’i bir duruşa vesile olmasını dileriz/Editörya

Bayramın Ümmete İbrahim’i bir duruşa vesile olmasını dileriz/Editörya

Bayramınız mübarek olsun./ UFKUMUZ HABER

A+A-

 

Hz. İbrahim’in İsmail’ini kurban etmek isteyişinin ve bu imtihanından başarıyla çıkışının, tüm Müslümanlara yansıyan bir ibadete dönüşünün idrakini yaşadığımız bir anı yaşamaktayız. Hayatın Allah için oluşunun, O’na yönelmek için en sevdiklerimizden bile vazgeçmenin gerekliliğini bize hatırlatır Hac.

 

Hac İnsanın dünyaya dair tüm sıfatlardan arınarak, beyaz bir ihrama bürünerek İbrahim’i bir duruşun adıdır. Hac etrafımızda bizleri Allah’a yaklaştıran yollara döşenen şeytani desiselere karşı uyanıklık ve bir azıktır.

Birçok değerimizde olduğu gibi bu ibadetimizin de içeriğini hakkıyla idrak edememe gibi bir hastalığa maalesef yakalanıyoruz.  Hac ibadetinin içeriğinin turistik bir seyahate dönüşmesi ve milyonlarca insanın bu ibadetini gerçekleştirdikten sonra hayatında bir değişimin olmaması hal-i pürmelalimizi gözler önüne sermektedir. İbadetimiz, fikriyatımız şeklen ve ruhen bizleri arındırmamakta. İçini boşalttığımız dini değerlerimiz bizi kâmil bir mümin yapmamaktadır.

Milyonlarca Müslüman bu mukaddes zaman diliminde kutsal topraklarda ve yüz milyonlarca Müslümanda kendi vatanlarında bu istisna vakti yaşamakta. Kurbanlar kesilmekte, ziyaretler yapılmakta. Arafat’ta vakfede duran hacılar tövbe ve duanın hazzını yaşamaktalar.

Bir yıllık bir zaman diliminde azda olsa böyle zamanlar, yaşadığımız acıları unutmamıza da vesile olmakta. Birçok Müslüman coğrafya, tarihimizin en kötü dönemeçlerinden geçiyor.  Irak’ta, Suriye’de, Afganistan’da, Kürdistan’da, Arakan’da ve daha birçok bölgede iç çatışmalar var ve bu hal binlerce sivilin ölümüne sebep olmaktadır.  Psikolojik yenilmişlik, zahiren tükenmişliğimiz ve bunların dayattığı iradesizlik bizi fazlasıyla kuşatmış durumda.

Bu koşullar ve teslim olmuşluk hali ile bir hac mevsimini yaşıyoruz. Evinden barkından ayrılıp ibadetini yerine getirmek için milyonlarca Müslümanın yaptığı bu yolculuk ve ibadet umarız gerçek bir hac ibadetine dönüşür. Umarız bu yolculuk ve ibadetler çektiğimiz acıları dindirecek onurlu duruşların gerçekleşmesine vesile olur.

Duamızdır, İbrahim gibi Nemrutların karşısına dikilip hakkı haykıracak bir geleceğe vesile olmak. Birbirimize olan sorumluluğumuzdur kardeşçe ve her günün bayram tadında yaşanmasını sağlamak. Mecburiyetimizdir İsmaillerimizle olan imtihanı geçmek.

Ufkumuz Haber ailesi olarak, Hac ibadetini ve bayramı ümmete kardeşlik, bilinç, şuur, adalet getirmesi temennisi ile kutluyoruz. Rabbimizin bu mukaddes zamanın hatırına mazlum Müslüman kardeşlerimize ve tüm insanlığa katından yardım etmesini niyaz ediyoruz.

Bayramınız mübarek olsun./ UFKUMUZ HABER

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.