1. HABERLER

  2. EDİTÖRDEN

  3. Bayram Kardeşliğe ve Adalete Vesile olsun
Bayram Kardeşliğe ve Adalete Vesile olsun

Bayram Kardeşliğe ve Adalete Vesile olsun

A+A-

 

Hayatımızın en değerli anlarında biri olan Ramazan bayramına ulaşmış bulunuyoruz. Ramazanı Ramazan gibi geçiren her herkesin bayramını kutlarız.

Bayram günleri sevinç günleridir ve bu günlerde sevinçli ve güler yüzlü olmak Peygamber’imiz (s.a.s.) tarafından bizlere tavsiye edilmiştir. Müslümanlar coğrafya, dil, ırk gibi farklılıklara bakmadan bu günleri coşku ile karşılar ve neşe içinde geçirirler. Bayram hazırlıkları günler öncesinden başlar ve bayram sabahı yürekler sevinçle dolmuş bir şekilde karşılanır.

Bayramlar sevinç günleridir, lakin bu bayram buruk bir sevinç yaşamaktayız. Zira tüm insanlığı tehdit eden bir hastalık, hayatı normal rutininden çıkarmış durumda. Hepimiz en sıradan alışkanlıklarımıza dahi ara vermek zorunda kaldığımız bir süreci yaşıyoruz.

Bizleri evlerimize hapseden bu süreç aslında içerisinde büyük bir rahmette barındırıyor. Çünkü bu yaşadıklarımız bizlere yaşadığımız hayatı gözden geçirme fırsatı sunmaktadır. Hayatta en büyük hedefin haz almak olduğu çağımızda, değerlerimizi bir daha gözden geçirme vaktidir. Unutmayalım ki bir şey geçerli olduğu sürece anlamlı ve değerlidir. Geçerliliğini yitirmiş olan ise çöpten farksızdır. Öyle ise akıllı kişi fani olana değil ebedi olarak geçerli olana bel bağlamalıdır.

Allah’a ve ahirete iman edenler gönüllerini geçici olan dünya hayatına bağlamazlar. Kur’an-ı Kerim pek çok ayetinde bizlere bu dünyanın geçici ve değersiz olduğunu, asıl varılacak yerin ahiret yurdu olduğunu haber vermektedir. Hayatımızdaki pek çok lezzetin elimizden alındığı bu hastalık sürecinde, yaşadığımız Ramazan iklimi, bizlere dünya hayatının geçiciliğini ve bunlara bir gün veda edeceğimizi anlatmış olmalıdır. Üstelik birkaç aydır yaşadığımız şartların çok daha ağırını yıllardır devamlı olarak yaşayanlar var. Bu süreç onları anlama ve daha adil bir dünya kurma çabası içine girme fırsatı da sunmalıdır.    

Rabbimiz nefsimizi Allah için tuttuğumuz oruçla terbiye ettiğimiz Ramazan ayını, evvelinde rahmete, ortasında mağfirete ulaşıp sonunda ise cehennemden azat olanların bayramı kılsın.   

Ramazan arınma fırsatıydı, bu arınmanın tüm dünyaya yansıması adaletin, kardeşliğin, sevginin, hoşgörünün, Allah’ın sınırlarının muhafaza edilmesi içinde bir fırsata dönüşmesini dileriz. Yeryüzü inşanın ve ihyanın muhtaçlığı içerisinde bu bilincin güçlenmesi temennisi ile UFKUMUZ HABER olarak Ramazan Bayramınızı tebrik ederiz.

UFKUMUZ HABER EDİTÖRYA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.