1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Baykal, DTP'nin telinden konuştu
Baykal, DTP'nin telinden konuştu

Baykal, DTP'nin telinden konuştu

A+A-

CHP lideri Deniz Baykal partisinin Meclis Grup toplantısında konuştu. Baykal, hükümeti ve başbakan Erdoğan'ı sert dille eleştirdi. Baykal'ın açıklamaları şöyleydi:

"Bu politikalrın artık uygulanabilir olmadığı ortaya çıkmaya başlamıştır. Ekonomik büyüme durma noktasına geldi. Cari açık genel borçlara ekonomik yavaşlama ve işsizleğe rağmen artmaya devam etti. Türkiye borç yapıyor açık veriyor. Türkiye'de ekonomi gelişmiyor. Büyüme yavaşlıyor. İnsanların refahı düşüyor. Bu 2008'in başından itibaren çok net bir şekilde görülüyor. otomotiv, inşaat tekstil... Tüm sektörlerde yoğun işçi çıkarmalar var. Bursa'da sadece 32 bin kişi işten çıkarıldı. Kayseri, Gaziantep'te de aynı şekilde işçi çıkarmalar var. kars'ta organize sanayi bölgesi kurmuşsunuz. 42 tane işletme kurmuşsunuz. Sadece 2 tanesi çalışıyor. kriz bize dokunmaz lafları boş.

Ekim mevsimi geçti. çiftçi gübre atamamanın sıkıntısını yaşıyor.

Türkiye ekonomik bakımdan çok ciddi sıkıntıyla karşı karşıya... Enflasyon yeniden kendini görmeye başladı. İhracat uzun bir aradan sonra ilk kez düştü.

Hükümet bu yanlışları kabul etmiyor. Durumu geçiştirmeye çalışıyor. Daha da sıkıntılı bir tablo ortaya çıkıyor.

Dışarıdan gelecek paralarla hükümet kurtuluş arıyor. Yurt dışından gelecek paralarla ilgili tasarı aslında bir mali af yasasıdır. Geçmişteki vergi borcunun affedilmesine yönelik bir düzenleme... İhtilaflı vergi borçlarının ortadan kaldırılmasına yönelik bir tasarı... İçeride vergi borcu olan işadamı dışarıdan ne yapıp edip para getirsin kendini kurtarsın yasası. 6 defa vergi kaçakçılığından yargılanan bir maliye bakanından da böyle bir düzenleme beklenir. Vahim bir uygulama.. Kara para ve naylon faturacılara yarayacak. Bu yasa kara para suçlamalarını ortadan kaldırır. Bir fırsat gibi krizi değerlendirmeye çalışıyoruz.

Deniz Feneri ile ilgili takibatta bu yasadan fayadalanacaktır. O isimler bu yasayla aklanacaktır. Sayın milletvekili arkadaşlarımızın bu konuda dikkatlerini çekmek istiyorum.

Geçtiğimiz hafta bir gece yarısı alınan kararla vatandaşı şaşkına çevirdi. Darbe yaparcasına gece yarısı doğal gaza yüzde 22.5 zama yapıldı. Gündüzler çuvala mı girdi. Zam değil zulüm. 1 Ocak 2008'den beri yapılan zam oranı yüzde 82.5. Tam kışa girerken vatandaşlar bir gece yarısı aldığı haberle dondu kaldı. Dünyada enerji maliyetleri düşüşe geçerken niye bu artış yapıldı. Dolar arttı da ona bağlı yapıldı deniyor. Bu da doğru değil. Yılbaşından bu yana enerji fiyatları yüzde 82.5 artarken dolar yüzde 33 arttı. Bu bir zarurete binaen yapılan bir zam değil. BOTAŞ katrilyonca tahsil edemediği alacak karşılığında yüksek faizlke borç almaktadır. sadece BOTAŞ'ın yarım katrilyon faiz borcu vardır. 

Hapiste olamayan yönetici olmadığı için Meclis'te ifade bile vermeyen bir BOTAŞ var karşımızda... Yolsuzluk batağına batmış BOTAŞ. Elektirik, gaz borcunu alamamış BOTAŞ. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden paralarını alamamış BOTAŞ...

Az önce buraya gelirken Kemal Kılıçdaroğlu elime bir belge sıkıştırdı. Belge deyince artık akla Kılıçdaroğlu geliyor. İstanbul'da Milli Eğitim tarafından okullara gönderilmiş bir yazı. Doğal gaz faturalarınızı kendiniz ödeyin diyor. İstanbul'daki okulun doğalgaz faturasını ödeyememiş hale gelen devlet Hakkari sokaklarında yürüyememesine şaşmamak lazım.

Doğal gaz diyoruzda kömür ne hale geldi. Kömürde perişan bir hale geldi. kar yağmadan 820 bin liraya çıktı. Kar yağınca ne olacak. makyaj düştü. Vatandaşın görevi şimdik görevini en etkili şekilde yapmaktır.

Geçtiğimiz dönemde dokunulmazlıkları kaldıralım biz destek verelim dedik. Sayın Başbakan hem milletvekilinin hem devlet memurunun dokunulmazlığını kaldıralım dedik. Her yer çürümüş. Önü alınamaz hale gelmiş. RTÜK'e olmayan dokunalmızlığı bunlar verdi. Gel bakalım başbakan yeniden başlayalım. Çık meydana hep beraber şu dokunulmazlıkları kaldıralım.

Türkiye'nin terörle mücadele konusunda tutarsız politikalar izlediği ortadadır. Başbakan terörün sırtını sıvazlayarak onları hoşgörerek onlarla ilişkiler kurarak konunuyu ortadan kaldıracağını düşündü yanıldı. Şimdi kıvranıyor. Çıktı çeksinler gitsinler demeye başladı. Bu memleket hepimizin ırkımız ne milletimiz ne olursa olsun kimsenin kimseye çek git demeye hakkı yoktur. Göreviniz yapın ki onlar o davranışlarda bulunmasınlar. Çekip gitmesi gereken hiç bir vatandaşım değildir. Çekip gitmesi gereken sensin. AKP iktidarıdır. Başbakan terörle mücadele konusundaki yanlışlarının hesabını versin. öyele çek git demekle kaçamazsın. Yanlışın sorumlusu sesnsin.

başbakan çıkıp diyor halk kendini pompalıyla savunur diyor. Böyle bir şey dersen sen kimsin necisin. Silahla demokrasi olmaz diyorsun. Yeni mi anladın. Silahla demokrasi olmaz diyorsun, poşetle olur mu? Rüşvetle demokrasi olur mu?"

HABER 7

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.