1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Baydemir ve Zana Hewler'de
Baydemir ve Zana Hewler'de

Baydemir ve Zana Hewler'de

KDP ile PYD arasında son günlerde tırmanan gerginlikte arabuluculuk yapacakları belirtilen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Bağımsız milletvekili Leyla Zana, Federal Kürdistan Bölgesi\'nin başkenti Hewler\'e geldi.

A+A-

KDP ile PYD arasında son günlerde tırmanan gerginlikte arabuluculuk yapacakları belirtilen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Bağımsız milletvekili Leyla Zana, Federal Kürdistan Bölgesi'nin başkenti Hewler'e geldi. Bölgedeki temaslarının birkaç gün süreceğini söyleyen Baydemir, BDP Hewler temsilciliğinde yaptığı açıklamada "Görüşmelere naçizane katkı sunmaya geldik" dedi. 

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim'in Federal Kürdistan Bölgesi'ne kabul edilmemesiyle PYD ile KDP arasında başlayan ve karşılıklı açıklamalarla tırmanan gerginliği ortadan kaldırmak ve Kürt siyasi çevrelerini yeniden bir araya getirmek için devreye giren Diyarbakır bağımsız milletvekili Leyla Zana ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanı Osman Baydemir Hewler'e geldi. BDP Hewler temsilciliğini ziyaret eden Zana ve Baydemir, burada yaptıkları açıklamada konuyla ilgili olarak yapacakları temasların birkaç gün süreceğini ve ilgili siyasi çevrelerin bir araya geleceklerine inandıklarını söyledi. 

Baydemir: Bizimki mütevazı bir katkı çabasıdır 

Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani'yi ziyaret edeceklerini ve bölgedeki görüşmelerinin birkaç gün devam edeceğini söyleyen BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Federal Kürdistan Bölgesine geliş amaçlarının Kürt halkının ittifakına destek vermek olduğunu belirtti. Ortadoğu barışının Kürt halkının özgürlüğü ve barışından geçtiğine işaret eden Baydemir, "Ortadoğu coğrafyasının şiddetle barışa ihtiyacı var. Ortadoğu coğrafyasının barışa ulaşabilmesi içinde Kürt halkının özgürleşmesine ihtiyacı var. Kürt halkı özgürleşmeden, haklarına kavuşmadan Ortadoğu'ya da barış gelemeyecek. Kürt halkının özgürleşebilmesinin en önemli alt yapısı kendi arasında ittifak kurmasıdır. Görüşler, fikirler farklı olabilir ama ortak paydalarda buluşmasıdır. Bizde Kürt halkının naçizane evlatları olarak Kürt siyasetçileri arasında ortak paydalarda buluşma çabasına gücümüz oranında katkı sunmaya geldik. Bu hem sayın başkan Mesut Barzani hem de sayın başkan Salih Müslim açısından hem de diğer Kürt partilerimiz açısından geçerlidir. Bizimki mütevazi katkı çabasıdır" dedi. 

'Taraflar anlaşması çerçevesinde bir araya gelmek istiyorlar'

Kürt siyasi çevreleri arasında sorunların olabileceğini ve bu sorunlarında çözülebileceğine inandığını belirten Bağımsız milletvekili Leyla Zana, tüm tarafların Hewler anlaşması çerçevesinde bir araya gelmek istediklerinin altını çizdi. Zana devamla şöyle konuştu; "Biz yüz-iki yüz yıldır Kürtleri yok sayanlara elimizi uzatıyoruz. En büyük ayıp Kürtlerin birbirine sırtını dönmesidir. Tüm taraflar Hewler anlaşması çerçevesinde toplanmaya hazırlar. Biz de Kürt halkının iki temsilcisi olarak bu mutluluğu onlarla paylaşmak istedik. Çok yakında toplantı olacağını ve siyasi tarafların bir araya geleceğini umuyor ve inanıyorum." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.