1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Baydemir: Sonuçlar mutabakatın oluşmadığını göstermektedir
Baydemir: Sonuçlar mutabakatın oluşmadığını göstermektedir

Baydemir: Sonuçlar mutabakatın oluşmadığını göstermektedir

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, referandum sonuçlarıyla ilgili HDP Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamada "sonuç toplumsal mutabakatın oluşmadığını göstermektedir" ifadelerini kullandı.

A+A-

HDP Genel Merkezi'nde Osman Baydemir bir açıklamada bulundu. Osman Baydemir'in açıklamasından satırbaşları şöyle:

'Sonuç toplumsal mutabakatın oluşmadığını göstermektedir'

‘‘Bu akşam bu saat itibariyle seçime düşürülmeye çalışılan şaibeye dair ilk değerlendirmemizi paylaşacağız. Herşeyden önce Anayasa bir toplumsal sözleşmedir.  Anayasa bir toplumsal mutabakat metnidir. Ortaya çıkan sonuç toplumsal mutabakatın oluşmadığını göstermektedir. Seçim kampanyasının başlamış odluğu günden bugüne 65 sayfayı içeren raporu yakın gelecekte sizlerle paylaşacağız. Eş başkanlarımızın tutuklu oluşu, olanüstü hal rejiminde referandumun gerçekleşmesi kürt coğrafyasında ise sıkıyönetim koşullarında referandumun gerçeklemiş olması bütün baskı politikaları zaten referandumun sonucuna bir şaibe sorunu birer meşruiyet krizi zaten doğuracaktır. Sabahın erken saatlerinden şuana kadar yaşanan gelişmeler çok ciddi sıkıntılara işaret etmektedir.  Herşeyden önce pusula eksikliği ve veya mühürsüz pusulaların kullanımı, müşaitlerimizin sandık başlarına alınmaması kimi yerlerde ise darp edilen müşaitlerimiz bunalara benzer yüzlerce itirazımız şikayetimiz  ilgili seçim kurullarına yapılmıştır. 

Seçimin sonucunu belirleyecek olan husus YSK'nın yapacağı açıklamadır. Şuan itibariyle YSK'dan bize gelen bilgilere göre sandıkların yüzde 91'i açılmıştır. Yani daha yüzde 9'u açılmamıştır. Halböyleyken Anadolu Ajansı'nın sandıkların yüzde 99'unun açılmış olduğu gibi alğı operasyonlarıyla seçim sonucuna gölge düşürmüştür.  Seçim sonucunu açıklayacak olan YSK'dır.  YSK sonuçları bütün siyasi partilere online olarak açıklarken yapılan kesintiler şüphe uyandırmaktadır. 

‘668 sandığın tutanağı Seçim Kurulu verileriyle uyuşmuyor’

Herşeyden önce seçim kanunu ihlal edilmiştir. Mühürsüz pusulalarla kullanılan her bir oy geçersizdir. Bu konuyla ilgili oldukça fazla itirazımız söz konusudur. Şu soruya yanıt verilmelidir. Mühürsüz pusulalarla kabul edilen oyların yüzde kaçı evet yüzde kaçı hayır buna bakmak nasıl bir şey yapıldığını ortaya koyacaktır. Sandık kurulu üyelerimizin bize ulaştırdığı 668 tutanak verileriyle seçim kuruluna gönderilen tutanaklar ile farklar vardır. 

Sandığa giren irade her neyse kayıtlara giren irade aynı olmak durumundadır. Hiç kimsenin milletin halkın iradesini olduğundan farklı göstermeye hakkı yoktur. 

YSK'nın yaptığımız ve yapacağımız bütün itirazlar sonuçlanmadan seçim sonuçlanamaz.  
 
İkinci bir çağrımızda bütün sandık kurulunda bulunan müşaitlerimiz ve arkadaşlarımızadır, ıslak imzalı tutanaklar genel merkezimize ulaştırılmalıdır.

Şuan itibariyile iki milletvekilimiz Mithat Sancar'la ve Dirayet Taşdemir bu ihlallerin itirazı konusunda YSK'da bulunmaktadırlar. Bu saat itibariyle bu seçim bitmemiştir.

HDP'nin duruşu açık ve  nettir sandığa giren irade her ne ise tutanaklara giren irade de o olmalıdır.

Seçim sonuçlarının nasıl okunması gerektiğine dair değerlendirmemizi daha sonra yapacağız.’’

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.