1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Baydemir: Kürdistan'ın alacağı her türlü kararı destekleyeceğiz
Baydemir: Kürdistan'ın alacağı her türlü kararı destekleyeceğiz

Baydemir: Kürdistan'ın alacağı her türlü kararı destekleyeceğiz

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, hafta sonu İstanbul'da yapılan HDP MYK-Meclis Grubu ortak toplantısının sonuçlarını duyurdu.

A+A-

HDP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Baydemir bağımsız Kürdistan referandumu, yeni bir çözüm süreci ve Demirtaş'ın açıklamasıyla gündeme gelen ittifak konuları ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak şunları ifade etti:
"Kürt Halkının özgürlüğü Ortadoğu’ya barış getirecektir"
"Ortadoğu halklarının eşit bir yaşam için birbirini tanıması lazım. Fars, Arap, Türk Halkının hukuku neyse Kürt halkının da hakkı o olmalıdır. Kürt Halkının geleceği konusunda Güney Kürdistan'ın alacağı karar neyse bize düşen saygı duymak ve gücümüz oranında da destekçisi olmaktır. İnanıyorum ki Kürt Halkının özgürlüğü Ortadoğu’ya barış getirecektir. Demokrasi getirecektir. Bu Türk Halkının da Fars Halkının da inançların da menfaatine olan bir gelişmedir. Bu ülkenin bütün bu acıları yaşamasının en temel nedeni de Ankara’nın Rojava düşmanlığıdır. Eğer bu düşmanlık olmasaydı, “Kürtler Suriye Demokratik Federasyonunun bir parçası olsun” denseydi binlerce insanı yitirmeyecektik, çözüm süreci bitmeyecekti."
"Bu ülkenin çatışmasızlık pratiğinde bir deneyimi vardır ve o deneyime bir kez daha dönüp bakmak gerekiyor"
HDP'nin geniş kesimleri kucaklayacak bir demokrasi çağrısı planladığını kaydeden Baydemir, 2013 Newroz'u ve Dolmabahçe Mutabakatı'na atıfta bulunarak, HDP'nin yeni bir kapının açılması için çaba gösteriyor dedi. Osman Baydemir'in bu açıklaması üzerine Öcalan ya da başka dinamiklerinde bu yeni süreçte yer alıp almayacağı sorusu üzerine ise şunları kaydetti:
"Bu ülkeyi çatışmaya götüren nedenler çok açık ve nettir. Bu ülkede çatışmayı durduran gelişmeler de nettir. Bu ülkenin çatışmasızlık pratiğinde bir deneyimi vardır. O deneyime geri dönmek, o deneyimde neler yapıldı, neler yapılmadı, yapılması gerekip yapılmayanlar, yapılmaması gerekip yapılanlar nelerdi? O deneyime bir kez daha dönüp bakmak gerekiyor. Ama nihayetinde HDP bir çözüm partisidir. HDP çözümün mücadelesini veren partidir. Çözüm zalimin zulmünden vazgeçmesi, mazlumun hakkına kavuşmasıdır. Nihai çözüm budur. Nihai çözüme giden yolda ölüm olmaması, ölüm olmadan diyalogla bir mücadele hattının ortaya konması en doğru olandır. Ölümü, savaşı, tekçiliği istemeyen herkese ittifak çağrısında bulunuyoruz. Gelin birlikte aydınlık bir geleceğin mücadelesini ortaya koyalım. Rahatsız olan her kim varsa seslerimizi, umutlarımızı ortaklaştıralım. Milyonlarca insan geleceğe kaygıyla bakıyor. Cebir ve hileyle bir sonuç elde edildi. Bu cebir ve hileyi bir kenara bıraksanız bile bakın milyonlarca evet diyen, milyonlarca da hayır diyen insan mutsuz. Evet diyenler de hayır diyenler de gelecekten kaygılı. Bunu ortadan kaldırmak için yeniye, yeni bir yola, kapıya ihtiyaç var. İşte HDP o yeni kapının açılmasının çabasını ortaya koyuyor. Bu sese kulak verilirse yakın gelecekte pozitif manadaki siyasi gelişmelere tanıklık edebiliriz."
"HDP kapısını herkese açmıştır"
HDP Sözcüsü Baydemir, Demirtaş'ın açıklamasıyla gündeme gelen ittifak çağrısı içerisinde AK Parti'nin yer alıp almadığı sorusu üzerine ise "Eşitlik, özgürlük ve adalet tesis edilmesi amacıyla HDP kapısını herkese açmıştır" dedi ve şöyle devam etti:
“Eş Genel Başkanımız Demirtaş’ın çağrısının A’dan Z’ye arkasındayız. Eşitlik, özgürlük ve adalet tesis edilmesi amacıyla HDP kapısını herkese açmıştır. Açık ve nettir; eşitlik özgürlük ve adaletin tesisi, bir kez daha referandumun açığa çıkardığı siyasal haritaya, toplumun iradesine bakmak lazım. Burada büyük dersler vardır. Kürt coğrafyasında 16 şehirde toplumun yüzde 55’ten fazlası dayatmaya “hayır” demiştir. Bu 16 şehirdeki yüzde 45 de savaşa, çatışmaya, OHAL’e hayır diyor. Dolayısıyla bizlere düşen evet ve hayır diyenlerin tümünü ortak paydada buluşturabilecek yeni bir anayasa sunabilmektir. Çatışmasızlığı sağlayacak yeni bir umut inşa etmektir. Bizler HDP olarak bu antidemokratik paketin, cebren ve hile ile geçirilmiş bu paketin meşrulaştırılması çabası içinde olmayacağız. Çağrımız net: bir gömlek düşünün, o gömleğin düğmelerini iliklerken ilk iliği yanlış iliklerseniz sonraki tüm düğmeler yanlış iliklenir. Bu yanlışlık sürmesin diye gelin ortak paydalarda buluşalım, yeni bir sözleşme oluşturalım, çatışmasız bir toplum inşa edelim. Gelin doğrularda buluşalım. Kinle, öfkeyle, reddetmeyle, ötekileştirmeyle sonuç alınamayacağının çağrısıdır bu.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.