1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Baydemir: Bunun adı meclisi Kürtlere kapatmaktır
Baydemir: Bunun adı meclisi Kürtlere kapatmaktır

Baydemir: Bunun adı meclisi Kürtlere kapatmaktır

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Diyarbakır'da başlattığı 'Vicdan ve Adalet Nöbeti' üçüncü gününde devam ediyor.

A+A-

Faysal Sarıyıldız ile Fatma Hezer'in milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin açıklamada bulunan HDP Grup Sözcüsü Osman Baydemir, "Bunun özeti; Kürt sorununa, temsiliyetine, bakış açısının tezahürüdür. 70 yıllık Kürt'ü yok sayma, parlamentoyu Kürt'e kapatmanın en bariz uygulamasıdır" dedi.

HDP’li vekiller adına konuşan Parti Sözcüsü Osman Baydemir, dün başlattıkları ses çıkarma eylemine Diyarbakır halkından gelen yanıt için teşekkür etti. 

Baydemir’in açıklamaları şu şekilde:

‘‘Bir kez daha bu tecrit koşullarında Kürtçe ıslığından korkulan Musa Anter’den bayrağı devralan İnan Kızılkaya’dan Gurbet Ellilere binlerce kez selam olsun. Bayrağı Metin Göktepe’den devralan Ahmet Şık’lara binlerce kez selam olsun. Ahmet Şık, dün hakikati yargılamaya çalışanlar karşısında hakikati yargılamak isteyenleri yargıladı. Ahmet Şık şahsında cezaevinde tutulan tüm gazetecilere buradan selam olsun.

Çarçira Meydanında özgürlüğünden vazgeçmediği için yürüttüğü mücadelede katledilen Qazî Mihemed'den Sur’da katledilen Tahir Elçi’ye ve Tahir Elçi’nin barış bayrağını elinde tutan herkese selam olsun. Eş Genel Başkanlarımız Selahattin Demirtaş’a, Figen Yüksekdağ’a milletvekillerimize selam olsun. Gültan Kışanak şahsında tüm tutuklu belediye başkanlarımıza selam olsun. Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan yardımcımız Aysel Tuğluk şahsında tüm insan hakları savunucularına selam olsun.

İşte Türkiye’nin özeti bu: Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız cezaevinde. Çünkü insan haklarından, hukuktan, adaletten korkuyorlar. 2 yıldır güvenlikçi politikalara geri dönüşün fotoğrafıdır bugün yaşadıklarımız. Çözüm sürecinin tek başına iktidar olma hırsı uğruna bitirilmesinin sonucudur. Güvenlikçi politikalarının maliyetinin haddi hesabı yoktur. 2 yıl boyunca kaybettiğimiz tüm canlar hükümetin savaş politikalarına dönmesinin kurbanlarıdır. 2 yıldır yitirdiğimiz tüm canların ailelerinin acılarını yürekten paylaşıyoruz. Bugün bu sıcakta bu vicdan ve adalet nöbetini tutuyorsak tek bir canımız toprağa düşmesin diyedir. Tüm sorunlar diyalog yoluyla çözüme kavuşabilir. Ama onlar bu ülkenin evlatlarını ölüme gönderdiler; Şırnak’ta, Cizre’de vahşice katlettiler ve yalan söylüyorlar.

Şu anda gördüğünüz bu tecrit sadece bizlere uygulanmıyor. Dış kapıda SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları içeriye heyetiyle birlikte alınmadı. Gerekçe burada o da kısa bir mesaj verecekti. Vereceği mesajdan neden korkuluyor? Çünkü faşizm biat istiyor. Allah için faşizme biat etmeyin.

Eğer demokrasiyi savunmak suçsa demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. İnsan haklarını savunmak suçsa insan haklarını savunmaya devam edeceğiz Özgürlük istemek suçsa istemeye devam edeceğiz. Faşizmi durdurana kadar birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Tam da bundan dolayı bugün buradayız, Vicdan ve Adalet Nöbeti tutuyoruz.

Bugün muhtemelen Faysal Sarıyıldız’ın milletvekilliğinin düşürülmesi oylanacak. 20 Ocak 2016’da Cizre’de bulunan Faysal Sarıyıldız’ın canına, bugün cezaevinde bulunan bir darbe kliği kast etti. O suikastte iki yurttaş hayatını yitirdi. O gün amacına ulaşamayan o cunta kliği, siyasi uzantıları eliyle Faysal Sarıyıldız’ın vekilliğini düşürüyor. Bunun özeti Kürt’ü yok sayma parlamentoyu Kürt’e kapatmaktır. Bizler o parlamento Kürt’ün de Süryani’nin de Arap’ın da Ezidi’nin de parlamentosu olsun diye uğraştık ama onlar tekçiliği dayatıyorlar.’’

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.