1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Baydemir: Bu anayasa paketinde Kürt hakları yok, hayır diyeceğiz
Baydemir: Bu anayasa paketinde Kürt hakları yok, hayır diyeceğiz

Baydemir: Bu anayasa paketinde Kürt hakları yok, hayır diyeceğiz

HDP'nin 16 Nisan'da gerçekleştirilecek referanduma yönelik kampanyası, İstanbul'da tanıtıldı.

A+A-

Tanıtım toplantısında konuşan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, anayasa değişikliğiyle otoriter bir rejimin kurulmak istendiğini ileri sürerek, bu nedenle referandumda "hayır" diyeceklerini açıkladı.

HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir da, "Figen Yüksekdağ Eş Genel Başkanımızın, Selahattin Demirtaş Eş Genel Başkanımızın, milletvekillerimizin içinde sözünün olmadığı, 6 milyon oy temsili olan HDP'nin sözünün, renginin yansımadığı bir anayasa, Türkiye'nin anayasası olabilir mi? Elbette ki 'hayır.' Olağanüstü hal rejimi, korku rejimi, korku cumhuriyeti ortamı içinde Türkiye'nin tümünü kucaklayan bir anayasa oluşturulabilir mi? Elbette ki 'hayır. Bu paket olsa olsa demokrasinin de özgürlüğün de bir arada yaşama arzusunun fermanıdır. Bu paket derman değil fermandır.."

Kürdistan 24’ün sorularını da yanıtlayan Baydemir, referanduma sunulan pakette Kürtlerin haklarına dair hiçbir şey görmedikleri için “hayır” oyu kullanacaklarını söyledi:

Baydemir, “Her şeyden önce, Kürt ve Kürdistan sorunu 1924 anayasasından bugüne dek gelen anayasalarda Kürt dili, kültürü, kimliği ve statüsü tanınmadığı için bugün daha büyük bir sorun olarak karşımızda duruyor” diye konuştu.

EVREN ANAYASASINDAN FARKI YOK

Baydemir, şunları söyledi: “Şayet Kürt dili, kimliği ve Kürtlerin kültürel hakları anayasada tanınır hale gelirse, Kürt sorunu diye bir sorunla karşılaşmayız. Bizim temel talebimiz anayasada Kürtlerin tanınması. Bu da müzakere ile fikir alışverişi şeklinde gerçekleşir. AKP ve MHP'nin beraber üstünde anlaştıkları bu anayasa paketi Evren anayasasından hiçbir farkı yok. Nasıl ki Evren anayasası Kürtlere düşmanca bir anayasaydı, bugünkü paket de aynı. Bugün önümüze getirilen anayasa değişikliği paketi Kürtlerin dilini, kültürünü, varlığını tanımadığı için Kürdistan'ın bütün bölgelerinde yaşayan HDP'ye oy vermiş yada oy vermemiş bütün Kürtler de bu anayasa değişikliği paketini tanımayacaktır.”

ÇÖZÜM SÜRECİ YENİDEN BAŞLATILMALI

Referandumdan “hayır” çıkması durumunda bu topraklar üzerinde yaşayan tüm farklı unsurların taleplerini içerecek ortak bir anayasa başlatılması için yeni bir süreç başlatılabileceğine inandığını söyleyen Baydemir, “Şayet hayır çıkarsa AKP  bir hesap yapmak mecburiyetinde olacak. O zaman da Erdoğan kendine sormalı: ;Ben nerede hata yaptım. Çözüm sürecinin yeniden başlatılması gerekli” diye konuştu.

PAYLAN: YENİ BİR ANAYASA YAPABİLİRİZ

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan da, kararsızların “hayır”a döndüğünü savundu. Paylan şöyle konuştu:

“Toplumda ciddi bir kararsız kesim var ama bu kararsızların ‘hayır’a doğru döndüğünü görüyoruz. Toplum çaresiz değil. Bunu buradaki toplantımızda da gösterdik. Binlerce tutuklamaya rağmen biz dimdik ayaktayız. Kürt halkı için de Türk halkı için de Ermeni halkı için de bütün halk için daha iyisini hak ediyoruz. Tekçi bir anayasayı değil, çoğulcu bir anayasayı hak ediyoruz. Bu anlamda öncelikle bu anayasayı durdurmamız lazım. ‘Hayır’ı başarmamız lazım. Daha sonra demokratik bir anayasayı bütün toplum için yapabiliriz.”

Tanıtım toplantısında HDP'nin kampanya boyunca kullanacağı Türkçe ve Kürtçe şarkılar dinletildi.

Diyarbakır ve İzmir'de eş zamanlı yapılan toplantılara bağlanarak, buradaki konuşmalar yansıtıldı

K24

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.