1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Başörtüsü Bir Sorumluluktur
Başörtüsü Bir Sorumluluktur

Başörtüsü Bir Sorumluluktur

Başörtüsü sadece bir kumaş parçası değildir. O bir yaşam şeklidir.

A+A-

 

'Başörtüsü için öncelikli gereklilik akıldaki değişimdir. Eğer herhangi biri başörtüsünün gerçek anlamını idrak etmeden başörtüsü takarsa bunu adil olarak yapmaz. Başörtüsü baskı demek değildir, başörtüsü koruma içindir. Başörtüsü konsepti tamamiyle doğru anlaşılmalı ve ruhen uygulanmalıdır.'

Solcu elit bir adamın tesettüre bakış açısı genellikle kalkık kaşlardır. Bu erkek şovenizmi olarak adlandırılır. Bir çok kadın bunun kendi meseleleri olduğunu ve erkeklerin bu konudan uzak kalmaları gerektiğini söylüyor. Peki gerçekten böyle mi, erkekler kadınların ne giydiği ile ilgilenmez mi? Kendini İslam Alimi ilan eden bir çoğu erkeklerin kadınların giyimleri hakkından konuşmadan önce bakışlarını çekmeleri gerektiğini ve kendi dürtülerini kontrol edemezlerse bir kadına bakmamaları gerektiğini söyler. Eğer bakışları çekmek bir çözümse Kur'an neden bütün kadınlara örtüyü farz kıldı ? Esas çekici olan da bu, Kur'an hem kadına hem erkeğe mütevazi olmayı emreder.

Tesettürü uygulayan kadınlar için bir çok temel haklar yazılmıştır. Başörtüsü için şehitliği kucaklayan Marwah Sherbini kardeşe selam olsun. O, Allah'ın emirlerini uyguladığı için ırkçı bir tutumun kurbanıydı. Özellikle 11 Eylül'den sonra bir çok kardeşimiz aynı sorunla yüzleşti. İçinde erkek rahiplerin de olduğu Hristiyan rahibelerin kendilerini baştan aşağıya örtmelerine karşın hiçbir itiraz olmaması oldukça ironik bir durum,ama örtülü bir müslüman bütün eleştirileri üstüne çeker.

Bunun bir başka boyutu da var. Başörtüsü sadece bir kumaş parçası değildir. O bir yaşam şeklidir. Onu uygulaması gereken insanların karakterini çevreleyen bütün bir pakettir. Başörtüsü takan kadınlardan beklentiler artıyor. Başörtüsü takmak yada sakal bırakmak sizin günahlardan temizlenmiş ve güvenilir olduğunuz anlamına gelmez. Ancak çevrenizdeki insanlar oldukça yargılayıcı ve hevesle sizin tutumlarınızı gözlemler. Çoğu insan başörtüsüz bir müslüman kadının içki içip içmemesi ile ilgilenmez ama başörtülü bir müslüman için bu kesinlikle ahlak sorunudur. Bu insanların tutum ve davranışları oldukça önemlidir. Başörtüsü takan ve dini başkalarına anlatan bazı kadınlar kendi özel hayatlarında bunları uygulamakta eksik kalabiliyor, bunun sonucu olarak insanlar dinden uzak kalıyor. Aramızda problem çıkaran kendileri ve başkaları için çifte standart uygulayan münafıklar var. Başörtüsü takan ancak kötü ahlak sahibi kadınlarla karşılaştım. Arkadaşlarımdan biri genelde şöyle der : ‘yeh pardah kabhi kabhi apno'n se kia jata hey k koi pehchan na le', yani kadınlar buluşmada peçelerinin altına kimliklerini de gizlerler.

Bu başörtüsü yada dini suçlayabiliriz anlamına mı gelir ? Kesinklikle hayır! Başörtüsü (yada sakal) sofulukla eş anlama gelmemeli. Başörtüsü için öncelikli gereklilik akıldaki değişimdir. Eğer herhangi biri başörtüsünün gerçek anlamını idrak etmeden başörtüsü takarsa bunu adil olarak yapmaz. Başörtüsü baskı demek değildir, başörtüsü koruma içindir.Başörtüsü konsepti tamamiyle doğru anlaşılmalı ve ruhen uygulanmalıdır.

Kadınlar multi milyar dolarlık moda endüstrisi için objeleştiriliyor ve dünyaya reklam ediliyor. Onu özgürlük olarak adlandırın, aslında bu en kötü kölelik ve şüphesiz başörtülüler da bu moda furyasına yenik düşüyor. Tesettür moda deyimi manasına geliyor. Başörtüsü moda değildir. Onun amacı kadını korumak ve daha çekici kılmamaktır.

Başörtüsü karşı çıkanlardan bazılarının garip sebepleri var. Bazıları dinlerini kollarında taşımak istemediklerini bu yüzden tesettüre girmediklerini söylüyor. Diğerleri de çağ dışı olarak yargılanmaktan korkuyorlar. Bir müslüman kıyafetiyle bir müslüman gibi görünmelidir. Din saklanılması yada utanılması gereken bir şey değildir. Eğer bir müslüman başörtüsü takıyorsa bu benzersiz bir olay değildir,bu olması gereken bir şeydir. Başörtüsünün onun çok erdemli ve dindar olduğu anlamına gelmez. Bu durumda niyetler çok önemlidir. Dikkat çekmek istediğim nokta bunu çok büyük sıradışı bir şey yapmayın, başörtüsü her müslüman kadın için sıradan bir uygulama olmalıdır. Ancak bunun büyük sorumluluk gerektiren bir yaşam biçimi olduğu anlaşılmalıdır.

Güzel olan şey başörtüsü gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Benim ricam insanları başörtüsü temelinde yargılamamanızdır. Bu müslüman kadınlar için bir zorunluluktur, bunu politikleştirmeyin. Eğer bazıları bu sembolü yanlış kullanıyorsa da bunu genelleştirmeyin.


 * Muhammad Saad Khan'a ait bu makale AYŞE EREM tarafından TIMETURK için tercüme edilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.