1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Başörtülü doktora dekan densizliği
Başörtülü doktora dekan densizliği

Başörtülü doktora dekan densizliği

A+A-

Cerahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Yanardağ, fakültenin oritoryumunda Türk Oftomoloji Derneği tarafından düzenlenen 'Diabet ve Göz' konulu sempozyuma davetli olarak katılan başörtülü doktorları güvenlik görevlilerine talimat vererek salondan attırdı. Sempozyum başladıktan 45 dakika sonra güvenlik görevlilerinin kendilerini uyardığını söyleyen başörtülü doktorlar, “6 kez bu sempozyuma katıldık, hiç bir sorun çıkmadı. Dekan salonu kamusal alan ilan edip bizi dışarı çıkarttı” dediler.

KAMUSAL ALAN İLAN ETTİ

Türk Oftomoloji Derneği'nin yılda 6 defa düzenlediği bir çok sempozyuma sürekli katıldıklarını söyleyen Dr. Selda Ulaşan ve Dr. Perihan Dinç bu durum karşısında aşağılandıklarını ve onurlarının kırıldığını kaydettiler. TOD'un bu yıl İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Prof. Dr. Cem'i Demirağ Oritoryumu'nu seçtiğini belirten başörtülü doktorlar, Dekan Yanardağ'ın Oritoryum'un kamusal alan olduğunu ileri sürerek başörtülü katılımcıları almayacaklarını güvenlik görevlileri ile kendilerine bildirildiğini anlattılar.

Dr. Perihan Dinç Türk Oftomoloji Derneği İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Osman Şevki Aslan'ın toplantıya katılabileceklerini söylemesinden sonra sempozyuma katıldıklarını söyledi. Aslan, toplantı başladıktan 40-45 dakika sonra yanlarına gelen güvenlik görevlileri tarafından başörtülü oldukları gerekçesiyle kendisi ve doktor arkadaşı Selda Ulaşan'ın dışarı çıkmaları yönünde uyarıldığını kaydetti.

ONURUMUZ KIRILDI

'Herkesin içinde onurumuz kırıldı' diyen Dinç, bu sempozyumun yılda 6 kez yapıldığını ve sürekli katıldıklarını ama bu sefer Cerrahpaşa dekanı Prof. Dr. Yanardağ'ın, oritoryumu kamusal alan görmesi gerekçesiyle dışarı çıkarıldıklarını söyledi.

Uyarı üzerine 'yazılı bir belge istedim' diyen Dr. Ulaşan 'Avukat arkadaşlarım Oritoryum'un kamusal alana girmediğini söylediler' şeklinde konuştu. Ulaşan Göz ve diyabet sempozyumuna Konya'dan geldiklerini belirterek 'Biz burada çalışan memur değiliz. Buranın öğrencisi de değiliz' dedi. Toplantı esnasında onur kırıcı bir şekilde herkesin içinde dışarı çıkarıldıklarını belirten Ulaşan, sempozyuma sürekli katılmalarına rağmen bu kez dekanın izin vermemesine anlam veremediklerini kaydetti.

Kamusal alan Dekan'ın aklına yeni geldi!

Başörtülü doktorlar, birçok defa katıldıkları sempozyumda bu yıl Dekan Halil Yanardağ'ın tavır değiştirerek salonu kamusal alan ilan etmelerine anlam vremediler. Dr. Perihan Dinç “Sayın Dekan'ın aklına salonun kamusal alan olduğu yeni mi geldi” diyerek tepki gösterdi.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.