1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. BAŞÖRTÜ İNTİFADASINI SÜRDÜRECEĞİZ
BAŞÖRTÜ İNTİFADASINI SÜRDÜRECEĞİZ

BAŞÖRTÜ İNTİFADASINI SÜRDÜRECEĞİZ

A+A-

"Uğrumuzda mücadele edenleri yollarımıza eriştireceğiz. Şüphesiz ki Allah Muhsinlerle beraberdir." (Ankebut - 69)

Başörtüsü özgürlüğüne yönelik olumlu bir gelişmenin olmadığı bu süreçte 99 .kez Sanat Sokağında ilk günkü kararlılığımızla başörtü intifadasını sürdüreceğimizi deklare ediyoruz. Başörtü intifadası inanç özgürlüğüne yönelik tüm ihlallere karşı  gelişen Müslüman halklarımızın direncidir. Başörtü intifadası coğrafyamızda yaşanan tüm hak ve özgürlük ihlallerine karşı gelişen insani erdemlerin şekillendirdiği toplumsal irademizdir. Başörtü intifadasıyla ortaya konan pratik sadece başörtüsünü özgürleştirmekle sınırlı olmayıp aynı zamanda başörtüsünde somutlaşan inanç ve ibadet özgürlüğünün bütün boyutlarıyla tesisini hedeflemektedir. Yine bu pratik, parti kapatma davalarından, etnik ayrımcılığa; resmi ideolojinin yol açtığı travmalardan,  yargısal darbelere; halk egemenliğinin askeri vesayetin ipoteği altında olmasından  Ergenekon tarzı derin çeteleşmelere karşı sessiz çoğunluğun sesi misyonunu icra etmektedir.

Başörtüsü intifadasıyla ortaya konan pratik, gelir dağılımındaki eşitsizliklere, emeğin sömürülmesine,  İMF güdümünde şekillenen ekonomi-politiğe, tekel ve tröstlere, sosyal devlet anlayışını dumura uğratan politikalara, kısacası sömürü ve zulmün karşısında insanca bir yaşamı her kes için isteyen bir düşünce ikliminin tezahürüdür.

Başörtüsü intifadasıyla ortaya konan pratik, resmi ideolojinin doğmalarından ibaret olan bir eğitime, derin güçlere dayanarak üniversitelerde saltanat oluşturan çıkarcı rektörlere ve avanesine, ahlaksızlığın ve her türlü uyuşturucunun hüküm ferma olduğu bir eğitimsizlik sarmalına karşı; insani ve İslami erdemlerin eğitimini, ana dilde eğitimi, her kes için eğitim ve örgütlenme özgürlüğünün savunucusudur.

Bu duygu ve düşünce zemininde  yüzlerce kardeş STK'nın oluşturduğu Ortak Akıl Hareketinin bugün Ankara'da düzenlediği mitingi selamlıyoruz. Hak ve özgürlüklerin genişletilmesine yönelik her adımı destekliyoruz. Milletimiz her türlü darbe ve muhtıralara karşı sesini yükseltmektedir. Bu tavrın gelecek için umut aşıladığını memnuniyetle müşahede etmekteyiz. Artık post modern darbelerle ve muhtıralarla sindirilemeyecek bir toplumsal refleksin şekillendiğini mazlum halklarımıza meydanlardan müjdeliyoruz.

Yargının yasamaya müdahalesi anlamına gelen son süreç yargısal bir darbeyi ihsas ettirmektir. Yine Ergenekonla ortaya serilen ilişkiler ağı tüm toplum kesimlerinin hukuk dışı kişi, kurum ve faaliyetlerle yüzleşmesini zorunlu kılmaktadır.  Hangi gerekçeyle olursa olsun gayrı meşru ilişkilerin deşifre edilmesi, ucu kime dokunursa dokunsun suçluların cezalandırılması doğal taleplerimizdendir.  

VAHÖP olarak daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna  ve bunun hak ve özgürlükler mücadelesiyle  inşa edileceğini inanıyoruz                             

Platform adına Umut Işığı Derneği Bşk. Yrd. Erhan ŞENGÜL 

Van Hak ve Özgürlükler  Platformu  

Anadolu Gençlik Derneği /Gökkuşağı Derneği / İnsan -Der

Mazlum-Der/  Memur-Sen / Umut Işığı Derneği/Erdem-Der

İlgili Fotoğraflar:

img413/1358/991hafta003uk8.jpg

img144/3395/991hafta006yo5.jpg  

img144/757/992hafta006ii7.jpg  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.