A+A-

Suudi Arabistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Bender Bin Sultan’ın İsrail Başbakanı Ehud Olmert’e Hizbullah’a karşı açacakları savaşın masraflarını ödemeye hazır olduğunu söylediği bildirildi.

 

İsrailli savaş karşıtı bir gruba ait “Filkka” adlı internet sitesinin haberine göre Suudi Arabistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Bender Bin Sultan, Lübnan’da çatışmaların yaşandığı sırada özel uçağıyla İsrail’e giderek İsrail Başbakanı Ehud Olmert’ten, Hizbullah’a karşı savaş başlatmasını istedi.

 

İsrail Başbakanı Olmert’ten Batı yanlısı Sinyora hükümetini desteklemek için çaba göstermesini isteyen Bender Bin Sultan, Hizbullah’la yapacakları savaşın masraflarını kendilerinin karşılamaya hazır olduğunu söyledi.

 

Olmert’in, Suudi yetkilinin teklifini “şu an böylesi bir şey mümkün değil” diye geri çevirdiğini belirten Filkka, Bender Bin Sultan’ın bu kez de İsrail’den hiç değilse kuzey birliklerini Hizbullah’ın dikkatini çekecek şekilde harekete geçirmesini istedi.

 

Bender Bin Sultan’ın Olmert’e İsrail’in kuzey birliklerini harekete geçirmesinden sonra Alman hükümeti aracılığıyla Hizbullah’a “eğer cumhurbaşkanlığı sarayına girerseniz, İsrail size savaş açacak” diye bir mesajı gönderilebileceğini söylediğini öne süren Filkka, İsrail Başbakanının da Suudi misafirine, Suudi Arabistan’ın çıkarı için savaşa giremeyeceklerini, ancak bu konuyu kabine toplantısında gündeme getireceğine söz verdiğini belirttiğini duyurdu.

 

Filkka’nın haberine göre İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Suudi Arabistan Ulusal Güvenlik danışmanı Bender Bin Sultan’a “ancak Hizbullah’ı korkutup, Beyrut’taki güçlerini güneye kaydırmaya zorlamak için sınırda bir hava ve kara tatbikatı başlatabiliriz” dedi.

 

YDH

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.