1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Başkan Barzani: Yasa dışı güçler bulunamaz!
Başkan Barzani: Yasa dışı güçler bulunamaz!

Başkan Barzani: Yasa dışı güçler bulunamaz!

Başkan Mesud Barzani,“Şengal’de Kürdistan Bölgesi’nin ve Peşmerge Güçleri’nin resmi kurumları bulunduğu sürece, başka güçlerin orda varolamayacağı gibi, kimse kentin inşaasını, hükümetin ve peşmergenin faaliyetlerini engelleyemez”dedi

A+A-

Başkanlıktan yapılan açıklamada, bugün Mesud Barzani Dünya Ezidilerinin dini lideri Mir Tahsin Beg, Ezidihan Meclisi üyeleri ve beraberindeki heyeti başkent Erbil’in Pirmam (Selahaddin) ilçesinde kabul etti.

 Görüşmede, Şengal’in mevcut durumu, Ezidilerin sorunları ve Kürdistan Bölgesi’nin geleceğinin görüşüldüğü belirtildi.

 Başkan Barzani, Kürdistan halkının yaşadığı felaketlerin bir devamı olan Şengal’de yaşananları işaret ederek, “Ezidi Kürtleri zulüm ve inkarla yüzyüze kalmış durumda. Bu zulüm ise inanç ve etnik farklığından dolayı yapılmıştır” dedi.

 “İbadetlerini Kürtçe yerine getiren Ezidiler, asli Kürtlerdir. Hiçbir taraf ve kesim de Ezidilere yönelik yeni bir tanımda bulunamaz” diyen Başkan Barzani, Şengal’in yeniden inşaasının yaplarak, halkın evlerine geri dönmesini diledi.

 Şengal’in il olmasına ilişkin ise Barzani,“Kürdistan Bölgesi Hükümeti aracılığıyla Bağdat ve uluslararası kuruluşlarla birlikte Şengal’in tekrar inşa edilmesi, bölge halkının yeniden yaşamlarını sürdürmesi ve kendine özgüvenini sağlaması çabasındayız.

 Şengal’de bulunan güçlere dair ise Başkan Barzani şunları ifade etti:

 “Şengal’de Kürdistan Bölgesi’nin ve Peşmerge Güçleri’nin resmi kurumları bulunduğu sürece, başka güçlerin orda varolamayacağı gibi, kimse kentin inşaasını, hükümetin ve peşmergenin faaliyetlerini engelleyemez. Uluslararası kamuoyunun Şengal’de gayrı resmi güçlerin olması halinde hiçbir şekilde kentin inşa etmek için hazır olmadıklarını belirtti.”

 Görüşmede Başkan Barzani ayrıca, Ezidilerin tüm  acı ve kederlerinin Kürdistan halkının acısı olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Peşmerge kahramanca Şengal’in intikamını teröristlerden aldı. Şu anda zalim teröristler Ezidilerin ayakları altına alınmış durumda. Gelecekte de tüm bölgeler IŞİD’den alınacaktır. Ezidilere yönelik katliamanların tekrarlanmaması ve korunmaları için tedbirlerin alınması gerekiyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.