1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Başkan Barzani :‘’ Halklar Zorla Birliğin ve Ayrılığın Başarıya Ulaşmadığını Kanıtladı''
Başkan Barzani :‘’ Halklar Zorla Birliğin ve Ayrılığın Başarıya Ulaşmadığını Kanıtladı''

Başkan Barzani :‘’ Halklar Zorla Birliğin ve Ayrılığın Başarıya Ulaşmadığını Kanıtladı''

A+A-

Federal Kürdistan Bölgesi (FKB) Başkanı Mesut Barzani, ‘’hoşgörü’’nün düşüncelerinin prensiplerinden olduğunu ve Kürtleri Musul’dan çıkarmaya çalışanların karşısında duracaklarını söyledi.


Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, bugün,Hewler’de Musul’da bulunan Arap aşiretlerinin reis ve yetkilileriyle yaptığı toplantıda yaptığı konuşmada, ‘’hoşgörü’’nün düşüncelerinin prensiplerinden olduğunu ve bunun en iyi örneğinin Kürtler tarafından hiçbir Arap kentinde hiçbir bombalı saldırının düzenlenmediği Eylül devrimi olduğunu, Barzani’nin de her zaman Arapların da zulme uğradığın ve bu savaşın Kürt-Arap savaşına dönüştürülmemesinin gereğini vurguladığını söyledi.

1991 intifadasında Irak orsdusundan iki tugayın Kürtere teslim olduğunu ve onlardan hiçbirinin eziyet görmeden evlerine ve istedikleri yere gittiklerini söyleyen Başkan Barzani, Kürtleri Musul’dan çıkarmaya çalışanların karşısında duracaklarını söyledi. 140.madde konusunda Kürdistan Başkanı, maddenin anayasanın bir maddesi olduğunu anayasanın dışından bir şey istemediklerini ve tartışmalı bölgeler meselesinin de bu anayasa çerçevesinde çözülmesini istediklerini söyledi. Irak için özgür iradeye dayalı bir birlik ve demokrasi istediklerini söyleyen Kürdistan Başkanı, dünyadaki halkların hiçbir zorla birliğin ve ayrılmanın başarıya ulaşmadığını kanıtladığını söyledi. Başkan Barzani, konuşmasında, teröre karşı her türlü çabanın yanında yer aldıklarını ancak ‘’İsnad (destek) meclislerinin arkasında başka niyetlerin olduğunu söyledi.

İsnad meclislerine kaşı çıkarken aslında dikkat çektikleri konunun Kürt aşiretleri ve onlara yakın duran az sayıdaki Arap aşiretleri olduğunu söyleyen Başkan Barzani, bu meclislerle ilişkili olacak kişi ve kimseleri yargıya teslim edeceklerini çünkü 1991 intifadasından sonra onları bir daha bu işi yapmamaları şartıyla affettiklerini ve Kürdistan’da kiralık insanların tekrar ortaya çıkmasına hiçbir zaman yol vermeyeceklerini söyledi.

kaynak PNA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.