1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. BAŞBAKAN NEÇİRVAN BARZANİ: “KERKÜK, IRAK’IN İÇ MESELESİ”
BAŞBAKAN NEÇİRVAN BARZANİ: “KERKÜK, IRAK’IN İÇ MESELESİ”

BAŞBAKAN NEÇİRVAN BARZANİ: “KERKÜK, IRAK’IN İÇ MESELESİ”

A+A-

CNN TÜRK'e konuşan Başbakan Neçirvan Barzani, Kerkük'ün Irak'ın iç meselesi olduğunu söyledi.

Çözüm için Irak Daimi Anayasasında bulunan 140.maddenin uygulanmasını istediklerini söyleyen Başbakan Neçirvan Barzani,"İnanıyoruz ki Türkiye'nin yapacağı en iyi şey, Irak halkının bu sorunu çözmesine izin vermek ve onlara bu fırsatı tanımak olacaktır. Çünkü bu Irak'ın iç meselesi ve bu çerçevede Irak bağlamında çözülmesi gerekli" dedi.

Başbakan Neçirvan Barzani,  "Kürdistan Bölgesi Hükümeti olarak bizim anayasal bir statümüz var, bu statüyü de Irak halkının oylarıyla kabul edilen bir anayasayla kazandık. Dolayısıyla Türkiye bizimle ile iki komşu olarak temas kurmakta çekinmemeli."  dedi.

''Türkiye bizi gözardı ederek çözüme ulaşamaz'' diyen Başbakan Barzani, çözümün diyalogtan geçtiğini vurguladı ve Ankara'ya "Bizi muhatap alın" mesajı gönderdi.

Başbakan, "Kürdistan Bölgesi’ni ve bizim burada, bu ilişkide oynayacağımız rolü gözardı etmek, görmezden gelmek ve Kürdistan Bölgesi’ni ilişkilerin dışında bırakmak hiçbir sorunu çözmeyecektir. Dolayısıyla, Türkiye'nin Kürdistan Bölgesi ile doğrudan temaslar için gereken cesur kararı almasının zamanı gelmiştir." dedi.

 Başbakan Barzani, Federal Kürdistan Bölgesi ile Ankara hükümetinin yakınlaşması konusunda Washington'dan da yardım istedi.

 PKK konusuna da değinen Başbakan Barzani, "Türkiye'ye yapılan saldırılar bizi endişelendiriyor" dedi,  ancak askeri seçeneğin çözüm getirmeyeceğini belirtti.

Başbakan Barzani, "Sorunun doğası siyasi, bu yüzden askeri operasyonlarla çözülemez. İnanıyorum ki, siyasi bir çözüm yolu bulmaya çalışmak, hem Türkiye'nin hem Kürdistan Bölgesi hem de tüm Irak'ın yararına olacaktır." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.