1. YAZARLAR

  2. Ömer HEDEKOĞLU

  3. BAŞARDIKTAN SONRA KAYBETMEK
Ömer HEDEKOĞLU

Ömer HEDEKOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

BAŞARDIKTAN SONRA KAYBETMEK

A+A-

 

İnsanlık tarihinde ilk insanla başlayan ve günümüze kadar devam eden bir hak batıl mücadelesi bulunmaktadır. Haktan uzaklaşan insanları doğru yola iletmek için ilk peygamberden son peygambere kadar on binlerce uyarıcı ve müjdeleyici gönderilmiştir. Kıyamet gününe kadar da toplum içinde uyarıcı ve müjdeleyici liderler çıkmaya devam edecektir.

Peygamberler gönderildikten sonra, teslim olanlar ile inkâr edenler arasında kıyasıya bir mücadele yapılmıştır. Süreç içinde genellikle iman edenler inkâr edenlere karşı galip gelmişlerdir. Muzaffer olanlar kazandıktan sonra sanki misyonları sona ermiş gibi büyük mücadele ve bedellerle elde ettikleri kazanımlarını zamanla terk etmişlerdir. Mücadele sürecinde elde ettikleri hem maddi hem de manevî kazanımlarını zamanla kaybetmişlerdir.

Mücadele sürecinde ilkelere bağlı kalmak ilahi rızaya göre hareket etmek her ne kadar güçse de galip geldikten sonra ilahi rızaya göre bir yaşam sürdürmek daha güçtür. Peygamberlerin kıssalarında, tarihte kurulan İslami devletlerde, günümüzdeki devletlerde, İslami toplumlarda, cemaatlerde İslami bir sistem oluşturulduktan kısa bir süre sonra sapmalar başlamaktadır. Ahireti kazanmak yerine dünyaya yönelimler baş göstermektedir.

Müslümanlar kazanımlarını, elde ettikleri mallarını ve zamanlarının çoğunu ahiret hayatını kazanmak ve dünyadaki kısmetlerini de unutmamak yerine bütün kazanımlarını, elde edilen mallarını ve bütün zamanlarını dünya hayatını kazanmak için kullanmaktadırlar. Bu da dünyevi haktan kopuk bir yaşam şeklini ortaya çıkarır.

Salih bir toplumu ortaya çıkarmak için mesaimizi, hedefimizi ve çabamızı nereye nasıl kanalize edeceğimize doğru karar vermemiz gerekiyor. Oyun ve eğlenceden ibaret olan bir dünya mı yoksa devamlı olan içinde cennet olan ahiret hayatı mı? Tercih bizim, sonuçları da bize ait olacaktır.

Müslümanların büyük çabalarla elde ettikleri değerler, az bir menfaat karşılığında terk edilmemeli. Bütün insanların mutluluğu için ilahi hükümlere uyulmalı. Bütüncül olarak İslam'ın kurallarına uymakla ancak iyiye ulaşılır. Tamamen Allah’a yönelmek ve her türlü şirkten uzak durmak, ibadetleri sadece ilahi rıza için yapmak, ticarette dürüst ve tartıda hile yapmamak, sosyal ilişkilerde insan haklarına azami derecede özen göstermek, aile ilişkilerinde kadın ve çocuk haklarına riayet etmek, her türlü açık ve gizli münkerden sakınmak, fakir ve yetimlere sahip çıkmak, bir hurma çekirdeği dahi olsa infakta bulunmak...

Bütün bu saydıklarımızın ayakta durması için kendi aleyhlerine dahi olsa adaletle davranmak ve adalete sahip çıkmak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum