1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Barzani’den PKK’ye Kobani örneğiyle mesaj
Barzani’den PKK’ye Kobani örneğiyle mesaj

Barzani’den PKK’ye Kobani örneğiyle mesaj

Başbakan Neçirvan Barzani, “Peşmerge Güçleri Kobani’de kalmak için ısrar etmedi” diyerek PKK’nin Şengal’den çıkması gerektiğini söyledi.

A+A-

Başbakan Neçirvan Barzani bugün Duhok’ta hakim ve savcılarla biraraya geldiği görüşmede , IŞİD, Kürdistan Bölgesi’ndeki ekonomik kriz ve Şengal’de PKK’nin bulunmasını da içine alan bir konuşma yaptı.

PKK’nin Şengal’den çıkması gerektiğini yenileyen Barzani şu ifadelerde bulundu:

"Bu konudaki tavrımız gayet açık ve nettir. Suriye'de kardeşlerimizin bize ihtiyacı olduğu zaman, Peşmerge Güçleri’ni oraya gönderip Kobani'nin kurtarılması için kendilerine yardım ettik. Kobani ve köylerinin geri alınmasından sonra, onlar görevimizin tamamlandığını söyleyerek, geri çekilmemizi istediler. Biz de bunu anlayışla karşılayıp, Kobani ve çevre köylerde kalma konusunda ısrarda bulunmadık. Aynı tavrı onların da göstermesini bekliyoruz. PKK'nin Sincar'da varlık gösterip, kalmada ısrar etmesi bölgede istikrarsızlığa yol açtığı gibi yeninden inşanın önünü engelliyor."

Kimseyle savaşmak istemediklerini dile getiren Başbakan, "Peşmerge Güçleri Kobani'den nasıl döndüyse, onların da Şengal'den aynı şekilde çekilmesi gerekiyor. Bunun dışında başka bir şey istemiyoruz. Bizim savaşmak gibi bir niyetimiz olmadığı gibi, kimseyle de çatışmak istemiyoruz. Sincar'ın yeniden inşa edilmesi ve halkın evlerine geri dönmesini istiyoruz" vurgusunda bulundu.

IŞİD, Bağdat’ın siyasetinden türedi

Konuşmasının bir kısmında IŞİD’e değinen Başbakan Neçirvan Barzani, “IŞİD, Bağdat’ın ortaya koyduğu yanlış siyasetin sonucunda türemiş oldu” ifadesini kullandı.

Barzani, “Irak’ın iyi bir biçimde idare edilmesinin tek yolu bütün oluşum ve tarafların siyasi süreçte gözardı edilmemesidir. Herkes varlığını hissetmeli ve gerçek bir ortaklık çerçevesinde siyasi harekette yer almalıdır” şeklinde konuştu.

Ekonomik durum düzelecek

Bağdat’ın Kürdistan Bölgesi’nin bütçesini kesmesi, petrol fiyatlarının düşmesi ve Kürdistan Bölgesi’ne çok sayıda göçmenin gelmesiyle meydana gelen ciddi kırılmadan dolayı ekonomik kriz yaşandığını hatırlatan Başbakan Barzani, 2017 yılında bölgenin mali durumunun iyileşeceğini dile getirdi.

Ekonomik krizden dolayı Kürdistan Bölgesi’nde yaklaşık 3 bin 700 projenin durduğunu söyleyen Barzani, Bakanlar Kurulundan çıkarılan yeni kararla şirketlere gerekli ödemelerin yapılacağını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.