1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Barzani'den İsrail Açıklaması
Barzani'den İsrail Açıklaması

Barzani'den İsrail Açıklaması

A+A-

Federe Kürdistan Bölgesi (FKB) Başkanı Mesud Barzani, dün, Kuveyt gezisi çervesinde gerçekleştirdiği temasları hakkında gazetecilere konuştu.

Kuveytli liderlerle görüşmelerinin içeriği hakkında kısaca konuşan Kürdistan Başkanı, "Kuveytli liderlerle, Kuveyt'in genelde Irak ve özelde de Kürdistan Bölgesi ile olan ilişkilerini ele aldıklarını" söyledi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı, görüşmelerde, Kuveyt'in Kürdistan Bölgesine olan destek ve yardımlarını görüştüklerini belirtti.

ABD'NİN ÇEKİLMESİ

Amerikan askerlerinin Irak'tan çekilmeleri hususunda konuşan, "şimdi çekilmenin uygun olmadığını çünkü Irak güçlerinin bütün Irak toraklarını savunacak gücünün olmadığı bir zamanda ani çekilmenin iç savaş gibi çok sayıda sorunun baş göstermesine neden olacağını" söyledi.

Bölge ülkelerinin Irak'ın içişlerine müdahalesi konusunda da açıklama yapana Kürdistan Başkanı Barzani, "İran olsun Suriye olsun farketmez kim olursa olsun hiçbir ülkenin Irak'ın içişlerine müdahalesinin kabul edilemeyeceğini, Kürdistan Bölgesine yönelik müdahale olmazsa dahi Irak'ın diğer bölgelerine yönelik müdahalelerin kabul edilemeyeceğini" söyledi.

Kürdistan Bölgesi ile Federal hükümet arasındaki ilişkiler hakkında konuşan Barzani, ilişkilerin dostane olduğunu özellikle de dış siyasete yönelik ilişkilerin uyumlu olduğunu söyledi.

KÜRDİSTAN -İSRAİL İLİŞKİLERİ

İsrail ile Kürdistan Bölgesi arasında ilişkiler olduğuna dair iddialar hakkındaki sorular üzerine F.Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, bu iddialara sert tepki gösterek bu anlamsız sorunun cevabını vermeyeceğini söyledi.

Aynı sorunun bir defa daha yöneltilmesi üzerine Başkan Barzani, "Irak'ın diğer ülkelerle ilişkilerinin federal hükümete bağlı olduğunu Kürdistan Bölgesinin tek taraflı olarak İsrail yada başka bir ülkeyle ilişki kurmayacağını" söyledi.

Barzani, "İsrail bayrağı Mısır ve Katar gibi Arap ülkelerinin semalarında dalgalanırken bu soruyu niye bana soruyorsunuz ki!? Eğer İsrail ile ilişki kursak da bunu ilan edeceğiz ve bunun için de kimseden korkmayız" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.