1. HABERLER

  2. KURDİSTAN

  3. Barzani: Yasadışı silahlı gruplar Şengal’de siyasi ajandalarını uyguluyor
Barzani: Yasadışı silahlı gruplar Şengal’de siyasi ajandalarını uyguluyor

Barzani: Yasadışı silahlı gruplar Şengal’de siyasi ajandalarını uyguluyor

Neçirvan Barzani, Şengal’de Ezidilere yönelik katliamın yıldönümünde yayımladığı mesajda, “Şengal, Ezidilerin acılarını ve yaralarını fütursuzca kendi siyasi ajanda ve programlarını yürüten yasadışı silahlı grupların merkezi haline gelmiştir”

A+A-

 

Şengal Katliamı’nın 6’ncı yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Neçirvan Barzani, “Bugün Ezidi Soykırımı ve Şengal felaketini, 6’ncı yılında derin bir üzüntüyle anıyoruz. DAİŞ terörünün emsalsiz suçunun kurbanı olan bütün Ezidi kardeşlerimizi saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Hiç kimse insanlığın, 21. Yüzyılda, bütün dünyayı şoke edecek bir felakete bir kez daha tanık olabileceğini hayal edemiyordu. Şengal felaketi kurbanları ile bütün Ezidi kardeşlerimizin aziz ruhuna selam olsun” diyen Neçirvan Barzani, devamında şunlara yer verdi:

“Bu acıyı anarken maalesef halen Ezidi kardeşlerimizin yaraları kanamakta, binlercesi kamplarda göçmen hayatı yaşamaktadır. Şengal ve Ezidilere ait diğer bölgeler henüz inşa edilmemiş, geri dönüşlerin olabilmesi için istikrar ortamı oluşmamıştır. Şengal, Ezidilerin acılarını ve yaralarını fütursuzca kendi siyasi ajanda ve programlarını yürüten yasadışı silahlı grupların merkezi haline gelmiştir.

Bu anma vesilesiyle, Kürdistan Bölgesi’nin, Şengal’e huzur ve istikrarın geri gelmesi, yeniden inşası ve vilayet olması için çabaları devam edecek, Irak federal hükümeti ve Musul Valiliği’yle her türlü işbirliği ve desteği sunacaktır. Ayrıca uluslararası düzeyde de çalışma yürütülerek, BM ve UNITAD’ın bu suçu soykırım olarak tanıması ve suçluları yargı karşısına çıkarıp kurbanları tazmin etmesi için çaba gösterilecektir.

Ezidi kardeşlerimiz binlerce yıl boyunca kendi topraklarında din ve inançlarını korumuş, her zaman da birlikte yaşam ve hoşgörü kültürünün önemli bir faktörü olarak kalacaktır. Bu vesileyle bu kültürün derinleştirilmesi ve Kürdistan’ın bütün etnik ve dini bileşenler için güvenli ve korunaklı bir liman olmaya devam edeceğini taahhüt ediyoruz. Kaçırılan kişilerin bulunup kurtarılması ve akıbetlerinin ortaya çıkarılması için çabalarımızın süreceğini de bir kez daha vurguluyoruz.

Sayın Başkan Mesud Barzani’nin doğrudan komutasında Şengal’i kurtaran ve bu uğurda canlarını feda eden kahraman Peşmergelerin aziz ruhlarına selam olsun. İçerde ve dışarıda Ezidilere yardım sunan herkese teşekkürü bir borç biliyoruz. Ezidi kardeşlerimiz, adaletin sağlanması ve daha iyi bir gelecekte onlarla her zaman birlikte olacağımız konusunda müsterih olsun.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.