1. HABERLER

  2. KURDİSTAN

  3. Barzani: Coğrafya bize büyük zulüm yaptı
Barzani: Coğrafya bize büyük zulüm yaptı

Barzani: Coğrafya bize büyük zulüm yaptı

Başkan Mesud Barzani, coğrafyalarının Kürtlere büyük bir zulüm yaptığını söyledi.

A+A-

 

Mesud Barzani, MBC1 televizyonuna verdiği röportajda, yaşamının farklı aşamalarına dair soruları yanıtladı.

Efsanevi Kürt lider Mela Mustafa Barzani’nin vefatının kendileri için felaket olduğunu kaydeden Başkan Barzani, ancak bunun Kürt davasının yok olmasına neden olmadığını belirtti.

“Coğrafya Kürtlere zulüm etmiş midir” sorusunu yanıtlayan Başkan Barzani, “Şüphesiz coğrafya bize büyük bir zulüm yapmıştır” dedi.

MBC1 televizyonunun sorduğu bazı sorular ve Başkan Barzani’nin verdiği yanıtlar şöyle:

MBC1: Siz hep zulme uğrayan oldunuz. Peki halka zulmetmekten korkuyor musunuz?

Başkan Barzani: Kendisine zulmedilen ve halka zulmeden kişi, kendisine daha çok zulüm edilmesine layıktır.

MBC1: Genellikle sizi Kürt elbiseleriyle görüyoruz, bunun sebebi nedir?

Başkan Barzani: Kürt elbisesi, Peşmerge elbisesidir. Bu elbiseleri giymezsem başka bir şekilde yorumlanabilir ve bu Peşmerge’ye tesir eder diye inanıyorum.

MBC1: Saray yaşamını mı, dağ yaşamını mı tercih edersiniz?

Başkan Barzani: Dağ yaşamını

MBC1: Dağ yaşamı yorucudur.

Başkan Barzani: Benim için öyle değildir, daha rahattır.

MBC1: Silah sesi sizin için nedir

Başkan Barzani: Müzik (Gülüyor)

1969 yılında Irak Ordusu’nun Kürdistan Bölgesi’ne çok geniş çaplı bir saldırı başlattığını ve kısmi başarı elde ettiklerini söyleyen Başkan Barzani, aynı yılın Eylül ayında Kürt hareketinin büyük bir atağa geçtiğini ve Irak güçlerine tarihinde en büyük hezimeti yaşattığını kaydetti.

Eylül Devrimi’nden sonra Bağdat hükümetinin Kürt hareketi ile müzakereler için aracılar gönderdiğini belirten Başkan Barzani, Seyyid Aziz Şerif’in arabulucu olarak geldiğini ifade etti.

O dönemde Saddam’ın daha mütevazi, daha açık sözlü ve daha edepli olduğunu kaydeden Başkan Barzani, 90’lı yılların ardından ise bakanların bile yanında izni olmaksızın konuşamaz ve hareket edemez olduğunu belirtti.

Kürt lider Mela Mustafa Barzani’ye yönelik suikast girişiminden söz eden Başkan Barzani, Saddam’ın Kerkük’ün Kürt kenti olduğunu kendisine söylediğini ancak ekonomik bir merkez olduğu için devlet kurmaya elverişli olduğunu söylediğini dile getirdi.

Eylül Devrimi’nin en büyük başkaldırı olduğunu söyleyen Başkan Barzani, “Önceki devrimler bölgeseldi, ancak Eylül Devrimi kapsamlıydı, tüm bölgelerde ve tüm kesimlerin katılımıyla yapıldı” dedi.

O dönemde Türkiye, İran ve Suriye’nin Irak’la birlikte kendilerine karşı ittifak yaptıklarını dile getiren Başkan Barzani, Arap devletlerinden de kendilerini destekleyen ülkenin olmadığını ancak Saddam Hüseyin ile Mısır lideri Cemal Abdunnasır’ın arasının bozulmasının ardından, Abdunnasır’ın Kürt hareketine sadece manevi destek verdiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.