1. HABERLER

  2. KURDİSTAN

  3. Barzani: Bizim Talebimiz Bağımsızlık!
Barzani: Bizim Talebimiz Bağımsızlık!

Barzani: Bizim Talebimiz Bağımsızlık!

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Üyesi Mesrur Barzani, “Biz bağımsızlık talebinde bulunuyoruz. Temsilcileriniz Bağdat’ta bunu savunmalı” dedi.

A+A-

 

Mesrur Barzani, Erbil’in Soran ilçesinde düzenlenen seçim mitinginde halka hitap etti.

 

Konuşmasında, “Bir kez daha temsilcilerinizi seçeceğiniz ve Bağdat’ta haklarınızı savunmaları için göndereceğiniz bir seçime gidiyoruz” diyen Barzani, şöyle devam etti:

“Kendi kaderimizi tayin hakkını her türlü şart altında savunuyoruz diyen arkadaşlarımıza oy verin. Kürdistan meselesini Bağdat’ta maaş, imtiyaz seviyesine indirgemek suçtur. Biz bağımsızlık mücadelesinde bulunuyoruz. Temsilcileriniz Bağdat’ta bunu savunmalı.”

Barzani, “Milli haklarını en çok savunan güç ve parti, KDP adaylarıdır. Bu seçim kader belirleyici bir seçimdir. Oyunuz ve kararınız gelecekte kaderinizi belirleyecek. KDP temsilcileri hedef, umut, şehitlerin kanı, peşmergenin emek ve mücadelesini savunuyor” diye devam etti.

Kürdistan devrimlerinin rütbe, koltuk ve paye almak için yapılmadığını vurgulayan Barzani, “Devrimler, haklarımızı savunmak içindi ve peşmerge de bu amaç için kuruldu. Kanlarını verenler maaş için değil, özgürlük, kendi kaderini tayin hakkı için verdi. Emeklerini unutamayız” ifadelerini kullandı.

Mesrur Barzani’nin konuşmasının devamındaki satırbaşları ise şöyle:

“Kürdistan sorununu imtiyaz, rütbe, paye ve maaşa indirgemek suçtur. Bizim daha büyük bir sorunumuz var. Biz halkımız için bağımsızlık ve kendi kaderini tayin hakkını talep ediyoruz.

Binlerce şehidin emek ve mücadelesiyle, KDP’nin geçmişiyle gurur duyuyoruz. En büyük geçmişin sahibiyiz. Şeyh Abdulselam be Şeyh Ahmed’in devrimleriyle gurur duyuyoruz. Barzani devriminin sahibiyiz. Lider İdris Barzani’nin mücadelesinin, Enfal ve şehitlerin sahibiyiz.

Şimdi de öyle bir Başkan’a sahibiz, o da Başkan Mesud Barzani’dir. O cephede en önde oldu, federalizmi gerçekleştirdi. Savaşta da en ön mevzide peşmergeyle birlikteydi ve DAİŞ efsanesini yıktı.”

Mesrur Barzani ayrıca, Başkan Mesud Barzani’nin Sıhela ve Pırde’de Kürt düşmanlarını yendiğini belirterek, “Vatanı ve toprağı satıp Kürdistan’I düşmana teslim etmek isteyen satılmışların rüyalarını ortadan kaldırdık” dedi.

Barzani konuşmasına şöyle devam etti:

“Halkın oylarıyla yönetime geldik ve geçmişte yaşananların sorumluluğunu taşıyoruz. Eğer huzur ve istikrardan söz edeceksek Kürdistan Ortadoğu’nun huzur örneğidir. KDP tabanı ve seçmenlerine teşekkür ediyoruz.

Sadece seçim kampanyaları üzerinden oy kullanmamalıyız, öncesini de değerlendirmeliyiz. Erbil ve Duhok’a bakın. Yönettikleri bölgede hizmet etmeyenler, KDP’yi suçlayamaz. Ne zaman Erbil ve Duhok’taki kadar hizmet ettileri o zaman şikayette bulunmaya hakları olur.”

“Ölümsüz Barzani’nin 1975’te kendini ve mücadelesini Kerkük’e kurban ettiği hepimizin hafızasındadır” diyen Mesrur Barzani, şöyle devam etti:

“Kürdistan toprağının bir karışının bile düşmanın eline geçmesine izin vermedi. Bu amaçla bu ülkenin kahramanları kendilerini o toprak uğruna feda etti. Milletimizin başına gelen bütün o zulüm hafızamızdadır. Sadece 1975’te değil, Kürdistan satıldığı 60’lar da hafızamızdadır.

16 Ekim'de Kürdistan nasıl satıldı, hafızamızdadır. Kerkük'e, Peşmerge'ye, Kürdistan'a nasıl ihanet edildiğini hatırlıyoruz. O büyük ihaneti unutmayacağız. Peşmerge ise Sıhela ve Pırde’de düşmanı yenmek için mücadele ediyordu.

Kerkük’ün ele geçirileceğini öngörmediğimizi söyleyip eleştirenler vardır. Evet, doğru, Kürdistan’a ihanet edebilecek olanların varlığını öngöremedik.

Kerkük ve Kürdistan’I savnunanlara ve mücadelesine saygımız var. Kürdistan halkına hizmet edenlere saygı duyuyoruz. Sözümüz, doğrudan bir siyasi tarafa değil, ihanetçileredir. 16 Ekim ihanetinden bahsedildiğinde üstüne alınıp cevap verenleredir.

Referanduma karşı çıkanlar, yarın Bağdat'ta haklarınızı savunmaz. Bunu unutmayın! Onlar bir gün bile bir şehit ailesini, Peşmerge’yi ziyaret etmiş değillerdir. Bunlara güvenmeyin!

Önümüzde başka bir savaş var. Ancak bu kez bu savaş Bağdat'ta anayasal savaş olmalı. Haklarınız savunulmalı ki, artık kimse Kürdistan'a askerleri saldırtma cürretinde bulunamasın!

Bu seçimden sonra bütün taraflardan, ulusal bir koalisyon kurup milli haklarımızı savunmalarını istiyoruz. Hepiniz sandığa gidip KDP listesine, güvenilir arkadaşlarımıza oy verin.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.