1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Barzani: Biz hiç kimseden korkmuyoruz.
Barzani: Biz hiç kimseden korkmuyoruz.

Barzani: Biz hiç kimseden korkmuyoruz.

A+A-

İtalya’yı ziyaret eden Barzani, İtalyan İl Tempo gazetesiyle yaptığı söyleşide 'PKK bahanesiyle Türkiye’nin Kuzey Irak’ı işgal etmesinden korkup korkmadıklarını' sorması üzerine, Barzani, “Biz hiç kimseden korkmuyoruz. Toprağımızı işgal etmek bütün bölgeye yayılacak bir krize yol açacak olan kumar oynamak gibi bir adımdır.” dedi.

'KÜRTLER SİLAHLI MÜCADELE YAPMAMALI'

Kürtlerin silahlı mücadele yapmamaları ve politik mücadeleyi seçmeleri gerektiğini kaydeden Barzani, ”PKK terrorist bir örgüt değil, eğer PKK Türkiye’nin görüşme yapma taahüdünü yapar ve onu reddederse o zaman terörist olarak adlandırılabilir. Kürdistan bölgesi, güvenlik konusunda önemli adımlar attı. Terörizm ve aşırılık, coğrafi sınır tanımadığı için birleşmeliyiz. Dolayısıyla işbirliği için uluslararası bir güç gerekli.”

'KERKÜK KÜRDİSTAN'IN BİR PARÇASI'

Mesut Barzani, KYB'nin sitesince yansıtılan söyleşide Kerkük sorununa değinirken de “Kerkük kesinlikle Kürdistan’ın bir parçasıdır ancak Kerkük’ün kimliği ilk önce orada yaşayan uluslara saygı duyularak teşhis edilmelidir.” şeklinde konuştu.

Irak’ın güvenliğini ve istikrarını tehlikeye atmak gibi bir niyetlerinin olmadığını belirten Barzani, Kerkük ile ilgili kararın referanduma dayanarak alınması gerektiğini kaydetti.

Stargazete

-2-

Sabah'tan Yasemin Taşkın

"Niyet Kerkük'ü Kürt bölgesine bağlamaktı"

Barzani, Kerkük'ün Irak'ın 'özgürleştirilmesinde' ana temalardan biri olduğunu, referandum kararının daha sonra ortaya çıktığını söyledi..
Sınır ötesi operasyon, PKK sorunu, Kerkük referandumu gündemdeki ağırlığını her zamanki gibi koruyor. Biz de Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesud Barzani'nin İtalya ziyaretini fırsat bilip son dönem yaşanan gelişmeleri kendisiyle konuştuk...

* Kerkük, Irak'ın "özgürleştirilmesinin" ana temalarından biriydi. Niyet Kerkük'ü Kürt bölgesine bağlamaktı. Savaş sonrası şehrin durumunu yasal yoldan çözmeye karar verdik.

* Kerkük referandumunun Aralık 2007'de yapılmış olması gerekiyordu. Biz 2005'te BM ile bir anlaşmaya varmıştık. Kerkük'ün Kürt bölgesi ile entegrasyonunu önermiştik. Bizim için Kerkük Irak'ın problemidir.

"BAĞIMSIZLIK HAKTIR"
*
Temel bir konuyu çok açık bir biçimde söylemek gerekiyor. Bağımsızlık tüm insanlar için evrensel bir hak olmalı. Kuzey Irak'la ilgili olarak nasıl ve ne zaman gerçekleşeceği görülecektir. Bağımsızlık uzun dönem projesidir. Bağımsızlıkla ilgili şimdiden bir ajanda vermem mümkün değil. Şimdi, özerkliği kuvvetlendirmek için çalışıyoruz.

"SINIR ÖTESİNİ KINIYORUZ"
*
İyi ekonomik ilişkileri olan iki ülke arasındaki sınırdan girmek için bahane buluyorlarsa, biz bunu kınıyoruz. PKK her zaman için topraklarımızı bombalamak ve vurmak için bir bahane olamaz. Askeri çözüm bizim tercih ettiğimiz bir çözüm değil. Biz Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olmak istiyoruz ve bu ilişkiler de mevcut...

ABD POLİTİKASI DEĞİŞMEZ'
*
Irak'ta seçimden sonra ABD politikalarının değişeceğini sanmıyorum. ABD önemli bir güç, bölgede stratejik projeleri var, bunları koruyacaktır. ABD politikasında değişiklik olacağını sanmıyorum.

* ABD, Irak'ta bir sorumluluğun altına girdi, bir çıkış yolu bulmak onlar için ahlaki mecburiyettir. Eğer çözüm bulmadan geri çekilirlerse, tamamen teröristlere bırakılmış bir alanda iç savaşın başlamasına yol açabilir. Bunun olumsuz sonuçları sadece bölgede değil başka yerlerde de ortaya çıkar.
BARZANİ, Yasemin Taşkın'ın "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bağdat ziyareti kapsamında Erbil'e uğraması konusunda ne düşünüyorsunuz" sorusuna "Eğer Başbakan Erdoğan, Erbil'e inmek isterse kesinlikle büyük bir memnuniyetle 'Hoş geldin' deriz" cevabı verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.