1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. "Barış ve Çözüm Mümkün"
"Barış ve Çözüm Mümkün"

"Barış ve Çözüm Mümkün"

A+A-

Katkı Sunan Tüm Barış dostlarına teşekkür ediyoruz… Türkiye Barış Meclisi önüne koyduğu hedeflere ulaşmada önemli bir adım daha atmış bulunuyor. Savaşa ve şiddete karşı barışı ve demokratik çözümü savunan güçler şimdi daha da güçlü. Türkiye Barış Meclisi olarak; “Türkiye Barışını Arıyor Konferansı” ve "Türkiye'de Yeni Anayasa Sürecinde Demokratikleşme ve Kürt Sorunu" konulu konferanslardan sonra, Kürt sorunun demokratik çözüm isteğini İstanbul'da alanlara taşıdık.

Tüm olumsuz koşullara rağmen Kadıköy İskele meydanı Türkiye'nin barışa duyduğu özlemi ortaya çıkaran görkemli bir buluşmaya, güçlü bir haykırışa sahne olmuştur. Barış Meclisi olarak bu tablodan ve çağrımıza verilen yanıttan dolayı mutluyuz, umutluyuz. Barıştan yana güçler ve demokratikleşme mücadelesi şimdi daha güvenli, daha güçlüdür.

Farklı kültürlere, dillere ve inançlara sahip on binlerce insan, tek bir pankart altında, yalnızca Kürt sorununda demokratik çözüm isteği için bir araya geldi. Yalnızca çözüm isteğini haykırdı. Yapılan tüm spekülasyonları boşa çıkardı. Bu Türkiye'de ilk defa gerçekleşiyor. Zira “Yeter Çözüm İstiyorz” haykırışı yalnızca o gün Kadıköy'de bir araya gelen on binlerin değil, acıyla burkulmuş milyonlarca yüreğin seslenişi olarak anlam bulmuş, dile getirilmiştir. Bu büyük kitlesel ses, barışın ve demokratik çözümün yalnızca zorunlu değil aynı zamanda mümkün olduğunu da göstermiştir.

“Yeter, Kürt sorununda Demokratik Çözüm İstiyoruz” mitingi silahların susmasının yoluna işaret etti. Çözüm istek ve birikimini ortaya çıkardı. Kürt sorununun çözümünün biricik yolunun demokratikleşme, eşitlik ve özgürlük olduğu gerçeği bir kez daha görüldü. Türkiye Barış Meclisi olarak; 1 Haziran'da İstanbul Kadıköy'de gerçekleştirdiğimiz “Yeter, Kürt sorununda Demokratik Çözüm istiyoruz” mitingine katılan, destek veren ve demokratik çözüm talebinin güçlü bir biçimde duyulmasına olanak tanıyan herkese, her oluşuma, sendikalara, meslek odalarına, yöre derneklerine, demokratik kitle örgütlerine, siyasi partilere, aydınlara, yazar ve sanatçılara teşekkür ediyoruz. Onlardan aldığımız güçle daha büyük bir azimle yolumuza devam edeceğiz.

Türkiye Barış Meclisi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.