1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Bangladeş’te İslami partiler yasaklandı
Bangladeş’te İslami partiler yasaklandı

Bangladeş’te İslami partiler yasaklandı

A+A-

Dini kimlikli partileri seçimlere katılmaktan yasaklayan yeni seçim kanunun ordu destekli hükümet ve İslami partileri karşı karşıya getirdi.

İslami Yasa Hareketi Emir’i Resul Kerim, “İslami partiler bu kanunu kabul etmeyecekler. Bangladeş halkı, herhangi bir İslam düşmanı seçim kanunu kabul etmezler”.

Geçici hükümet bu hafta başında 1972’de yürürlüğe konan Temsil Kanunu’nu (RPO) değiştirmişti.

Yeni PRO’de, herhangi dini, ırki, dil ve kast tabanlı politik partilerin ülkede demokrasiyi yeniden tesis etmek için Aralık’ta yapılacak seçimlere katılamayacağı hükmünü getiriyor.

Çoğunluğu Müslüman ülkede bu değişiklik İslami kökleri olan partilerde şok etkisi yaptı.

Siyasi liderler ve eylemciler, ayrımcı olarak niteledikleri yasaya karşı birleştiler.

Önceki iktidar partisi Bangladeş Milliyetçi Parti (BNP) gibi partiler kanunun iptalini istiyorlar.

Dünyanın en kalabalık üçüncü Müslüman ülkesi Bangladeş, 2007 Ocak’ından beri Olağanüstü Hal’de bulunuyor.

Ordu destekli hükümet, siyasi partiler yasağı dahil, OHAL’in şiddeti durdurmak için ihtiyaç duyulduğunu iddia ediyor.

Ayrılamaz

Bangladeş’in en büyük dini partisi Cemaat-i İslami, yeni düzenlemenin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Yüksek Mahkeme’ye dava açtı.

Cemaat-i İslami’nin Genel Sekreteri, Ali İhsan Muhammed Mücahit, “RPO Kanunu-2008, Bangladeş anayasasının ruhuna aykırı” diye konuştu. Diğer İslami partilerden Bangladeş Halife Meclisi Emir’i Mevlana Muhammed İshak da aynı fikirde: “ Bu anayasaya ters. Hükümetin tuhaf bir kararı bu”.

Daha önce Doğu Pakistan olarak bilinen Bangladeş, 1971’de bağımsızlığını kazandığından beri insanlar dini tabanlı siyaset izlemelerini izin veriliyor.

Anayasadaki 38. Maddeye göre, herhangi bir parti dini ideoloji taşıyabilir.

" Dhaka Üniversitesi’nden Prof. Ataur Rahman TIMETURK’e şunları söyledi: “Din tabanlı siyasi partileri yasaklamak doğru değil. Bu değişiklik adil değil ve değiştirilmesi gerekiyor”.

Rahman, dünyadaki birçok ülkede Müslüman ya da Gayrimüslim inanç tabanlı siyasi partilerin var olduklarını ve bazen de iktidarda olduklarını aktardı.

Hindistan’ın en büyük siyasi partisi Hindu Bharatiya Janata Parti ve Batı’daki Hıristiyanlık temelli partileri örnek verdi.

Dhaka Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Emaz Uddin Ahmet, “Amerika ve Avrupa dahil birçok ülkede din tabanlı partiler şu an aktiftirler. Din olmadan siyasetin var olması imkansız  ve mantıksızdır” dedi.

TIMETURK

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.