1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakan Nebati: Yeni modeli devreye almasaydık enflasyonla birlikte ekonomide durgunluk sorunu da yaşayacaktık
Bakan Nebati: Yeni modeli devreye almasaydık enflasyonla birlikte ekonomide durgunluk sorunu da yaşayacaktık

Bakan Nebati: Yeni modeli devreye almasaydık enflasyonla birlikte ekonomide durgunluk sorunu da yaşayacaktık

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İstanbul’da ‘’Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi'nde konuştu. Bakan Nebati, rekor kıran enflasyonun benimsedikleri yeni ekonomi modeliyle 'ciddi bir mesele' olmaktan çıktığını savundu. Nebati, "Yeni ekonomi modelini uygulamaya almasaydık enflasyon sorunuyla birlikte bir durgunluk ve buna bağlı birçok sorunla yüz yüze kalacaktık. Öte yandan enflasyon sorunu yine ciddi bir mesele olmaya devam edecekti" dedi.

İstanbul’da ‘’Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi'nde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yeni ekonomi modeliyle sorunları kalıcı olarak çözmek istediklerini söyledi.

"Yeni ekonomi modeli ile bir üst seviyeye çıkacağız" diyen Bakan Nebati, "Türkiye modeli ile ülkemiz OECD ülkeleri arasında istihdamını en fazla artıran ülke olmayı başarmıştır. Tüm yapısal sorunları kalıcı bir şekilde çözmeyi amaçlıyoruz" diye konuştu.

"ENFLASYON SORUNU DEVAM EDECEKTİ"

Enflasyonun arz ve maliyet kaynaklı olduğunu dile getiren Bakan Nebati, "Yeni ekonomi modelini uygulamaya almasaydık enflasyon sorunuyla birlikte bir durgunluk ve buna bağlı birçok sorunla yüz yüze kalacaktık. Öte yandan enflasyon sorunu yine ciddi bir mesele olmaya devam edecekti. Zira bugün tüm dünyanın yaşadığı enflasyon sorunu büyük ölçüde arz ve maliyet kaynaklıdır. Talebin etkisi sınırlı düzeydedir. Biz tercihimizi, yatırım, istihdam ve yatırımdan yana yaptık." şeklinde konuştu.

TÜİK'e göre tüketici enflasyonu ağustosta yüzde 80,21'e yükselmiş. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise enflasyonu yüzde 181,37 olarak hesaplamıştı. Ağustos rakamlarına göre; Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 80,21, aylık yüzde 1,46 artmış, Üst üste 15. ayda da yükselen tüketici enflasyonunda 24 yılın yeni zirvesi görülmüştü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.