1. HABERLER

  2. KURDİSTAN

  3. Bağdat’tan Kerkük’e: 140’ıncı madde uygulansın
Bağdat’tan Kerkük’e: 140’ıncı madde uygulansın

Bağdat’tan Kerkük’e: 140’ıncı madde uygulansın

A+A-

Irak Yüksek Yargı Konseyi, Kerkük Mahkemesi’ne resmi bir yazı göndererek 140’ıncı maddenin uygulanmasını istedi.

Kerkük’te atanmış vali Rakan Said Cuburi’nin desteğiyle yürütülen Araplaştırma politikaları gündemdeki yerini korurken Irak Yüksek Yargı Konseyi, Kerkük Mahkemesi’ne resmi bir yazı göndererek 140’ıncı maddenin uygulanmasını talep etti.

Konuyla ilgili K24’e konuşan Irak Parlamentosu Üyesi Bistun Zengene, Irak Yüksek Yargı Konseyi’nin kararına göre arazi ve kişisel mülkleriyle ilgili Araplaştırma sorununa maruz kalanların ellerindeki belgelerle birlikte mahkemeye başvurabileceğini söyledi.

2005’te yazılan Irak Anayasası’nda 140’ıncı maddenin 2007 yılında uygulanması öngörülürken, aradan 11 yıl geçmesine rağmen söz konusu madde uygulamaya geçirilmedi.

Hukukçu Ari Ahmed de K24’e yaptığı değerlendirmede, Irak yüksek yargısının şimdiye kadar 140’ıncı maddenin uygulanması için herhangi bir adım atmadığını söyleyerek, sadece söz konusu maddenin Irak Parlamentosu tarafından kabul gördüğünü belirtti.

Geçtiğimiz süreçte Bağdat’taki Kürt parlamenterlerin 140’ıncı maddenin uygulanması konusunda ciddi çalışma yürütmediğini kaydeden Ahmed, Kürt parlamenterler tarafından oluşturulacak baskıyla Kürdistan idaresi altında olmayan Kürdistani bölgeleri ilgilendiren maddenin uygulanmasının mümkün olacağını ifade etti.

Kerküklü çiftçiler Araplaştırma politikaları çerçevesinde ellerinden alınan toprakların kendilerine geri verilmesi için Kerkük Valiliği önünde protesto gösterilerini sürdürürken, kentten bir heyet de sorun çözümüne dair görüşmelerde bulunmak üzere Bağdat’a gitti.

Kerkük heyetinin Bağdat ziyaretine dair K24’e açıklamalarda bulunan Kerkük Çiftçiler Birliği Başkanı Merdan Abdurrahman, Kerkük il idaresinden bir heyetin Bağdat’taki temaslarını sürdürdüğünü ve heyetin kendilerine bir müjde ile dönmesini umduklarını dile getirdi.

Abdurrahman, “Kerkük’te ellerinden arazi ve mülkleri alınan çiftçilerin tapusu geçtiğimiz yüzyılı aşkın bir zamandır kendilerinde. Osmanlı döneminden bugüne kadar o toprakların tapuları onlara ait. Şimdi ise Irak’ın orta ve güney bölgelerinden Arapları getirip topraklarımızı ellerimizden alıyorlar” diye konuştu.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.