1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Bağdat, petrole karşılık Haşimi’nin teslim edilmesini istiyor
Bağdat, petrole karşılık Haşimi’nin teslim edilmesini istiyor

Bağdat, petrole karşılık Haşimi’nin teslim edilmesini istiyor

Bağdat hükümeti, Kürdistan petrolünün Türkiye’ye akışına karşılık Irak Cumhurbaşkanı Eski Yardımcısı Tarık Haşimi’nin teslim edilmesini talep ediyor. Goran Hareketi’nin Irak Parlamentosu üyelerinden biri de bunun mantıklı ve doğal bir talep olduğunu belir

A+A-

Bağdat hükümeti, Kürdistan petrolünün Türkiye’ye akışına karşılık Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a bazı şartlar öne sürdü. Şartlardan birinin de mahkemece cezası kesinleşmiş Irak Cumhurbaşkanı Eski Yardımcısı Tarık Haşimi’nin teslim edilmesi olduğu belirtildi.
Irak hükümeti, Kürdistan petrolünün Türkiye üzerinden dünyaya akışına razı olmadığını her fırsatta dile getiriyor. Sorunu çözmek amacıyla Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız iki gün önce Bağdat’a giderek Iraklı yetkililerle görüştü. Bas gazetesinin ulaştığı bilgilere göre, Irak, petrol akışına karşılık olarak Bakan Yıldız’a bazı şartlar sundu. Terör suçu işlediği gerekçesiyle yargılanan ve bir yıldan uzun süredir Irak mahkemeleri tarafından cezası kesinleşmiş Nuri Maliki’nin Irak’a teslim edilmesi de şartlardan biri.
 Goran Hareketi’nin Irak Parlamentosu üyesi Hakim Şêx Letîf, konuya ilişkin Bas gazetesine yaptığı açıklamada, Irak hükümetinin bu talebinin doğal ve mantıklı olduğunu belirterek “Bu talebi desteklemememize rağmen bunun Irak’ın öne sürdüğü mantıklı şartlardan biri olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Şêx Letîf, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılacak bir anlaşmada iki tarafın da üzerinde mutabık olması gereken maddeler vardır.  Kürdistan petrolünün Türkiye üzerinden dünyaya akışını onaylamak için Irak’ın üzerinde mutabakata varmak istediği maddelerden biri de suçluların teslim edilmesi maddesi olabilir. Bu da Irak Cumhurbaşkanı Eski Yardımcısı Nuri Maliki’nin teslim edilmesini gerektiriyor.”
Dün Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Hewlêr’de düzenlenen 3. Uluslararası Petrol ve Gaz Konferansı’na katılan dünyanın önde gelen petrol şirketlerinin yöneticileri de konuyla ilgili olarak Kürdistan Bölgesi’ndeki doğalgaz ve petrolün durumu hakkında daha fazla bilgi almak istiyordu.
Uluslararası uzmanların son tahminlerine göre, Kürdistan Bölgesi, 45 milyar varil yedek petrolün yanı sıra 3-6 trilyon metreküp doğalgaza da sahip ve bu oranlar tahmin edildiğinden daha fazla olabilir.
Fransız petrol şirketi Total’ın Irak Genel Müdürü Manuel de Guillebon da konuya ilişkin Bas gazetesine şu açıklamada bulundu: “Şirketimiz Kürdistan petrolünün üretiminde önemli bir rol oynamak istiyor. Kürdistan Bölgesi, büyük gizli bir enerji potansiyeline sahip. Bu da Total gibi enerji alanında faaliyet yürüten dünyanın büyük şirketlerini Kürdistan petrolünün üretiminde rol almasına yol açıyor.”
Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri olan Total, Kürdistan’da dört petrol kuyusunda iş yapıyor. Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve gaz politikasını da değerlendiren Guillebon “Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve gaz politikası çok şeffaf, nereye gideceğini ve amaçlarının ne olduğunu gayet iyi biliyor. Federal Irak hükümetiyle bir an önce anlaşmaya varmalarını umuyoruz” şeklinde konuştu.
Guillebon sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu an Kürdistan Bölgesi’nde yürüttüğümüz faaliyetler petrol aramaya yönelik. Ortak olduğumuz ABD’li şirket Maraton’la birlikte Herîr petrol kuyusunda petrol bulduk ve önümüzdeki birkaç yıl içinde bu kuyudan petrol üretmeyi tasarlıyoruz.”
Önümüzdeki hafta Bas gazetesinde yayınlanacak olan özel röportajda Venezuela Eski Petrol Bakanı Alirio Parra şöyle konuştu: “Kürdistan Bölgesi’ndeki petrol ve gaz potansiyeli henüz yeterince ortaya çıkmadı ve ileride bu potansiyel zirveye çıkacak. Ancak bana göre şu an Kürdistan, dünyanın petrol ve gaz merkezlerinden biri olma konumuna ulaşmıştır ve bu alanda dünya enerji piyasasına etki edebilecek güçtedir. Çünkü önümüzdeki birkaç yıl içinde Kürdistan günlük iki milyon varil petrol üretimine ulaşacaktır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.