1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BAE Afrika'dan Yemen'e Savaşçı Topluyor
BAE Afrika'dan Yemen'e Savaşçı Topluyor

BAE Afrika'dan Yemen'e Savaşçı Topluyor

A+A-

 

Huff Post Arabi haber sitesi Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’de savaşmak için Orta Afrika’dan asker kiraladığına ilişkin yayınladığı bir raporda şöyle yazdı: “Libya’nın güneyinde yer alan Sebha şehrinin Kambu et-teyveli mahallesinde et’tebu ve et’tavarık kabilelerine bağlı ailelerden oluşan bir grup yaşıyor.

 

Söz konusu kabileler Libya’nın güneyi, Çad ve Nijer ülkesinin dört bir yanında perakende bir şekilde yaşıyor.  Bu kabilenin gençleri genellikle çobanlık ve güney sınırlarında sigara kaçakçılığı ve Avrupa’ya gitmek isteyen kaçak göçmenlerine yol göstermek ile meşgul.”

Raporun devamında Yemen savaşı ele alınarak şöyle yazılıyor:

“Yemen savaşının başladığı günden beri, söz konusu kabilelere mensup olan gençlerin hayatlarını tamamen değiştirebilecek yeni fırsatlar doğdu. Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait firmalar 900 ile 3000 Dolar arası bir ücrete ek olarak BAE vatandaşlığı vermeyi öneriyor.

2018 yılının Ocak ayında, Birleşik Arap Emirliklerinden sözde ticari bir heyet Nijer ziyaretinde bir Arap kabilesinin liderleri ile bir araya geldi ve kabile üyelerinden yaklaşık 10 bin kişiyi asker olarak işe aldı.”

Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu eylemi Çad ülkesindeki aktivistlerin, internette gençleri BAE için çalışmak konusunda uyarmak hedefi ile bir kampanya başlatmasına yol açtı.

Aktivistlerin arasında önde gelen isimlerden biri Muhammed Zin İbrahim, yayınladığı bir videoda Çad ve Nijer gençlerine hitap ederek şöyle konuşmuştu: “Birleşik Arap Emirlikleri’nin sizi işe almasının gerçek yanı, Arap ve Müslüman olan Yemen milletine karşı savaşmak için dolarlar ile asker alımının yapılmasıdır. Başta Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan olmak üzere Fars körfezi etrafındaki Araplar hiçbir zaman Orta Afrika Araplarını tanımak için kendilerine zahmet vermediler ancak bugün, Hiç bir zaman onlar ile işleri olmayan Orta Afrika Araplarından, kendileri ile çalışmalarını ve Yemen milletinin karşısında savaşmalarını talep ediyorlar.”

Çad ve Nijer gençlerini BAE’ne çalışma konusunda uyaran İbrahim, Huff Post Arap haber sitesine şöyle konuştu: “Çad’ın Arap kabilelerinde yapılan asker alımının resmi kurumlar tarafından yürütüldüğü konusunda önemli belgelere sahibim. BEA ve Suudi Arabistan’ın askeri bir eğlence sandığı Yemen savaşı, sonu gelmeyen zor bir savaşa dönüştü.”

Söz konusu haber sitesinin yayınladığı raporun devamında; “Yemen savaşının uzaması ve can kayıplarının artması ile Abu Dabi, Afrikalı fakir ülkelerden asker alımı yapmaya karar verdi. Söz konusu ülkeler arasında başta Çad ve Nijer olmak üzere Katar krizinde, BAE ile işbirliği yapan ülkeler yer alıyor.”

Çocuklarının BEA tarafından para karşılığında alınan ailelere yakın haber kaynakları Huff Post Arabi haber sitesine; “BEA; Çad ve Nijer’in Arap kabilelerinden asker alımı yaptı, gençlere askeri üniformalar vererek, onları Yemen savaşı cephelerinde BEA askerleri olarak yerleştirdi. Özel güvenlik firmaları söz konusu gençlere askeri eğitimler verdi.” şeklinde konuştu.

BEA tarafından alınan gençlerin aileleri çocuklarının kandırıldığını vurgulayarak onlara maaş ve bazı imkanlar karşılığında BEA’de yer alan güvenlik firmalarına çalışacakları yönünde söz verildiğini ancak gençleri BEA’ye götürdükten hemen sonra askeri üniformalar ile Yemen’deki ağır savaş cephelerine götürdüklerini söylüyor.

Bu facianın ortaya çıkmasıyla BEA avukatları ile Çad’ın diplomatlarından birinin yardımı ile Arap kabilelerini ikna etmek için, para karşılığında BEA ordusuna katılmaları yönünde müzakereye başvurdu.

Huff Post Arabi haber sitesine konuşan Çad’lı insan hakları aktivisti Şerif Caku; ‘’Sahip olduğum belgelere göre, BEA Fars Körfezi etrafındaki Arap ülkelerde sakin olan Afrikalı ticaret avukatlarının vasıtasıyla Sebha şehrinde bulunan 150’yi aşkın genci Yemen savaşı için satın aldı. Libya’nın güneyinde bulunan Sebhalı gençlerin Arapçaları iyi seviyede ve yüzleri de BEA’lilere benziyor.’’

Birleşik Arap Emirliklerinin yaptığını, insan ticareti ve kölecilik olarak nitelendiren insan hakları aktivisti Şerif Caku; “Bu gençler, Yemen savaşına götürülüyor ve BEA’nin yaptığı ancak kölecilik ve insan ticareti olarak anlatılır.” ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.