1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Babamı ve Dayımı ETÖ Öldürdü
Babamı ve Dayımı ETÖ Öldürdü

Babamı ve Dayımı ETÖ Öldürdü

A+A-

Ergenekon terör örgütü davası, yeraltından çıkan cephaneler, faili meçhul cinayetler, asit kuyuları, Güneydoğu'daki kayıplar ve JİTEM dosyasıyla giderek derinleşiyor. Güneydoğu'daki kayıp yakınları savcılıklara başvurarak tozlu raflardaki davaları gündeme taşıyor.

Bu müracaatlardan biri AKP Şırnak İl Başkanı Rizgin Birlik'e ait. AK Partili başkan, 12 yıl önce Kuzey Irak'a giderken askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alamadığı babası Halil Birlik ile dayısı Mehmet İlgeç'in Ergenekon terör örgütü tarafından öldürüldüğünü iddia ediyor. Birlik, "Babamı ve dayımı Ergenekon terör örgütünün öldürdüğüne yüzde yüz eminim. Daha önce Pınaröğün köyü karşısında birçok ceset çıkarılmıştı. Babam ve dayımın da o bölgede öldürüldüğünü düşünerek Cizre, Silopi ve Botaş güzergahındaki kuyuların araştırılması ve kimsesizler mezarlığının açılması için savcılığa başvurdum." diyor.

Babasının ve dayısının o dönemlerde bölgede çok yoğun olarak yaşanan faili meçhul cinayete kurban gittiğini düşünen Birlik, Ergenekon terör örgütü soruşturmasından sonra bu şüphesinin kalmadığını belirtiyor. Babası Halil Birlik ile dayısı Mehmet İlgeç'in 7 Kasım 1996'da Kuzey Irak'a giderken Habur Sınır Kapısı yakınlarında gözaltına alındığını kaydeden AK Partili

Birlik, olayı şöyle anlatıyor: "Babam ve dayım saat 11.00 gibi işlemlerini bitirip ticari taksi ile sınırdan geçmişler ve askerî noktaya gitmişler. Askerî noktada kimliklerine bakmışlar. Şoförden taksiyi alarak onları askerî birliğin içine bırakmışlar. Taksiyi getirip şoföre teslim etmişler ve 'Sen git, onları bekleme' diye uyarmışlar. Şoför gelip bize haber verince durumu araştırdık. Gittiğimiz bütün kapılar yüzümüze kapandı. Görüştüğümüz yetkililer, 'Biz bu insanları görmedik. Gidin evinizde oturun.' diye cevap verdiler. Yani yüzlerce insanın gözü önündeki Habur Sınır Kapısı'nda bu insanlar askerler tarafından alınıyor ve nasılsa o günden sonra biz bu insanların ne dirilerine ne ölülerine rastlayamıyoruz." Birlik, 'Botaş kuyularına cesetler atıldı' iddiaları üzerine Silopi'ye giderek Pınaröğün köyünün karşısındaki kuyuların açılması için savcılığa başvurduğunu söylüyor. Buradaki cesetlerle ilgili daha önce de duyumlar aldıklarını belirten Rizgin Birlik, "Bunlar halktan aldığımız duyumlar, ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğunu bilmiyoruz. Ama Pınaröğün köyünün karşısındaki kuyularda daha önce birkaç ceset çıkarmışlar. O zaman da dediklerine göre daha çok ceset varmış. Eğer bu kuyulardaki cesetler çıkarılırsa bölgedeki birçok insanın da mağduriyeti giderilmiş olacak." ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: Zaman

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.