1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Babacan'dan rezerv tepkisi: Bu milletin 190 milyar dolarını hiç acımadan sattılar
Babacan'dan rezerv tepkisi: Bu milletin 190 milyar dolarını hiç acımadan sattılar

Babacan'dan rezerv tepkisi: Bu milletin 190 milyar dolarını hiç acımadan sattılar

A+A-

Partisinin İl Başkanları Toplantısının açılışında yaptığı konuşmada Merkez Bankası’nın 190 milyar dolarının yok olduğunu söyleyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Bu milletin 190 milyar dolarını hiç acımadan gizli saklı cayır cayır sattılar." dedi. Babacan, iktidara "Yaptığın doğruysa neden gizliyorsun?" diyerek tepki gösterdi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin İl Başkanları Toplantısının açılışında yaptığı konuşmada Merkez Bankası’nın 190 milyar dolarının yok olduğunu söyledi. Babacan, "Bu milletin 190 milyar dolarını hiç acımadan gizli saklı cayır cayır sattı. Yaptığın doğruysa neden gizliyorsun? Ne kadar sattığını, kime sattığını, neden sattığını neden açıklamıyorsun. Doğru hesaptan kaçar mı ya." diye konuştu.

Babacan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Bu ekonomik krizi kim çözecek? Beştepe mi? Rüyasında bile çözemez. Çünkü Beştepe ve çevresindekilere kriz dokunmuyor. Yaşamıyorlar bunun zorluklarını. Onlar hayal alemin yaşıyor. Zaten sorunun sebebi olanlar, o serini üretenler kendileri çözemezler. Krizden çıkış planı inşallah bizim elimizde. Seçimlerden sonra geleceğiz, biz çözeceğiz. Öyle görünüyor. Bir kez daha altını çiziyorum. Bu kriz ortamını en geç 6 ay içerisinde rahatlatırız. Enflasyonu da en geç 2 yıl içerisinde tek haneye indiririz. Daha önce 2001-2002 ekonomik krizini çözen ekibin başında ben vardım. 2008-2009 ekonomik krizini çözen ekibinde başında ben vardım.

Peki nasıl çözeceğiz? Adil rekabet ve fırsat eşitliği verimliliğe dayanan ekonomik büyüme modelini hayata geçirerek bu krizi çözeceğiz. Haksızlığa, eşitsizliğe ve ranta dayalı mevcut ekonomik düzene son vererek krizi çözeceğiz. Evet kurumlarda büyük bir çöküş var mı var, kurumlar itibar kaybetti mi kaybetti. Bunları tekrar ayağa kaldırmak, toparlamak bizim için en geç 1 ay.

DEVA İKTİDARINDA MERKEZ BANKASI DA TÜİK DE TALİMATLA ÇALIŞMAYACAK

İnsan odaklı olacağız. Ekonomi şeffaf ve hesap vermeye hazır bir şekilde yöneteceğiz. DEVA iktidarında Merkez Bankası da TÜİK de talimatla çalışmayacak. Tabii ki iyi ki bir koordinasyon gerecek. Ama kanunların tanımlandığı ve olması gerektiği gibi bu kurumlar kendi işlerini bağımsız yapacak. Ve halkı yoksullaştırmayı da artık durduracaklar. Kurumlarda çalışan kişiler görevden alınır mıyım, başımıza bir iş gelir mi diye böyle elleri titreyerek korkarak iş yapmayacaklar. Doğrusu neyse onu yapacaklar.

MUTLAK YOKSULLUK TEKRAR HORTLADI

Kural bazlı yönetim terk edildi. Hukuka saygı bir kenara itildi. Demokrasiden tek karar verici sisteme doğru Türkiye'ye evrildi. En sonunda da Beştepe, mutlak yoksulluğu ülkeye tekrar geri getirdi. Burada yoksulluğu silen bir ülke olarak kayıtlara geçmişken tekrar bu ülkede mutlak yoksulluğu hortlattı tekrar yönetim. Sırf iş bilmemezlik yüzünden, sırf zamanındaki başarıların sebebini anlamamaları idrak etmemeleri yüzünden mutlak yoksulluk tekrar hortladı. Bunlar iki haneliyi bırakın üç haneli enflasyon yaşatıyorlar ülkeye. Gerçekten yazık, günah. Ekonomimizi mahvettiler.

Biz enflasyonu hep düşük seviyede tutmanın mücadelesini verdik yıllarca. Nasıl? Bağımsız bir Merkez Bankası'yla. Laf dinlemeyen, doğruyu yapan Merkez Bankası ile. Lafını dinleyen Merkez Bankası'nın ülkeyi nasıl büyük bir felakete sürüklediğini gördük. Paramızın değerini nasıl yerle bir ettiğini gördük. Bu ülkenin kendi insanımızın, gençlerimizin nasıl ülkeden kaçmak istediklerini gördük.

190 MİLYAR DOLARI HİÇ ACIMADAN GİZLİ SAKLI CAYIR CAYIR SATTILAR

Beştepe, bu milletin 190 milyar dolarını hiç acımadan gizli saklı cayır cayır sattı. Yaptığın doğruysa neden gizliyorsun? Ne kadar sattığını, kime sattığını, neden sattığını neden açıklamıyorsun. Doğru hesaptan kaçar mı ya. Çık söyle, evet gerekiyordu şu miktarda şöyle sattım de. Yok gizli, söylemiyorlar. Bizim dönemde Merkez Bankası'nın piyasa müdahalesi var. 13 yılı toplamı 8 milyar. Hepsi hala Merkez Bankası'nın web sitesinde ilan edilmiş durumda. Bunlar 190 milyar doları apar topar satıyorlar çıt yok. Yedek akçeleri bile tükettiler ya.

FREN ALİ'YE KULAK VERSELERDİ ÜLKE 3-5 MİLYAR DOLARA MUHTAÇ HALE GELMEZDİ

Fren Ali dediler bana. Çünkü kontrolümüzdeyse imzamıza dayanan bir iş ise izin vermedik. Başkasının imzasıyla yürüyen işler ise maalesef üzülerek izledik. Bir yandan da feryat ettik. Bu feryadımızı da kamuoyunun önünde yaptık. Bazıları diyor ya zamanında niye konuşmadın falan diye. Allah aşkına açın bakın, Allah'tan korkun. Basın arşivlerini inceleyin. Hükümetin içinde olup da, başbakan yardımcısı olup da, devlet protokolünde 5. sırada olup da bu kadar şiddetli eleştiren bir Allah'ın kulu var mıydı o dönem bir bakın ya. Zamanında fren Ali'nin söylediklerine kulak verselerdi. Bu memleket 3-5 milyar dolarına muhtaç haline gelmezdi. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı 3-5 milyar dolar için bazılarının önünde bazı ilkelerden vazgeçmek zorunda kalmazdı.

Kaynak:KARAR

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.