1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Babacan: Kürt sorunu var ve çözümü eşit vatandaşlıktan geçiyor
Babacan: Kürt sorunu var ve çözümü eşit vatandaşlıktan geçiyor

Babacan: Kürt sorunu var ve çözümü eşit vatandaşlıktan geçiyor

A+A-

 DEVA Partisi lideri Babacan, “Kürt sorunu var, bunun çözümü de devletin temel hak ve özgürlüklerle ilgili sapasağlam bir tutumundan geçiyor. İnsan haklarının devlet tarafından aynen tanınmasından geçiyor. Çözümü; eşit vatandaşlık anlayışından geçiyor” dedi.

Adıyaman’da halkla buluşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Burada yaptığı konuşmada Kürt meselesine, gündemdeki zincir market tartışmasına ve altılı masanın çalışmalarına ilişkin mesajlar verdi.

Bahçeli’ye: “Ankara’dan konuşmak kolay”

Hükümetin Kürt sorununa yaklaşımını eleştiren Babacan, “Sayın Erdoğan başlarda ‘Kürt sorunu vardır ve benim de sorunumdur’ diyordu. O zaman bizim de içinde olduğumuz hükûmette samimi bir gayret oldu. Döndü dolaştı, bir yanına Bahçeli’yi, bir yanına Perinçek’i aldı. ‘Kürt sorunu diye bir şey yok kardeşim’ diyor. Bir tarafında Bahçeli, bir tarafında Perinçek olunca zaten diyeceği başka bir laf yok” diye konuştu.

Babacan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için de, “Sayın Bahçeli Adıyaman’a en son ne zaman geldi? Ankara’da otururken konuşmak kolay. Esiyor, gürlüyor oradan” sözlerini sarf etti.

 “Çözüm; hak ve özgürlüklerle ilgili sapasağlam tutumdan geçiyor”

“Kürt sorunu var, bunun çözümü de devletin temel hak ve özgürlüklerle ilgili sapasağlam bir tutumundan geçiyor” diyen Babacan, “İnsan haklarının devlet tarafından aynen tanınmasından geçiyor. Çözümü; eşit vatandaşlık anlayışından geçiyor. Her vatandaşı eşit ve onurludur. Her vatandaş anasından doğduğu anda sahip olduğu hakları doyasıya yaşar. Devlet de bunu sadece tanır” ifadesini kullandı.

“Fiyatı belirleyen hükûmet marketlere savaş açıyor”

Hükümetin ekonomi politikalarına ve artan enflasyona da değinen babacan, şunları kaydetti:

“Marketlerle savaşıyorlar. Sütün fiyatını belirleye hükûmetin kendisi değil mi? Karkas etin fiyatını, buğday taban fiyatını hükûmet belirliyor. Gıdayla ilgili bütün temel maddelerin fiyatını hükûmet belirliyor. Ondan sonra marketlere ‘Sen bunu niye pahalı satıyorsun?’  diye savaş açıyor. Niye? Çünkü enflasyonun sebebi kendileri. Başka suçlu arıyorlar kendileriler. Milletimiz bunu yutmuyor. Enflasyonun en önemli sebebi dolardaki artıştır.”

Babacan, “Seçim olduğu akşam uyuyup sabah kalkacağız. Bir yudum su içip ‘İyi ki o kâbus bitti’ diyeceğiz. Ekonomiyle ilgili kurumları 1 ayda ayağa kaldırırız. Biz çözeriz. 6 ayda kriz iklimini çözeriz” dedi.

“At bir imza da enflasyonu düşür”

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kastederek, “Ekonomiyle ilgili başarılardan bahsederken hep benim ekonomi yönetiminin başında olduğum dönemden bahsediyor” diyen Ali Babacan, “Kendisi 4 yıldır ülkeyi tek başına yönetirken elde ettiği fazla başarı yok. ‘Falanca tarihte paradan altı sıfır atmıştık, enflasyonu düşürmüştük’ diyor. Benim için ‘İmza atmasaydım yapamazdı’ diyor. Madem hikmet imzada, at bir imza; şu enflasyonu da döviz kurunu da düşür” şeklinde konuştu.

DEVA Partisi lideri, “Avrupa’nın en büyük tarım toprakları bizim. Ukrayna’dan iki buğday gemisi bu tarafa doğru salınınca herkes sevindi, ‘Oh, buğdaysız kalmayacağız’ dedi. Bu ne biçim iş? Bir de bunu başarı diye anlatıyorlar. Ayıp” dedi.

Cumhuriyet tarihinin en yüksek faiz ödeyen iktidarının bu iktidar olduğunu belirten Babacan, “Daha önce bu kadar büyük faiz ödenmedi. 350 milyar tam buz gibi faiz. Yanına 320-330 milyar da kur farkını ekleyin. Etti size 650 milyar. Onunla sadece bu yıl 1 milyon tane konut yapılabilirdi. İhtiyacı olanlara peşinatsız bir şekilde verilebilirdi” diye konuştu.

“Adıyaman’daki tütüncülüğün gelişmesi gerekiyor”

Ali Babacan, “Adıyaman’daki tütünü yaşatmamız gerekiyor. Adıyaman’daki tütüncülüğün gelişmesi gerekiyor. Bu işin sigara boyutu var, vergi boyutu var. Apayrı boyutları var. Konuyu iyi biliyoruz. Çözümü tütün politikasından geçiyor” ifadesini kullandı.

Altılı masanın ve ortak cumhurbaşkanı adayının tek bir tarım politikası olacağını anlatan Babacan, “Tek bir ekonomi politikası olacak. Tek bir dış politikası olacak. Böylece vatandaşlarımızın karşısına çok net, temiz, uzlaşılmış bir çözümle çıkacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.