1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Babacan: Kürt Sorunu Alevlenmiş Durumda
Babacan: Kürt Sorunu Alevlenmiş Durumda

Babacan: Kürt Sorunu Alevlenmiş Durumda

Erdoğan’ın, “Bu ülkede Kürt sorunu yoktur” ifadelerine tepki gösteren Ali Babacan, “Bunu Kürt vatandaşlarımıza sormak lazım. Hükümetin tek taraflı değerlendirmesi, bu sorunun varlığını ortadan kaldırmıyor. Sorun tekrar alevlenmiş durumda” dedi.

A+A-

 

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde sağlık meslek örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldikten sonra, Türkiye Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı ile ortak basın toplantısı düzenledi.

K24 muhabirinin, Erdoğan’ın “Türkiye’de Kürt sorunu yoktur” sözlerini hatırlatması üzerine Ali Babacan, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer bu ülkede ‘Kürt sorunu var mıdır yok mudur?’ diye öğrenmek istiyorsak, bunu ilk başta bu ülkedeki Kürt vatandaşlarımıza sormak lazım. Hükümetin tek taraflı değerlendirmesi bu sorunun varlığını ortadan kaldırmıyor. Evet, bir dönem gerçekten Türkiye bu sorunların çözümü için çok önemli ve cesur adımlar attı. Ama şu anda geldiğimiz nokta itibariyle bu sorun tekrar alevlenmiş durumda. Bizim vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerle alakalı ciddi sıkıntıları var. İnsan olmaktan kaynaklanan hakların olduğu gibi tanınması gerekiyor ve bu şu anda yapılmıyor. Vatandaşlarımız arasında kamuda işe alımlarda, terfilerde, üst düzey görevlendirmelerde çok ciddi bir ayrımcılık var.”

Babacan, konunun Kürtlere ve sivil toplum örgütlerine sorulması gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunu Kürt vatandaşlarımıza ve bu konuyu iyi inceleyen STK’lara sorsunlar. Türkiye’nin çok iyi insan hakları kurumu var.  Türkiye’nin başta AİHM olmak üzere insan hakları konusunda çok ciddi bir sicili var. AİHM toplam 256 tane ihlal kararı vermiş. Rusya ise 65-70 civarı. Tabii bunu hükümete söylediğinizde, hemen düşman etmeye yönelik tutumunu görüyoruz.”

ERDOĞAN’IN SÖZLERİ

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, “Bu ülkede Kürt sorunu yoktur. Bu ülkede uzunca bir süre en çok sıkıntıyı Kürtlerin çektiği ama milletimizin tamamına şamil bir özgürlük sorunu, hak sorunu, hukuk sorunu, adalet sorunu var. Bizim ömrümüz insanları inançları, kökenleri, kıyafetleri meşrepleri sebebiyle aşağılayan, hakir gören daha da ötesine geçip baskı ve zulümle değiştirmeye çalışan faşist anlayışla mücadele etmekle geçti” demişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.