1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Babacan: Kürt meselesini çözmek için buradayız
Babacan: Kürt meselesini çözmek için buradayız

Babacan: Kürt meselesini çözmek için buradayız

Partisinin Kozluk ilçe kongresinde konuşan Babacan, “Buradan Cumhurbaşkanına sesleniyorum Gelin hele bir Batman’a, Kozluk’a… Şırnak’a, Diyarbakır’a, Hakkari’ye gelin. Vatandaşlarımıza sorun da, Kürt meselesi var mıymış, yok muymuş, anlayın.

A+A-

 

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Kozluk İlçe Kongresi'nde konuştu.

Babacan, “Bu ülkede ifade özgürlüğü var ama bu söylenenlerin, açıklananların nereye gideceğini bilmeleri gerekiyordu. Bu hükümet nerede boş yer görse rant gözlükleriyle bakıyor. Çatlamış, kurumuş toprakların su ile buluşması gerekirken Kanal İstanbul konuşuluyor. Büyük projeler sağlam hukuki ve çevre analizleriyle yapılır. Ondan sonra siyasi karar alınır. Raporlar tarafsız ve bağımsız olur. İnatla bu ülkenin vatandaşını riske atamazsınız” ifadelerini kullandı.

Soruna çözüm üretemediklerinde ellerine etiket makinesi almışlar kimine hain kimine düşman etiketi yapıştırıyorlar” diyen Babacan, “Gündemi olumsuzluklarla dolduruyor. Birilerini düşman hain terörist ilan ediyorlar. Düşman arıyorsanız hayat pahalılığına bakacaksınız. Elinizdeki düşman etiketleme makinesini bırakıp, marketlerdeki fiyat etiketlerine bakacaksınız” diye konuştu.

“Kürt meselesini dirilttiler”

Ali Babacan, sözlerine şöyle devam etti:

“İktidarın devamlılığı çok zor görünüyor. Bu nedenle kalan ihaleleri dağıtmaya çalışıyorlar. Gitme zamanının çok yakın olduğunu çok iyi biliyorlar. Aykırı her fikri susturmak istiyorlar. Gazeteler, TV onların istediğini yazsın istiyorlar. Ekonomi paketinden vergi artışları çıktı. İletişim vergisini ise yüzde 33 artırdılar. Siz oyunun kuralını oyunun ortasında değiştiremezsiniz. Takvim başladıktan sonra o yıla ait vergi oranını değiştiremezsiniz.  Bu sorun ülkenin gündeminden çıktı dediğimiz her şeyi canlandırdılar dirilttiler. Kürt meselesini dirilttiler.

Buradan Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum. Gelin hele bir Batman’a, Kozluk’a… Şırnak’a, Diyarbakır’a, Hakkari’ye gelin. Vatandaşlarımıza sorun da, Kürt meselesi var mıymış, yok muymuş, anlayın. Kürt gençlerimizle oturup çay içmeniz lazım. Ama yalnız gelmeyin. Krizlerin ortağı küçük ortağı da yanınıza alın. O da buralara hiç gelmiyor. Ankara’da evinden ahkam kesmek kolay. Hatta üçüncü ortağı da katın heyete. Öyle koruma ordularıyla gelmeyin. Başka şehirlerden otobüsle yandaş taşımacılığı da yapmayın. Halkın arasına çıkın.”

Ali Babacan, “Bu halkın, yöneticilerin hukuksuz baskı politikaları ile terör örgütünün tehdidi arasında sıkışmasına karşı olduğumuz için buradayız. Kalbinin sıcaklığı sesine yansıyan, her defasında yüreğimizi titreten ve 22 yaşında terör örgütünün katlettiği müzik öğretmenimiz Aybüke Yalçın için buradayız. Bu topraklara ölümü layık görenlere karşı buradayız. Siyasetin önünü açmak için, Kürt meselesini siyaset kanalıyla çözmek için buradayız” şeklinde konuştu.

“Kayyum politikasını sona erdireceğiz”

“Bunlar Kürtçeyi sadece partili cumhurbaşkanına ilan-ı aşk ederken hatırlıyorlar” diyen DEVA Partisi lideri, “Biz bu topraklarda konuşulan anadillerini çatışma konusu olmaktan çıkaracağız. Milyonlarca seçmenin oyunu yok sayan haksız kayyum politikasını sona erdireceğiz. Yerel yönetimlerin daha çok yetkiye sahip olması gerekir. İfade hürriyeti başta olmak üzere, vatandaşlarımızın bütün temel hak ve özgürlüklerini olduğu gibi tanıyacağız” ifadelerini kullandı.

Babacan, “Yoksulluk intiharları Batman, Erzincan, Samsun, Kocaeli, İstanbul falan dinlemiyor. Yoksulluk hızla artıyor. Niçin? Ekonomi yönetiminde yanlış bir tez ısrarla, inatla dayatıldığı için. Tek bir kişi ‘İlla taraflı olacağım hem partinin genel başkanı hem de cumhurbaşkanı olacağım’ diye ısrar ettiği için. Şu yoklukta, şu yoksullukta milyarlarca dolar parayı Kanal İstanbul’a harcayacağız diye inat ediyorlar. Yazık, günah” diye belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.