1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Babacan: Arkadaşlarıma ‘adayları değerlendirmeye başlayın’ dedim
Babacan: Arkadaşlarıma ‘adayları değerlendirmeye başlayın’ dedim

Babacan: Arkadaşlarıma ‘adayları değerlendirmeye başlayın’ dedim

A+A-

Babacan, “Biz mesela parti içinde ilk defa geçtiğimiz salı yaptığımız genel merkez yönetim kurulu toplantımızda arkadaşlarıma, 'Artık zamanı geliyor bu işin, herkes yavaş yavaş kendi zihninin içinde şöyle bir muhtemel isimleri değerlendirmeye başlasın, kim olur kim olmaz diye herkes bir zihinsel egzersize başlasın çünkü biz aralık ayından itibaren parti içinde bir istişare süreciz başlatacağız' dedim” ifadelerini kullandı.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TV100'de "Yüzler Kulübü" adlı programa katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Altılı masanın cumhurbaşkanı adayına ilişkin soruya Babacan, "Bugün itibariyle Altılı Masa'da herhangi bir isim konuşmadık. Herhangi bir isimle ilgili olumlu ya da olumsuz bir değerlendirmede bulunmadık. Çünkü biz baştan biz bir sıralama ilan etmiştik, bu işi hangi sırayla götüreceğiz diye. İlk önce yapmamız gereken geçiş sürecinin yol haritasını tamamlamak ve seçim sonrası kurulacak hükümetin programını bitirmek. Bir bakıma ortak cumhurbaşkanı adayımızın seçim beyannamesini altı partinin ortak bir şekilde yazıp bitirmesi. Bu şunun için çok önemli. İlk defaya yaşıyoruz, Türkiye'de bir örneği yok, bu sürecin. Bunlar bitmeden adayı konuşmanın yanlış olacağını düşünüyoruz" yanıtını verdi.

Babacan, devamında ise şunları söyledi:

"Her parti kuşkusuz kendi içinde bir değerlendirme süreci yapıyor olabilir. Ama bu partilerin iç süreçleri. Altılı Masa'nın bu konuyla ilgili henüz bir süreci yok.

 Biz mesela parti içinde ilk defa geçtiğimiz salı yaptığımız genel merkez yönetim kurulu toplantımızda arkadaşlarıma, 'Artık zamanı geliyor bu işin, herkes yavaş yavaş kendi zihninin içinde şöyle bir muhtemel isimleri değerlendirmeye başlasın, kim olur kim olmaz diye herkes bir zihinsel egzersize başlasın çünkü biz aralık ayından itibaren parti içinde bir istişare süreciz başlatacağız' dedim.

“Seçim takvimi belli olsun 2 gün sonra adayımızı açıklarız”

Diyelim ki, bugün bir baskın seçim kararı açıklandı. Karar açıklandıktan sonra ancak 1-2 gün sonra parlamentoda görüşülür, sonra seçim takvimi belli olur.

 Biz ne diyoruz Altılı Masa olarak: Seçim takvimi belli olduktan 2 gün sonra adayımızı açıklarız. Biz ne yaparız hemen bütün kurullarımızı olağanüstü toplantıya çağırırız, herkes dağarcığındaki bütün isimleri döksün deriz.

Altılı Masa'ya kısa bir liste götürürüz. Herkes herhalde benzer bir şey yapar, sonra listelerdeki isimler çakıştı mı, tamam beyaz duman hemen tüter.

“İmamoğlu ve Yavaş’ın adaylığı bizi ilgilendirmez”

İki belediye başkanı konusu bizi ilgilendiren bir konu değil.

Mesele CHP'nin meselesidir. O partinin adaylarıdır. Bizim bu konuyla ilgili bir şey söylememiz başka bir partinin iç meselesine müdahil olmamızdır, bunu doğru görmem. Kendileri parti içerisinde değerlendirirler.”

Babacan devamında şunları söyledi:

"Enflasyonun tek haneye inmesi 2 yıl"

Ekonomiyle ilgili kurumların ayağa kalkması 1 aydır. Her birimin ehli olan dürüst insanları göreve getirip, bağımsız çalışacaklar. Hedefleri fiyat istikrarını sağlamak olacak. İlk 6 ayda kriz iklimi ortadan kalkar ancak enflasyonun tek haneye inmesi 2 yıl çünkü enflasyon beklentisinin kendisi enflasyon üretebiliyor.

"Demirtaş’ın dosyasına baktığımızda tutuklu yargılanmasını gerektirecek herhangi bir husus görmüyoruz"

HDP'nin içinde olduğu ittifak apayrı. HDP’yle işleyen diyalog kanallarımız var, görüşüyoruz.. Ülkenin yarınlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunuyoruz.  Biz HDP’yi sadece siyasi parti tüzel kişiliğinden ibaret görmüyoruz. HDP’ye destek veren milyonlarca vatandaşımızın temsil edildiği yapı olarak görüyoruz.

Demirtaş şu anda tutuklu yargılanıyor dolayısıyla böyle bir diyaloğumuz yok. Dosyasına baktığımızda tutuklu yargılanmasını gerektirecek herhangi bir husus görmüyoruz. Parlamentoda Kürtçe konuşanlar farkındalık oluşturmak için bunu yapıyor. Mesele bu ülkede en çok konuşulan ikinci dilin kayıtlara ‘bilinmeyen dil’ olarak yazılması.

"HDP’nin kapatılmasına karşıyız"

HDP’nin kapatılmasına karşıyız, AK Parti’nin kapatılması söz konusuyken Erdoğan ‘Partilerin kapatılması teklif edilemez’ diye ‘Anayasa maddesi koymalıyız’ diyordu.

AK Parti kıl payı 1 oyla kapatılmadı. Partilerin tüzel kişiliğinin kapatılması yanlıştır. Genel affa karşıyız. KHK’lılarla ilgili kurunun yanında yaş yanmasın diyoruz."

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.